1.4 C
تهران
شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸

تکذیب آمار بالای مصرف الکل؛ ۹۰ تا ۹۵ درصد بزرگسالان الکل مصرف نمی‌کنند!

در پی انتشار گزارش سازمان جهانی بهداشت مبنی بر رتبه نهم ایران در مصرف الکل، رئیس مرکز مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، آن را تکذیب کرده و گفته که بین ۹۰ تا ۹۵ درصد بزرگسالان ایرانی الکل مصرف نمی‌کنند!

سازمان جهانی بهداشت طی گزارشی که ۱۱ مهرماه منتشر شد، ایران را نهمین کشور مصرف‌کننده الکل در بین ۱۹۶ کشور جهان معرفی کرد. بر مبنای این گزارش، ایرانیان جزو افرادی هستند که «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند و هر ایرانی‌ بالای ۱۵ سال که «بطور مرتب الکل می‌نوشد» در سال ۲۰۱۶ بطور میانگین ۲۸.۴ لیتر الکل خالص مصرف کرده‌!

حالا امروز دوشنبه ۱۵ مهرماه آفرین رحیمی موقر رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران این آمار را «نادرست» و «اشتباه» توصیف کرده و گفته که نتایج تحقیقات این دانشگاه نشان می‌دهد: «مصرف الکل در ایران بسیار کمتر از بسیاری از کشورهای جهان است. همچنین همان مقدار نیز در زنان که نیمی از جمعیت را تشکیل می‌دهند، حدود یک دهم مردان است.»

مصرف بالای الکل در بین جوانان ایران درحالیست که مصرف مشروبات الکلی با ممنوعیت‌های شرعی و قانونی مواجه است و پیامدهایی چون زندان و شلاق در پی دارد.

با این حال، این مقام دانشگاه علوم پزشکی تهران افزایش مصرف الکل در ایران به‌خصوص در میان جوانان را در سال‌های اخیر تایید کرده و گفته که «باید اقدامات لازم برای آموزش و پیشگیری از مشکلات ناشی از آن انجام شود.»

رحیمی‌ موقر با اشاره به مطالعات صورت گرفته توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید «سالانه حدود پنج تا شش میلیون لیتر الکل در کشور مصرف می‌شود که معادل حدود ۰.۱ لیتر الکل خالص به ازای هر فرد بالغ است.»

این در حالیست که میانگین جهانی این شاخص به ازای هر فرد بالغ «۶.۴ لیتر» اعلام شده است.

رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد می‌گوید: «مطالعات انجام شده در کشور نشان می‌دهد که بین ۹۰ تا ۹۵ درصد ایرانی‌های بزرگسال (بالای ۱۵ سال) الکل مصرف نمی‌کنند!»

بر اساس گزارش رحیمی‌ موقر، بطور متوسط مردان ایرانی ۱.۵ لیتر در سال و زنان بطور متوسط ۴۰۰ سی‌سی در سال الکل خالص مصرف می‌کنند که یک بیستم رقمی است که گزارش سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است.

رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد درباره این تفاوت آماری گفته که «گاهی پیش می‌آید اسنادی که در کشور منتشر می‌شود به‌موقع دست کسانی که گزارش‌های جهانی را تهیه می‌کنند، نمی‌رسد یا دیرتر از زمان تهیه گزارش به دست‌شان می‌رسد که این مورد می‌تواند خطای در نتیجه‌گیری به وجود آورد.»

رحیمی‌ موقر تاکید کرد: «بر این اساس، گزارشی که ایران را در جهان در مصرف الکل به عنوان رتبه نهم اعلام کرده، صحیح نیست. در این خبر آمده است که مصرف الکل در ایران، خیلی بیشتر از کشورهای اروپایی است و به عبارتی مصرف‌کننده‌های ما نسبت به کشورهای غربی زیاده‌روی می‌کنند که این اطلاعات صحیح نیستند.»

وی متوسط سالانه مصرف الکل خاصل در مصرف‌کنندگان الکل بالای ۲ لیتر را تکذیب کرد و گفت: «هرچند رقم مصرف همه کشورها را نداریم و نمی‌توان بطور دقیق گفت که ما رتبه چند را داریم، ولی بطور قطع ما در بین ۱۰۰ کشور اول دنیا نیستیم.»

رحیمی موقر همچنین بر جدی‌ گرفتن مشکلات بهداشتی ناشی از مصرف الکل را که عمدتا شامل «مسمومیت ناشی از متانول»، «وقوع حوادث و تصادفات»، «اعتیاد به الکل» و «مشکلات کبدی» و «حوادث قلبی و عروقی» است و آموزش خطرات آن به جوانان تأکید کرد.

ممنوعیت خرید و فروش و مصرف مشروبات الکلی علاوه بر افزایش عطش مصرف الکل منجر به شکل‌گیری بازار قاچاق مشروبات الکلی نیز شده است. بازاری که خود به عرصه گسترده‌ای برای فساد اقتصادی و باندبازی بدل شده و در فقدان رعایت استانداردهای لازم و جعل در تولید مشروبات الکلی، حتی جان مصرف‌کنندگان را در معرض خطر قرار داده است.

چنانچه در طول یک‌ماه فقط در سال ۹۷، حدود ۳۰۰ تن به دلیل مسمومیت با الکل در چهار استان هرمزگان، خراسان شمالی، البرز و کهگلویه و بویراحمد مسموم شدند که ۴۲ تن جان خود را از دست داده یا در مرگ مغزی بسر می‌برند. ۱۷۰ تن نیز دیالیز شده و تا کنون ۱۶ تن هم نابینا شده‌اند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نامه گوهر عشقی به دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا

cafeliberal

کاغذ گران، تیراژهای پایین، عنوان‌های ممنوع و ادامه ممیزی غیرقانونی – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

کنگره آمریکا «نسل‌کشی ارامنه» را به رسمیت شناخت

cafeliberal

پیام یاسمین پهلوی به «زنان مقاوم و شجاع میهن» در چهل‌سالگی #حصر_ایران

Jahan

مقایسه ی اجمالی میان رضا شاه بی سواد با خمینی با سواد!؛ ف. م. سخن

Jahan

گسترش شبکه فرشگرد با انتشار رسمی‌ شورای مشاوران

cafeliberal
ajax-loader