تهدید اروپایی‎ها با بیش از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده؛ «۱۶ تیر» آغاز گام دوم تهران برای کاهش تعهدات برجامی

وزیر خارجه جمهوری اسلامی می‎گوید اقدامات اروپایی‌ها برای عمل به برجام کافی نبوده و ذخایر اورانیوم ایران افزایش داشته و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وزن تولید مواد غنی شده ایران را اندازه‌گیری کردند و ذخایر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.

نیروگاه نطنز

محمدجواد ظریف، دوشنبه اول ژوئیه (دهم تیرماه)، گزارش‎های منتشر شده در مورد افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده فراتر از سقف تعیین شده در برجام را تایید کرد و گفت، «طبق آنچه بنده اطلاع پیدا کردم ایران طبق برنامه‌اش از مرز ۳۰۰ کیلو عبور کرده و این را قبلاً هم اعلام کرده بودیم. بر اساس آنچه اعلام شده خیلی شفاف گفته‌ایم چکار می‌کنیم و بر اساس آن عمل می‌کنیم؛ این را از حقوق خودمان در داخل برجام می‌دانیم.»

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی با بیان اینکه ساز و کار مالی اینستکس خواسته ایران را در خصوص برجام برآورده نمی‎کند، تهدید کرد در صورتی که اروپا به تعهدات خود عمل نکند اقدامات کاهش تعهدی ایران در خصوص برجام ادامه پیدا می‌کند.

سیدعباس موسوی در این زمینه توضیح داد، «اینستکس فعلی با ساز و کاری که مد نظر جمهوری اسلامی ایران بوده مطابقت ندارد؛ هرچند رایزنی‌ها ادامه دارد و پیام ما به طرف‌های اروپایی منتقل شده و حدود ۱۰ روز فرصت داده‌ایم، امیدواریم اروپایی‌ها بتوانند گام مهم و اجرایی‌تری در زمینه اجرای برجام بردارند.»

این مقام وزارت خارجه تاکید کرد، «اگر گام مورد نظر برای رضایت جمهوری اسلامی برداشته نشود قطعاً تا ۱۶ تیر جمهوری اسلامی ایران گام دوم خود را برمی‌دارد.»

او توضیح نداد که گام دوم ایران برای کاهش یا نقض تعهدات برجامی خود چه خواهد بود.

در نشست کمیسیون مشترک برجام، جمهوری اسلامی تحت فشار گذاشته شد که سایت هسته‌ای فردو و راکتور آب سنگین اراک تغییر کاربری دهند و روس‎ها نیز در یک بیانیه از اجرای آن حمایت کردند.

در متن بیانیه کمیسیون برجام (بند ۵) تاکید شد پروژه مدرن‌سازی رآکتور تحقیقاتی اراک و پروژه تبدیل تاسیسات فردو برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار و براساس «عدم اشاعه هسته‌ای» مورد توجه قرار می‎گیرد.

روزنامه انگلیسی تلگراف در واکنش به افزایش ذخیره اورانیوم ایران از حد مجاز می‎نویسد انگلیس، فرانسه و آلمان از ایران خواسته‎اند که توافقنامه اتمی را حفظ کند و سعی کرده‌اند مکانیزم مالی را برای تجارت با ایران فعال کنند اما تا کنون این تلاش‎ها تاثیر کمی داشته‎اند و ایران بارها از کم‎کاری اروپایی‎ها انتقاد کرده است. دیپلمات‎های اروپایی از افزایش احتمال جنگ بین آمریکا و ایران می‎ترسند.

نباید مذاکره را کنار گذاشت

حسین علایی فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه پاسداران، یکشنبه نهم تیرماه، در نشست «ایران و آرایش جنگی» پیشنهاد کرد ایران «با دستور مذاکرات خودش» با آمریکا مذاکره کند. او تاکید کرد «در اوج قدرت و یا حتی ضعف نمی‌توان مذاکره را کنار گذاشت.»

این کارشناس نظامی همچنین عنوان کرد، «بهتر بود زمانی که ترامپ گفت از برجام خارج می‌شوم، با هدف جلوگیری از خروج آمریکا از برجام مذاکره می‌کردیم یا زمانی که ترامپ گفت بدون قید و شرط مذاکره می‌کنم، باید می‌گفتیم مذاکره می‌کنیم اما با دستور مذاکرات خودمان.» او همچنین تاکید کرد، تمام ظرفیت‌ها برای جنگ مهیاست.

از سوی دیگر، مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با شبکه العالم گفته، «آمریکا حمله کند عمر اسرائیل نیم ساعته به پایان خواهد رسید، به قیافه ترامپ نمی‌آید بخواهد به ایران حمله کند و اگر به ما حمله کنند ناوهای آمریکایی را غرق می‎کنیم.»

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در سخنانی گفت، ترامپ یک موجود بدخیم است که هر منطقه‌ای را با رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی خود سرگرم کرده است.

تحریم انتقال اورانیوم به خارج از ایران

شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ (چهارم مه ۲۰۱۹)، دولت آمریکا انتقال اورانیوم غنی‌شده به خارج از کشور را تحریم کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا «جمهوری اسلامی باید تمامی فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند و هر کشوری که برای توسعه نیروگاه بوشهر به ایران کمک کند مورد تحریم قرار می‎گیرد.»

همچنین دولت آمریکا معافیت صادرات آب سنگین به عمان و همکاری روسیه با ایران برای غنی‎سازی اورانیوم را نیز لغو کرده است.

رژیم تهران می‎خواهد نفت بفروشد و بتواند از طریق اینستکس با اروپا تجارت کند اما واشنگتن می‎گوید «نه»! اروپا هم ظرفیت و انگیزه بیشتری برای بخشیدن امتیاز بیشتر به جمهوری اسلامی ندارد. با خروج آمریکا از برجام حسن روحانی مدعی بود توافق اتمی بدون «مزاحم» ادامه پیدا می‎کند!

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

طرحی بسیار خطرناک در مجلس

cafeliberal

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا شد

cafeliberal

سپاه پاسداران یک نفتکش بریتانیایی را در تنگه هرمز توقیف کرد

cafeliberal

موسسه گالوپ: ایران یکى از ١٠ کشور غمگین دنیاست

cafeliberal

حمله یک مرد مسلح به مسجدی در حومه اسلو ناکام ماند

cafeliberal

با وعده‌ و وعید نمی‌توان مدارس خشتی و گلی و با بخاری نفتی را استاندارد کرد!

cafeliberal