-0.1 C
تهران
شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸

توهم جمهوری‌اسلامی گولاش!، بهزاد مهرانی

خرداد ۷۶ که رسید و اصلاح‌طلبان قدرت را در دست گرفتند بسیاری را این گمان آمد که خاتمی، گورباچف ایران خواهد بود و نزاع اصلاح‌طلب-اصول‌گرا در نهایت به فروپاشی جمهوری‌اسلامی منجر خواهد شد.
بسیاری از کسانی که امید به اصلاح جمهوری‌اسلامی نداشتند و به اصطلاح برانداز بودند با همین تحلیل، شناسنامه‌به‌دست در صف‌های رای به خاتمی ایستادند.

خاتمی آمد. دور اول گذشت اما خبری از فروپاشی نشد. گفتند شاید دور دوم آن زمانی است که خاتمی اعجاز خواهد کرد. اشک سیدمحمد بار دیگر مردم را به صف کرد تا گورباچف ایران متولد شود.

از آن روز تا امروز، اصلاح‌طلبان خود را به عنوان گروه «میانه‌رو» در بدنه‌ی جمهوری‌اسلامی معرفی کرده‌اند. اصلاح‌طبان برای فروش این دروغ بزرگ به جهانیان، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی بسیاری در قالب پناهنده سیاسی و مهاجر به اقصی نقاط جهان پراکندند.
اصلاح‌طلبان تلاش کردند که تلویحا به جهان بقبولانند که دوران گولاگ در جمهوری‌اسلامی سپری شده و زمانه‌ی «گولاش» از راه رسیده است.

«کمونیسم گولاش» اصطلاحی است که در مجارستان کمونیستی و در دوره‌ی «یانوش کادار»، دبیر کل حزب کارگران سوسیالیست مجار رایج شد.
کادار هر چند در جنایات بسیاری دست داشت اما در اواخر دهه شصت میلادی (۱۹۶۸) ساز و کار نوین اقتصادی‌ای به راه انداخت که با سوسیالیسم به سبک شوروی تفاوت داشت. گولاش نام آبگوشتی غلیظ به سبک مجار است و با گوشت و فلفل و سبزیجات پخته می‌شود.
«کادار به جای ریشه‌کن‌کردن عناصر «ضدانقلابی» یک جورهایی آن‌ها را به آبگوشتش اضافه کرد… نتیجه آبگوشتی شد نه چندان بد و قابل خوردن که مبتنی بود بر مصالحه- یک جور «حصر طلایی».» (راهنمای بازدید از موزه کمونیسم، اسلاونکا دراکولیچ، بابک واحدی، نشر ماهی، ص۱۲۷)

خاتمی نیز به ظاهر قصد کرد که «جمهوری‌اسلامی گولاش» بسازد. «تبديل معاند به مخالف و مخالف به منتقد» شعار خاتمی شد درست مثل شعار معروف یانوش کادار که «هر کس بر ما نیست با ما است».

اصلاح‌طلبان دوره افتادند با شعار «ایران برای همه ایرانیان» که یعنی در آبگوشت گولاش ما برای همه جا است.
لابی‌های اصلاح‌طلبان در جهان چرخیدند که این آبگوشت را به عنوان غذای خوشمزه ایرانی به جهان بچشانند.

اعدام در ملا عام برقرار بود و زندان‌ها پر از زندانی و گشت‌های ارشاد برقرار و زنان به خاطر نوع پوشش‌شان در خیابان‌ها کتک می‌خوردند و زندانی می‌شدند و بهاییان از کار و تحصیل محروم بودند و درویشان زندانی می‌شدند در یک کلام بگیر و ببندها ادامه داشت اما اصلاح‌طلبان در عین حال که مریدان خمینی بودند و خواهان بازگشت به «دوران طلایی امام»، فخر می‌فروختند که با همه کاستی‌ها، امروز دیگر دهه شصت نیست و از گولاگ خبری نیست و یک‌سر وارد گولاش شده‌ایم.

این جماعت تا دی‌ماه ۱۳۹۶ در فریب مردم و افکار عمومی جهان خوب عمل کردند. دی‌ماه فرا رسید و در صد شهر ایران مردم به خیابان آمدند و شعار دادند که «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا- دیگه تمومه ماجرا» و خواهان رفتن کلیت حکومت شدند.

اصلاح‌طلبان دریافتند که دوران‌شان سپری شده است از این رو یکی به معترضان کرکس‌های ضدانقلاب گفتند و چریک پیر اصلاحات کشته‌شدگان معترض را با خنده به تمسخر گرفت.
پرده از چهره اصلاح‌طلبان برافتاد. عموم‌شان تلویحا و تصریحا از سرکوب مردم حمایت کردند.
آن‌ها که به تازگی روباه بنفش را به عنوان چهره‌ای معتدل به مردم و جهان قبولانده بودند ناگهان به چهره‌ی گولاگی خود بازگشتند.

آبان ۹۸ رسید. صدها نفر از مردم بی‌دفاع ایران در خیابان‌ها کشته شدند و هزاران نفر دستگیر و در شرایط قرون وسطایی زندان‌های جمهوری‌اسلامی گرفتار آمدند.

خاتمی، روحانی و بسیاری دیگر از چهره‌های «معتدل» جمهوری گولاگی اسلامی نقاب از چهره انداختند و لباس آخوند-پاسداری بر تن کردند. خامنه‌ای به برخورد با روش‌های دهه شصتی مخالفان را تهدید کرد و خاتمی برایش سلام و صلوات فرستاد و روحانی «معتدل» خواهان پخش اعترافات اجباری معترضان دستگیر شده شد.

لابی‌های این جماعت در خارج از کشور نیز با بحران مواجه شدند.پرده از چهره نایاک و دیگر حامیان جمهوری‌اسلامی بیش‌تر برافتاد و مردم بهتر از گذشته دریافتند که جمهوری‌اسلامی گولاش و چهره‌ی معتدل حکومت، فریبی بیش نیست.

پس از آبان ۹۸ ثابت شد که جمهوری‌اسلامی سیستم فاسدی است که معتدل ندارد و صف‌ها بیش از گذشته شفاف شد؛ یا با مردم و یا بر مردم. راه میانه‌ای نیست.

✅ @behzadmehrani77

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

۱۶۰ آلمانی طرفدار داعش ناپدید شدند

cafeliberal

مهدى تاج: مشکل ارزى دلیل تاخیر در استخدام مربى خارجى است

cafeliberal

شینزو آبه در نقش سلطان قابوس؛ رضا پهلوی: تنها قدرت تعیین‌کننده در جامعه ایران، قدرت ملت است!

cafeliberal

وقتی کوتوله‌های هایبرید جذاب می‌شوند

cafeliberal

حسن روحانی بار دیگر ادعا کرد که با وجود تحریم‌های نفتی ایالات متحده حکومت اسلامی به فروش نفت خود ادامه خواهد داد

cafeliberal

شش میلیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حساب بانکی در ایران در زمینه پولشویی و قاچاق فعالیت داشته‌اند

cafeliberal
ajax-loader