جرمی هانت: امنیت کشتیرانی در خلیج فارس به اروپایی‌ها واگذار شود

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، پس از نشست ویژه کابینه، عصر دوشنبه ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر) در پارلمان این کشور حضور یافت و اقدام ایران در توقیف نفتکش استینا ایمپرو را “راهزنی دریایی دولتی” خواند. او گفت: «طبق قوانین بین‌المللی ایران هیچ حقی برای ورود به عرشه نفتکش استینا ایمپرو و توقیف آن را نداشت.»

هانت اعلام کرد که بریتانیا برای تامین امنیت کشتیرانی و حمل و نقل دریایی در خلیج فارس، در تلاش تشکیل یک ناوگان اروپایی برآمده است. او ماموریت این ناوگان را تضمین حمل و نقل ایمن در تنگه هرمز خواند.

وزیر خارجه بریتانیا یادآوری کرد که آزادی عبور و مرور کشتی‌ها به نفع همه کشورهاست و گفت که در ۴۸ ساعت گذشته گفت‌وگوهای سازنده‌ای پیرامون طرح پیشنهادی لندن را با شماری از دولت‌ها در میان گذاشته است. او افزود: «ما خواهان عملیات حفاظت دریانوردی به رهبری نیروهای اروپایی هستیم تا عبور امن کشتی‌ها و خدمه از این منطقه حیاتی تضمین شود.»

جرمی هانت عنوان کرد که پس از توقیف نفتکش استینا ایمپرو از سوی سپاه پاسداران ایران، از همه کشتی‌هایی که پرچم بریتانیا را بر عرشه دارند، خواسته شده که هر گونه قصد تردد در تنگه هرمز را پیشاپیش به لندن اطلاع دهند.

جرمی هانت در ادامه گفت که نظر امریکا را درباره مشارکت در ناوگان پیشنهادی جویا خواهد شد. او پیش‌تر گفته بود که لندن پاسخ حساب‌شده‌ای به تهران خواهد داد. برخی رسانه‌های بریتانیایی گمانه‌زنی کرده بودند که لندن به دنبال بلوکه کردن دارایی‌های ایران باشد.

سپاه پاسداران ایران روز جمعه ۱۹ ژوئیه کشتی استینا ایمپرو را با ۲۳ خدمه مصادره کرد و دلیل این امر را تصادم با یک شناور صیادی و نقض قوانین بین‌المللی در بی پاسخ ماندن تماس عوامل شناور آسیب دیده با شناور بریتانیایی اعلام کرد.

تنگه هرمز شاهراه حیاتی تامین نفت مورد نیاز دنیاست. حدود یک پنجم نفت خام صادراتی دنیا از این آبراهه عبور می‌کند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

درخواست ۱۴ فعال مدنی- سیاسی داخل کشور برای استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی

cafeliberal

آنها شرم نمی‌کنند ما چرا خجالت بکشیم؟

Jahan

آنوقت ما انقلاب نمى‌کردیم؟ ما مردمان عادى و سیاستمدارى

cafeliberal

هفته فرهنگی آلمان در شیراز برگزار می‌شود

cafeliberal

شهبانوی بافتنی‌ها

cafeliberal

شیب تند افزایش زیان انباشته بانک‌ها در ایران

cafeliberal