جایزه صلح کتابفروشان آلمان برای عکاس نامدار؛ سباستیائو سالگادو

Fotograf Sebastião Salgado mit Friedenspreis ausgezeichnet | (AFP/D. Roland)

بنیاد کتابفروشان آلمان روز یکشنبه (۲۰ اکتبر/ ۲۸ مهر) اعلام کرد که جایزه امسال خود را به سباستیائو سالگادو، عکاس نامدار برزیلی، تقدیم می‌کند.

این جایزه در آخرین روز نمایشگاه کتاب فرانکفورت در کلیسای پاول به نقاش ۷۵ ساله تعلق گرفت.

بنیاد کتابفروشان در بیانیه اعطای این جایزه گفته است: «سباستیائو سالگادو با عکس‌های خود از سویی به عدالت اجتماعی و صلح نظر دارد و از سوی دیگر به فاجعه شرایط اقلیمی و تخریب محیط زیست.»

با بالا گرفتن بحران‌های اقلیمی سباستیائو سالگادو در سال‌های اخیر بیش از پیش به معضلات زیست‌بومی روی آورده، زیرا معتقد است که از ویرانی طبیعت بیش از همه مردم ضعیف و فرودست آسیب می‌بینند.

سالگادو در سخنرانی سپاسگزاری خود یادآور شد: «عکاسی هستم که بیشتر زندگی‌ام را به ارائه شواهدی صرف کرده‌ام که نابسامانی‌های زمین و تیره‌روزی بیشتر ساکنان آن را نشان می‌دهند.»

این عکاس برای عکس‌های فراوان خود به بیش از ۱۲۰ کشور جهان سفر کرده است. جامعه انسانی با غم‌ها و شادی‌های آن در کانون هنر او قرار گرفته است.

او با عکس‌های خود وجدان‌های بیدار را از شرایط وحشتناک کار و مشقت در معادن طلا، جنایات هولناک در رواندا یا وضعیت وخیم پناهجویان آگاه کرده است.

در خدمت محیط زیست

سباستیائو سالگادو از نمایش زیبایی‌های جادویی و خیره‌کننده کره زمین غافل نبوده است، اما نسبت به خطراتی هشدار می‌دهد که زمین ما را تهدید می‌کنند.

او به اتفاق همسرش لیلا در برزیل نهادی به نام “بنیاد زمین” پایه‌گذاری کرده‌اند که هدف آن احیای جنگل‌های بارانی است که آسیب زیادی به آنها وارد آمده است. در چارچوب این پروژه آنها حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار درخت کاشته‌اند.

سباستیائو سالگادو در آغوش ویم وندرس

سباستیائو سالگادو در آغوش ویم وندرس

در مراسم اعطای این جایزه، ویم وندرس، فیلمساز نامی آلمان حضور داشت. او فیلم “نمک زمین” را در ستایش از زندگی و کار عکاس برزیلی کارگردانی کرده است.

ویم وندرس در سخنرانی خود گفت: «سباستیائو سالگادو با عکس‌هایش نشان می‌دهد که بدون عدالت اجتماعی از صلح خبری نیست، بدون احترام به حیثیت انسان و بدون پایان دادن به شرایط وحشتناک فقر و گرسنگی صلح نخواهیم داشت و اگر به زیبایی و والایی زمین‌مان توجه نکنیم روی آرامش نخواهیم دید.»

سباستیائو سالگادو اولین عکاسی‌ست که جایزه صلح کتابفروشان آلمان را از آن خود کرده است.

این جایزه نقدی به بهای ۲۵ هزار یورو از سال ۱۹۵۰ تاکنون به هنرمندان، نویسندگان و پژوهشگرانی تقدیم می‌شود که با آثار علمی و هنری خود کاری نمایان در خدمت به صلح انجام داده باشند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دانلود کتاب کهن دیارا به قلم “شهبانو فرح پهلوی”

Jahan

رنگ‌های کویر ایران در نقاشی‌های اِدمان آیوازیان

cafeliberal

«خدای عزیز! لطفا آزادی را به ایران بیاور»(+ویدئو)

cafeliberal

شاه در ادبیات فارسی

cafeliberal

برای نخستین بار، یک فیلم اسرائیلی به دریافت جایزه اول جشنواره سینمایی برلین به نام “خرس طلایی” نائل شد

cafeliberal

دو کتاب‌باز به هم دل بستند، اما زن رازی شرم‌آور داشت

cafeliberal