7.5 C
تهران
شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۳۹۸

جاکوویچ برنده طولانى‌ترین گراند اسلم تاریخ تنیس؛ فدرر دو بار براى قهرمانى فقط یک امتیاز لازم داشت

مسابقه فینال تنیس گراند اسلم ویمبلدون سال ٢٠١٩ روز یکشنبه بین راجر فدرر تنیس باز سوئیسى برنده ٢٠ گراند اسلم و نواک جاکوویچ تنیس باز ٣١ ساله اهل صربستان و نفر اول رده‌بندى مردان جهان پنج ساعت طول کشید و رکورد بلندمدت‌ترین مسابقه‌هاى گراند اسلم را به دست آورد.

نواک جاکوویچ؛ ۱۴ ژوییه ۲۰۱۹

این بازى به نظر قهرمانان ادوار گذشته مسابقات گراند اسلم و تنیس نویسان، جالب‌ترین مسابقه تاریخ این ورزش بود که تا آخرین لحظات پایانى مى‌توانست به سود یکى از دو تنیس‌باز به پایان برسد. اما سرانجام با آنکه راجر فدرر دو بار براى کسب عنوان قهرمانى تنها به یک امتیاز نیاز داشت، بخت با او یارى نکرد و در نتیجه بازى ٧ بر ۶، یک بر ۶، ٧ بر ۶، ۴ بر ۶ و ١٣ بر ١٢ به سود جاکوویچ پایان یافت.

نمایش بسیار خوب فدرر که ماه آینده ٣٨ ساله مى‌شود در طول پنج ساعت رقابت تنگاتنگ و پر تحرک در گرماى تابستانى بسیار ستودنى بود. بخصوص آنکه او ست دوم را ۶ بر یک و ست سوم را ۶ بر ۴ برنده شد و دو بار نیز تنها به یک امتیاز براى شکست حریف نیاز داشت.

نواک جاکوویچ؛ ۱۴ ژوییه ۲۰۱۹

این پنجمین عنوان قهرمانى جاکوویچ در یک گراند اسلم بود. وقتى ست پنجم فدرر ٨ بر ٧ از رقیب جلو بود، جاکوویچ خود را در موقعیت بسیار حساس و خطرناکى احساس مى‌کرد ولى فدرر موفق نشد با یکى از سروهاى عالى خود که بارها براى او امتیاز آورده، ختم مسابقه را اعلام کند.

اگر فدرر برنده مى‌شد، مسن‌ترین قهرمان یک گراند اسلم را در تاریخ این ورزش به خود اختصاص مى‌داد. دلیل آنکه جاکوویچ با وجود آنکه به گفته خودش بازى فدرر و نادال را که فدرر برنده آن بود همراه مربیان خود مرور کرده بود، اما موفق نشد همان استراتژى را که مقابل حریفان دیگر به کار مى‌برد در بازى با نابغه سوئیسى نیز در زمین پیاده کند.

وى معمولا از گوشه چپ زمین ضربات متعدد و مکرر به گوشه چپ زمین حریف مى‌فرستد و پس از چند بار رد و بدل توپ به این صورت در همان مسیر از سمت چپ زمین خود به سرعت در سمت راست زمین طرف مقابل روى تور مى‌شتابد و توپ را پشت تور مى‌اندازد اما انجام این تاکتیک با فدرر که روى تور بسیار عالى عمل مى‌کند شدنى نبود و به همین دلیل او نتوانست مانند حریفان دیگرش به سرعت کار را تمام کند.

راجر فدرر و نواک جاکوویچ؛ ۱۴ ژوییه ۲۰۱۹

جاکوویچ اولین ست را ٧ بر ۶ و به دنبال «تاى بریک» برد. ست دوم ۶ بر یک به سود فدرر پایان یافت. ست سوم باز مانند اولین ست به «تاى بریک» انجامید یعنى آنکه وقتى امتیازات دو طرف ۶ بر ۶ برابر مى‌شود، هر کدام به نوبت سرو مى‌زنند تا یکى از آنها با اختلاف ٢ امتیاز برنده شود.

بطور کلى تا دقایق پایان مسابقه حدس اینکه چه کسى پیروز از زمین بیرون مى‌آید ممکن نبود. در ست چهارم، فدرر ٢ بر ۴ از جاکوویچ عقب بود اما به او رسید و دست آخر سرو او را برد و از وى جلو افتاد.

اما سخت‌ترین بخش مسابقه ست پنجم بود که سرنوشت مبارزه را رقم مى‌زد. طولانى شدن این ست اعصاب طرفداران هر دو طرف را فرسوده کرده بود. همسر فدرر که از جایگاه ویژه بازى شوهرش را نظاره مى‌کرد، وقتى فدرر به توپ ضربه مى‌زد، نگران از اینکه توپ به خارج برود چشمانش را با دستانش مى‌پوشاند. در این ست امتیازات بطور مساوى صعود مى‌کرد و هرگاه جاکوویچ یک ست از رقیب جلو مى‌افتاد، فدرر با سروهاى بسیار خوب امتیازات را به حد برابر مى‌رساند و سرانجام هنگامى که نه براى تماشاچیان و نه براى دو تنیس‌باز رمقى باقى مانده بود، جاکوویچ ست آخر را ١٣ بر ١٢ برد و براى پنجمین بار برنده گراند اسلم ویمبلدون شد.

فدرر ٨ بار عنوان قهرمانى این تورنمنت را به دست آورده و این دوازدهمین حضور وى در مرحله نهایى این تورنمنت بود.

دوشس کیت میدلتون که همراه همسرش شاهزاده ویلیامز در جایگاه سلطنتى این رقابت زیبا و پر هیجان را تماشا مى‌کرد، جوایز جاکوویچ و فدرر را به آنها اهدا کرد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

چین در دو ماه گذشته، خرید نفت از ایران را در مقایسه با سه ماه پیش چهل درصد افزایش داده است

cafeliberal

آیا آخرین مأموریت اصلاح‌طلبان تجزیه ایران است؟!

cafeliberal

شانه زدن موهای دخترم رویایی است که سه سال است انتظارش را می‌کشم – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

"قطار صلح" میان هند و پاکستان متوقف شد

cafeliberal

احمد توکلی: فساد نظام را تهدید می‌کند

cafeliberal

علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی ۲۱ساله در زندان فشافویه به قتل رسید

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader