جایزه صلح ناشران آلمان به سالگادو، عکاس بزریلی تعلق گرفت

“سباستیائو سالگادو” (Sebastião Salgado) عکاس برزیلی است. در رشته اقتصاد تحصیل کرده و در حوزه هم مشغول به کار شد. در سفرهای کاری خود به افریقا علاقه‌اش به عکاسی گل کرد. تا جایی که شغل اصلی خود را به عنوان کارشناس اقتصادی رها کرد و به عکاسی اجتماعی روی آورد.

سالگادو بعدها در سفرهای کاری خود به آفریقا، علاقه‌اش به عکاسی گل کرد، تا جایی که شغل اصلی خود را به عنوان کارشناس اقتصادی رها کرد و به عکاسی اجتماعی روی آورد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

سالگادو  در سال ۱۹۴۴ در برزیل بدنیا آمد. در سائوپائولو اقتصاد خواند و با شروع اعتراض‌های به حکومت دیکتاتوری در برزیل در سال ۱۹۶۹ به فرانسه مهاجرت کرد و ساکن پاریس شد. به نقاط مختلف جهان از جمله آمریکای لاتین و آفریقا سفر کرد و زندگی انسان‌ها را در شرایط فقر و جنگ و مهاجرت ثبت کرد. مهاجرت و مهاجران یکی از سوژه‌های مهم قاب‌ دوربین سالگادو بود.

مارگوت کلینگزپورن، مدیر آژانس عکس “فوکوس” (Focus) در هامبورگ آلمان که کارهای سالگادو را در آلمان نمایندگی می‌کند، درباره این عکاس می‌گوید: «سالگادو شخصیت بزرگ و یک انسان‌گراست؛ فردی شجاع و متعهد که اخلاق کاری و اخلاق انسانی در او درهم‌تنیده و یکی شده است.»

سالگادو از سال ۱۹۷۳ در زمانی ۲۹ سال داشت خود را به عنوان عکاس حرفه‌ای معرفی کرد. از سال ۱۹۷۴ برای آژانس عکاسی “سیگما” (Sygma) و از سال ۱۹۷۹ با آژانس عکاسی “ماگنوم”(Magnum) همکاری کرد.

در سال ۲۰۰۰ مجموعه‌ای از عکس‌هایش درباره پناهجویان را به کمک سازمان ملل و یونیسف به نمایش گذاشت. سالگادو در این پرتره‌ها زنان و کودکانی را به تصویر کشیده بود که خانه و کاشانه خود را ترک کرده و در جستجوی پناهگاهی امن آواره شده بودند.

بعدها پاسداری ازطبیعت، دل‌مشغولی اصلی سالگادو و سوژه‌های این عکاس مشهور جهان شد، و این همان چیزی است که ساگالدو را از دید داوران جایزه صلح ناشران آلمان سزاوار دریافت جایزه صلح ۲۰۱۹ کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مبلغ جایزه صلح ناشران آلمان ۲۵ هزار یورو است که از سوی “اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان” تامین می‌شود. این جایزه به شخصیت‌هایی اعطا می‌گردد که “از طریق فعالیت‌شان در زمینه‌های ادبیات، علوم و فرهنگ در سطحی عالی به تحقق مفهوم صلح خدمت کرده باشند”.

مراسم اهدای جایزه صلح ناشران آلمان در پایان نمایشگاه فرانکفورت در روز ۱۵ اکتبر ۲۰۱۹ در محل کلیسای پاول در این شهر برگزار می‌شود.

این جایزه سال گذشته (۲۰۱۸) به آلیدا آسمن، ادیب، و همسرش یان آسمن، مصرشناس، تعلق گرفت. روشنفکران و نویسندگان صاب‌نامی چون اورهان پاموک، سوزان زونتاگ و ماکس فریش نیز از برندگان جایزه صلح ناشران آلمان بوده‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سالمند‌آزاری؛ خشونت پنهان

cafeliberal

پیشنهاد ظریف در مورد امضای پیمان عدم تعرض با امیرنشین ها، با بی اعتمادی کامل روبرو شده است

cafeliberal

نخستین جلسه دادگاه حسین فریدون برادر حسن روحانی برگزار شد

cafeliberal

معاون قوه قضاییه: تحصیل فرزندان مسئولان در خارج ممنوع شود

cafeliberal

تخریب نمایشی ویلای دختر وزیر سابق: جلوگیری از ورود خبرنگاران به داخل ساختمان!

cafeliberal

گفت‌وگوی تلفنی مرکل و پوتین درباره اوکراین و سوریه

cafeliberal