25 C
Tehran
سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸
اقتصاد

ثبت رسمی «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری اروپا با ایران» و ابهام در نحوه عملکرد آن

خبرگزاری فرانسه از نهایی شدن سازوکار ویژه مالی اروپا برای تسهیل مبادلات تجاری با ایران و مقابله با تحریم‌های آمریکا خبر داد و اعلام کرده است که این ساز و کار توسط آلمان، فرانسه و بریتانیا نهایی شده و قرار است روز پنجشنبه به صورت رسمی ثبت شود.

با اینکه هنوز جزئیات رسمی از نحوه عملکرد این سازوکار وجود ندارد اما گفته می‌شود که مقر این گروه در پاریس فرانسه مسقر خواهد بود و مدیریت اجرایی آن را آلمان بر عهده دارد، بریتانیا نیز ریاست کمیته نظارت را بر عهده خواهد داشت. همچنین این گروه در آلمان نیز شعبه خواهد داشت.

به گزارش العالم؛ شبکه خبری آلمانی NDR امروز پنجشنبه اعلام کرد که آلمان، فرانسه و بریتانیا، به صورت رسمی کانالی به منظور تبادل مالی با ایران ایجاد کرده‌اند و نام این کانال INSTEX است.

بنابر این گزارش، INSTEX مخفف Instrument in Support of Trade Exchanges یا همان «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» است. طبق اطلاعاتی که NDR به دست آورده است، پاریس میزبان کانال مالی است و یک بانکدار برجسته آلمانی هم مسئولیت آن را بر عهده دارد. بریتانیا هم رئیس هیئت نظارت است و از هر کدام از این کشورها هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت. دیگر کشورهای اروپایی هم می‌توانند به این سه‌کشور بپیوندند.

اما سوال اصلی در این بین نحوه عملکرد و نتایج این سازو کار برای ایران می باشد. اگرچه ایران با جدیت به دنبال تبادل تجاری گسترده با اروپا و شرکتهای اروپایی در چارچوب این ساز وکار می باشد،اما وزیر خارجه آلمان چند روز پیش اعلام کرد ساز و کار ویژه اتحادیه اروپا ( SPV ) از معاملاتی حمایت می‌‌کند که از سوی آمریکا تحریم نشده باشد. همچنین اتحادیه اروپا قبلا نیز به ایران اعلام کرده بود که هیچ گونه ضمانتی برای مجاب کردن شرکت های اروپایی برای تجارت با ایران در قالب این ساز و کار را نمی دهد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند این ساز و کار نام جدیدی برای برنامه نفت در برابر غذا و دارو می باشد تا ایران را مجاب نماید در برجام بماند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اطلاعیه درباره کارت سوخت المثنی

cafeliberal

مرکز آمار ایران: نرخ تورم ۴۰.۴ درصد شد

cafeliberal

۱۰دلیل درباره پیامدهای مثبت تغییرواحدپول ملی

cafeliberal

مقاومت و صبر مردم یا شما؟!

cafeliberal

افزایش چند برابری قیمت دام، رمغِ عید را گرفت

cafeliberal

عوامل ظهور و افول رفرمیسم سوسیالیستی / سعید رهنما – نقد اقتصاد سیاسی

cafeliberal