7.7 C
تهران
جمعه, ۹ اسفند , ۱۳۹۸

توافق اولیه آمریکا و چین در مذاکرات تجارتی

دونالد ترامپ روز جمعه ۱۹ بهمن (۱۱ اکتبر)پس از ملاقات با لیو هی، معاون نخست وزیر چین در کاخ سفید اعلام کرد که دو طرف در مرحله نخست مذاکرات تجاری به توافق مهمی دست یافتند. آمریکا و چین بر سر ثبت مالکیت معنوی فرآوردهها، مسائل ارزی و خدمات مالی به توافق رسیدند. همچنین چین متعهد شده است محصولات کشاورزی به ارزش ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار از آمریکا بخرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گفته ترامپ، بعد از امضای توافق‌نامه مرحله اول مذاکرات، “مرحله دوم” آغاز خواهد شد. رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که “توافق حاصل شده برای هر دو کشورعالی است”.

در مذاکرات ترامپ با معاون نخست وزیر چین درباره شرکت چینی هواوی نیز صحبت شده است. هواوی در لیست سیاه ایالات متحده قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موارد اختلاف تجارتی میان چین و آمریکا محسوب می‌شود.

آمریکا تعرفه‌های گمرکی محصولات چینی را افزایش نمی‌دهد

استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا خبر داد که تعرفه‌های گمرکی کالاهای چینی که قرار بود هفته آینده وضع شود اجرایی نمی‌شود. طبق برنامه‌های قبلی قرار بود که از روز سهشنبه ۱۵ اکتبر تعرفه گمرکی کالاهای چینی به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

لیو هی، مذاکره‌کننده ارشد چینی هم ضمن ابراز خوشحالی تأیید کرده است که “پیشرفت قابل توجهی در بسیاری از زمینه‌ها” حاصل شده است.

دو اقتصاد بزرگ جهان ۱۵ ماه است که با وضع کردن تعرفه‌های گمرکی بر محصولات عملا یک جنگ تجارتی را آغاز کردند. این مسئله بر اقتصاد جهانی نیز تاثیر منفی گذاشت و رشد اقتصاد جهانی را کند کرد.

دلیل اصلی اختلاف تجارتی چین و آمریکا این بوده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از تراز تجارتی میان چین و آمریکا ابراز ناخرسندی کرده بود. ترامپ بارها گفته است که صادرات چین به آمریکا بیش از حد زیاد است، درحالیکه واردات این کشور از آمریکا بسیار کم است و این شکاف فزاینده دیگر قابلقبول نیست.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

حال طرفین در مرحله نخست مذاکرات توافق کرده‌اند. پیشرفت در مذاکرات آمریکا و چین نامنتظره بود، چونکه پیش از آغاز مذاکرات در روز پنجشنبه ۱۸ مهر کسی انتظار نتیجه‌بخش بودن این مذاکرات را نداشت. براساس گزارش‌های روزنامه “South China Morning Post”  مذاکرات اولیه در مورد موضوعات کلیدی بین چین و آمریکا پیشرفتی نداشته است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

موسوی: تحریم رهبری ایران بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی است

cafeliberal

به دنبال گسترش سریع ویروس کرونا شرکت اپل دفاتر و فروشگاه‌های خود در چین را تعطیل می‌کند

cafeliberal

پنج کشور: ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه تحویل دهد

cafeliberal

وزیر گوش به فرمان آموزش و پرورش استعفا داد!

cafeliberal

تظاهرات گسترده در مسکو در اعتراض به رد صلاحیت کاندیداهای مخالف

cafeliberal

سپاه یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کرده است

Jahan

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader