37 C
Tehran
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق و تردیدهای برگزاری نمایشگاه «حماسه ایران» در موزه لندن!

موزه «ویکتوریا و آلبرت» لندن در حالی قصد دارد در ماه اکتبر سال آینده میلادی، نمایشگاهی با عنوان «حماسه ایران» از آثار تاریخ هنر ایران برگزار کند که توقیف یک نفتکش ایرانی توسط بریتانیا بر تیرگی روابط دیپلماتیک دو کشور افزوده و برگزاری این نمایشگاه را هر روز با تردیدهای بیشتری مواجه می‌کند.

نسخه خطی شاهنامه شاه طهماسب قرار است در این نمایشگاه به نمایش در بیاید

موزه «ویکتوریا و آلبرت» لندن قصد دارد در سال آینده میلادی نمایشگاه بزرگی از مجموعه صدها اثر هنری ایران به نمایش بگذارد که در طول نزدیک به نیم قرن خلق شده‌اند.

این نمایشگاه در حالی برنامه‌ریزی می‌شود که انزوای جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه و به‌خصوص تنش‌های شدید اخیر با ایالات متحده آمریکا و انگلستان، بر برگزاری این نمایشگاه سایه تردید انداخته است. از سوی دیگر، توقیف یک نفتکش ایرانی در روز پنجشنبه ۱۳ تیرماه، یک نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق توسط بریتانیا بر این تردیدها افزوده است.

این نمایشگاه با عنوان «حماسه ایران» قرار است از ۱۷ اکتبر ۲۰۲۰ تا ۴ آوریل ۲۰۲۱ برگزار شود و بیش از ۳۰۰ اثر از ۵ هزار سال تاریخ ایران شامل نسخه‌های خطی، فرش‌های دستباف، سرامیک و فلزکاری را به نمایش بگذارد.

در این نمایشگاه، آثاری متعلق به موزه‌ها و مجموعه‌هایی در ایران، روسیه، پاریس و انگلیس به وام گرفته شده و به نمایش در می‌آید.

در این بین، مجموعه خصوصی «ساریخانی» در آکسفوردشایر انگلیس یک نسخه خطی شاهنامه شاه طهماسب را به این نمایشگاه قرض خواهد داد.

تریسترام هانت مدیر موزه «ویکتوریا و آلبرت» در این‌باره گفته که این موزه برای برگزاری نمایشگاه «حماسه ایران» با سفارت جمهوری اسلامی در لندن و موزه ملی ایران برای قرض گرفتن آثار تاریخی و هنری مذاکراتی داشته است.

او گفت که نمایشگاه «حماسه ایران» به مخاطبان انگلیسی کمک خواهد کرد تا در مورد هنر «یکی از تمدن‌های بزرگ تاریخ جهان» بیاموزند.

هانت همچنین درباره چالش‌های پیش روی برگزاری این نمایشگاه گفته است: «تشدید تحریم‌ها و تهدیدهای نظامی چشم‌انداز برگزاری این نمایشگاه را تعیین می‌کند.»

مدیر موزه «ویکتوریا و آلبرت» می‌گوید برگزاری این نمایشگاه هر هفته به چالش کشیده می‌شود اما در عین حال، برگزاری آن هر روز مهم‌تر هم می‌شود و به نظر می‌رسد برگزاری آن در چنین شرایطی ارزشمندتر از همیشه هست. ما در مورد روایت‌های گسترده‌تری از فرهنگ‌ها و تمدن‌ها فکر می‌کنیم.

با این همه، شرایط برگزاری این نمایشگاه چندان مناسب به نظر نمی‌رسد. پس از خروج آمریکا از برجام و اجرای تحریم‌های شدید علیه جمهوری اسلامی و همچنین تهدید به حمله نظامی پس از هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکا توسط سپاه پاسداران، برگزاری این نمایشگاه حتی بیشتر ناشدنی به نظر می‌رسد مگر اینکه در این مدت اتفاقی بیفتدکه این روند تنش‌زا را در سایه قرار دهد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

هنگ کنگ پیگیری "استرداد مظنونان به چین" را به تعویق انداخت

cafeliberal

دادستان جدید تهران کیست؟

cafeliberal

کمبود کاغذ، هیولایی تازه در برابر مطبوعات ایران

cafeliberal

مالکان لوکس‌ترین برج‌های لاکچری تهران چه کسانی هستند؟

Jahan

آمریکا تقویت حضور نظامی خود در لهستان را بررسی می‌کند

cafeliberal

آگاهی‌های تلگرافی؛ ارزش پول ملی در مقایسه با ارز کشورهای منطقه در چه جایگاهی است؟

cafeliberal