27.3 C
Tehran
جمعه, 29 شهریور , 1398

جای خالی بنفش‌پوشان کنار سفره افطاری روحانی

(+عکس) در حالی‌ که در دوران انتخابات سال ۹۶، هنرمندان و اهالی فرهنگ مردم را برای رأی‌دادن به حسن روحانی تشویق کرده و حتا تحت فشار روانی قرار می‌دادند، در مراسم افطار رئیس‌ دولت تعداد انگشت‌شماری از آنهایی حضور داشتند که با انگشتان بنفش خود از مردم برای روحانی حمایت و کمک می‌خواستند.

دیدار روحانی اغلب با مدیران اصناف بود

هنوز جوهر رأی بنفش‌پوشان و بنفش‌ پراکنی‌ اهالی «هنر» و «فرهنگ» در حمایت و تبلیغ انتخابات استصوابی برای حسن روحانی خشک نشده ولی از عدم حضور آنان در مراسم افطار روز گذشته حسن روحانی بر می‌آید که از «انتخاب» خود پشیمان شده‌اند و فعلا حاضر نیستند با سران دولت عکس یادگاری بگیرند.

شامگاه دیروز شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه حسن روحانی با تعدادی از هنرمندان عرصه‌های مختلف دیدار و مراسم افطار برگزار کرد ولی آنگونه که از تصاویر و گزارش‌های منتشر شده بر می‌آید، بجز تعداد انگشت‌شماری که عمدتا از مدیران اصناف و تهیه‌کنندگان و وابستگان بودند، از جامعه هنری تقریبا کسی در این مراسم حضور نداشته است.

از سال ۹۶ دیدار روحانی با هنرمندان به صورت کاملا محدود برگزار شده و مراسم‌ مناسبتی و تشریفاتی چون افطار نیز معمولا خلوت بوده و با استقبال سرد صاحبان انگشت‌های بنفش بر پا شده است.

این در حالیست که اهالی «فرهنگ» و «هنر» کمتر از دو سال پیش برای حسن روحانی حنجره پاره می‌کردند، در صفحات اینستاگرام و توئیترشان برای روحانی تبلیغ می‌کردند و او را حامی تام و تمام آزادی بیان و هنر معرفی می‌نمودند. این هنرمندان که تا دیروز شرکت نکردن در انتخابات استصوابی ریاست‌جمهوری و رای ندادن به روحانی را باعث رای آوردن ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضایی کنونی می‌خواندند، دو سال بعد در مراسم افطاری هم ظاهرا حاضر نشدند با روحانی پشت یک میز بنشینند.

با اینکه شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور به شدت بحران‌زده است و برگ بازی تبلیغاتی هنرمندان در تبلیغ برای دولت بنفش سوخته، ولی کمتر دیده شده که آنان به اشتباه خود اعتراف کرده باشند. مردم اما در فضای مجازی همواره منتقد سرسخت این حمایت‌ هنرمندان و اهالی فرهنگ هستند چنانکه حضور فاطمه معتمدآریا و محمود دولت‌آبادی در مراسم افطار سال گذشته روحانی با انتقاد گسترده‌ای روبرو شد.

حضور فاطمه معتمدآریا و محمود دولت‌آبادی در مراسم افطار سال گذشته روحانی با انتقاد گسترده روبرو شد

حالا امسال گزارش‌ها حاکیست که در دیدار روحانی با برخی هنرمندان، موضوعات طرح شده چندان ربطی به هنر و فرهنگ نداشته است!

حسن روحانی که در زمان انتخابات استصوابی ریاست‌جمهوری ادعای دولتی با هدف احترام به هنرمندان و دفاع حق آزادی بیان برای آنان به میدان آمده بود، این‌بار از تعیین چارچوب برای هنرمندان سخن گفت. او دیروز گفت: «هنر نیاز به چارچوبی دارد که فعالان آن بتوانند فعالیت خود را به واسطه آن ترسیم کنند و در ابهام و تاریکی نمی‌شود فعالیت درستی انجام داد. دولت باید این چارچوب را مشخص کند.»

باران کوثری پای ثابت در میتینگ‎های تبلیغاتی حسن روحانی

روحانی همچنین بر قدرت ملی و افکار عمومی تاکید کرده و از هنرمندان خواست: «این شما هنرمندان هستید که می‌توانید ملت یکپارچه و متحد را برای رونق و حرکت رو به جلو و مقاومت در برابر زورگویان به وجود آورید.» منظور وی از قرار معلوم استفاده از نقش این «هنرمندان» در تهییج مردم برای پیشبرد سیاست‌های ماجراجویانه‌ی نظام جمهوری اسلامی است.

حاضران اما مشکلات عرصه فرهنگ و هنر را مطرح کردند و خواستار حمایت دولت برای فراهم شدن فضای مناسب جهت فعالیت هنرمندان، توجه بیشتر نسبت به حقوق صنفی هنرمندان و رفع دغدغه‌های معیشتی، درمانی و بیمه‌ای اصناف مختلف هنری، تأمین امنیت شغلی و غیره شدند.

دیدار سال ۹۶ اهالی هنر و فرهنگ با روحانی

روحانی هم هم در واکنش به این خواسته‌ها گفته است: «آنچه مربوط به دولت باشد در هیأت دولت و در صورت نیاز به قانون، در قالب لوایح به مجلس ارائه خواهد شد.»

گفته می‌شود ترانه‌ علیدوستی، باران کوثری، رضا کیانیان، شهاب حسینی، فاطمه معتمدآریا، بهاره رهنما، امیر جعفری، محمود دولت‌آبادی، طناز طباطبایی، پگاه آهنگرانی، هستی مهدوی و سحر دولتشاهی که از حامیان دیروز روحانی به عنوان رئیس جمهور نظام اسلامی بوده‌اند به حضور در مراسم افطار  ۹۸ «نه» گفته‌اند.

نکته قابل توجه مراسم دیشب، عدم انتشار تصاویری مربوط به صرف افطار، احتمالا به دلیل شمار اندک شرکت‌کنندگان و استفاده از صفت «صمیمانه» از سوی رسانه‌ها برای این دیدار است.

نادر برهانی مرند، لوریس چکناواریان، سیدجمال ساداتیان، حسین فرح‌بخش، منوچهر شاهسواری، احمد عربانی، حمیدرضا نوربخش، مرتضی رزاق کریمی، بهروز شعیبی، ایرج راد، هادی حیدری، شهرام گیل‌آبادی، فریدون جیرانی، مرتضی شایسته، رضا خلج، شاهین فرهت، شهرام کرمی، بهرام شفیعی، علیرضا تابش و مانی رهنما در این افطار تشریفاتی و تبلیغاتی حضور داشتند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

شهلا جهان‌بین از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ فعال زن بازداشت شد

cafeliberal

شمخانی: ایران به شبکه سایبری سازمان سیا ضربه زده است

cafeliberal

ظهور یک شهرک لاکچری ‌در مشهد

cafeliberal

عفو بین‌الملل – گاه شمار کشتار ۶۷ در قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷

cafeliberal

اعتراض رانندگان به گران شدن عوارض آزادراه پل زال _ خرم آباد + فیلم

cafeliberal

ده‌ها غیرنظامی در حملات هوایی ارتش سوریه به ادلب کشته شدند

cafeliberal