توافق اولیه آمریکا و چین در مذاکرات تجارتی

دونالد ترامپ روز جمعه ۱۹ بهمن (۱۱ اکتبر)پس از ملاقات با لیو هی، معاون نخست وزیر چین در کاخ سفید اعلام کرد که دو طرف در مرحله نخست مذاکرات تجاری به توافق مهمی دست یافتند. آمریکا و چین بر سر ثبت مالکیت معنوی فرآوردهها، مسائل ارزی و خدمات مالی به توافق رسیدند. همچنین چین متعهد شده است محصولات کشاورزی به ارزش ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار از آمریکا بخرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گفته ترامپ، بعد از امضای توافق‌نامه مرحله اول مذاکرات، “مرحله دوم” آغاز خواهد شد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که “توافق حاصل شده برای هر دو کشورعالی است”.

در مذاکرات ترامپ با معاون نخست وزیر چین درباره شرکت چینی هواوی نیز صحبت شده است. هواوی در لیست سیاه ایالات متحده قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موارد اختلاف تجارتی میان چین و آمریکا محسوب می‌شود.

آمریکا تعرفه‌های گمرکی محصولات چینی را افزایش نمی‌دهد

استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا خبر داد که تعرفه‌های گمرکی کالاهای چینی که قرار بود هفته آینده وضع شود اجرایی نمی‌شود. طبق برنامه‌های قبلی قرار بود که از روز سهشنبه ۱۵ اکتبر تعرفه گمرکی کالاهای چینی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

لیو هی، مذاکره‌کننده ارشد چینی هم ضمن ابراز خوشحالی تأیید کرده است که “پیشرفت قابل توجهی در بسیاری از زمینه‌ها” حاصل شده است.

دو اقتصاد بزرگ جهان ۱۵ ماه است که با وضع کردن تعرفه‌های گمرکی بر محصولات عملا یک جنگ تجارتی را آغاز کردند. این مسئله بر اقتصاد جهانی نیز تاثیر منفی گذاشت و رشد اقتصاد جهانی را کند کرد.

دلیل اصلی اختلاف تجارتی چین و آمریکا این بوده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از تراز تجارتی میان چین و آمریکا ابراز ناخرسندی کرده بود. ترامپ بارها گفته است که صادرات چین به آمریکا بیش از حد زیاد است، درحالیکه واردات این کشور از آمریکا بسیار کم است و این شکاف فزاینده دیگر قابلقبول نیست.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

حال طرفین در مرحله نخست مذاکرات توافق کرده‌اند. پیشرفت در مذاکرات آمریکا و چین نامنتظره بود، چونکه پیش از آغاز مذاکرات در روز پنجشنبه ۱۸ مهر کسی انتظار نتیجه‌بخش بودن این مذاکرات را نداشت. براساس گزارش‌های روزنامه “South China Morning Post”  مذاکرات اولیه در مورد موضوعات کلیدی بین چین و آمریکا پیشرفتی نداشته است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پاسخ تند رئیس فدراسیون جهانى کشتى به نماینده مجلس جمهورى اسلامى

cafeliberal

٢٣ درصد مردم ایران از افسردگى و ١٨ درصد از اختلالات روان‌تنى رنج مى‌برند

cafeliberal

اعتراض عبدالحمید به قتل یک شهروند بلوچ در زاهدان

cafeliberal

بازنشستگان کشوری مقابل سازمان برنامه و بودجه با شعار معلم زندانی آزاد باید گردد

cafeliberal

هشدار ۱۱۶ فعال مدنی نسبت به پیامدهای "ویرانگر" جنگ ایران و آمریکا

cafeliberal

تئاتر پیوند سیاسی ناهمگون روسیه و ترکیه

cafeliberal