17.3 C
Tehran
یکشنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸

تورم ۴۷٫۵ درصدی در اسفندماه ۱۳۹۷؛ قیمت مواد غذایی در یک سال ۷۴٫۴ درصد افزایش یافت

مرکز آمار ایران اعلام کرده است تورم نقطه به نقطه در اسفندماه ۱۳۹۷ به ۴۷٫۵ درصد رسیده است. این رقم به معنای این است که تورم اسفندماه ۱۳۹۷، نسبت به تورم اسفندماه سال ۱۳۹۶، ۴۷٫۵ درصد بیشتر بوده است و میانگین قیمت کالاها و خدمات در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل حدود ۵۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین مرکز آمار ایران نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ را ۲۶٫۹ درصد اعلام کرده است که نرخ تورم در اسفندماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه قبل یعنی بهمن ماه ۱۳۹۷، ۳٫۹ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۷٫۵ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۷٫۵ درصد بیشتر از اسفند ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل ۴۲٫۳ درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۷ به ۲۶٫۹ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۲۳٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این میان مواد غذایی بیشترین تورم را در سال گذشته داشته بطوری که میانگین افزایش قیمت مواد خوراکی و دخانیات ۷۴٫۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در گزارش مرکز آمار ایران آمده است که شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۶٫۴ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۲٫۷ درصد افزایش نشان می‌­دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به اسفند ماه ۱۳۹۶ برای این دو گروه به ترتیب ۷۴٫۴ و ۳۶٫۹ درصد است.

همچنین بر اساس این گزارش خانوارهای روستایی بیش از خانوارهای شهری بار سنگین تورم را تحمل کرده‌اند که این به معنای بحران بیشتر معیشتی در روستاها نسبت به شهرهاست. مرکز آمار ایران اعلام کرده است که شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در اسفند ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه قبل ۳٫۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۶٫۶ درصد است که نسبت به ماه قبل که تورم در شهرها ۴۱٫۵ درصد بود، ۵٫۱ واحدِ درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در اسفند ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه قبل ۴٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۲٫۷ درصد است که نسبت به ماه قبل که تورم روستاییان ۴۶٫۷ درصد بود ۶٫۰ واحدِ درصد افزایش داشته است.

این گزارش همچنین به اقلامی که بیشترین افزایش قیمت‌ را داشته‌اند پرداخته است که بر اساس آن در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «قند و شکر و شیرینی» (شکر، قند و نبات)، گروه «گوشت» (گوشت گوسفند، گاو، ماهی و گوشت مرغ)، گروه «سبزیجات» (پیاز، کاهو، خیار، سیب زمینی، لوبیا سبز و کدو سبز)، گروه «دخانیات» و گروه «انواع نوشیدنی‌ها» (چای خارجی) بوده است.

در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع خودرو)، گروه «پوشاک و کفش» و گروه «هتل و رستوران» (انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «تفریح و فرهنگ» (انواع تلویزیون، مانیتور و لوازم و تجهیزات رایانه» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

در باب یک شوخی: افسانه بازتوزیع ثروت!

Jahan

در باب بودجه

Jahan

جواد طباطبایی: در سوگ سرو آزاد تبریزی

Jahan

پلیس امنیت اقتصادی در ایران آغاز به کار کرد

cafeliberal

آب و برق هم در ایران گران شد

Jahan

دورنمای تاریک اقتصاد ایران

root_d7p3qva9