2.6 C
Tehran
پنج شنبه, 21 آذر , 1398

جرمی هانت: جواب تهران را حساب‌شده می‌دهیم

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، پس از نشست ویژه کابینه این کشور به خبرنگاران گفت: «اتفاقی که افتاده،  توافق‌های بین‌المللی را به طور جدی زیر سوال برده است.»

نشست یاد شده برای تبادل نظر و مشورت اعضای کابینه بریتانیا درباره واکنش به توقیف نفتکش “استنا ایمپرو” برگزار شد. به گزارش رویترز، پارلمان این کشور قرار است روز دوشنبه ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر) در جریان تدابیر و واکنش‌های احتمالی دولت قرار گیرد.

جرمی هانت در نخستین واکنش‌‌ها، ایران را به پیامدهای شدید تهدید کرد و در عین حال افزود که گزینه نظامی مد نظر نیست.

به موازات تماس تلفنی جرمی هانت با محمدجواد ظریف، کاردار سفارت ایران در لندن نیز از سوی وزارت خارجه بریتانیا احضار شد. لندن جلوگیری از حرکت یک نفتکش را “اقدامی خصمانه” خوانده و مدعای تهران مبنی بر تصادم “استنا ایمپرو” با یک کشتی ماهیگیری ایرانی را رد کرده است.

هانت در توییتر خود نوشته که نفتکش مربوطه در آب‌های دریای عمان بوده و توقیف آن نقض قوانین بین‌المللی است. او اعلام کرده که در صحبت تلفنی با جواد ظریف، مراتب “سرخوردگی شدید” خود را ابراز کرده است: «شنبه گذشته وزیر خارجه ایران اطمینان داده بود که تنش‌ها کم شوند. اگر دنبال راه حل هستیم باید به جای حرف زدن عمل کنیم…»

سپاه پاسداران در این میان یک فیلم ویدئویی از  جزئیات توقیف نفتکش “استنا ایمپرو” منتشر کرد. رمضان شریف، سخنگوی سپاه، می‌گوید این نفتکش از سوی یک ناو جنگی انگلیسی اسکورت می‌شد و با خاموش کردن دستگاه موقعیت‌یاب خود، در مسیر معکوس حرکت می‌کرد. خبرگزاری ایسنا به نقل از شریف نوشت: «یک کشتی جنگی نیروی دریایی بریتانیا این نفتکش را اسکورت می‌کرده و این کشتی می‌خواست که مانع توقیف نفتکش اسینا ایمپرو شود و حتی دو فروند بالگرد هم به پرواز درآورد اما در نهایت نیروهای سپاه این نفتکش را متوقف و به ساحل بندرعباس منتقل کردند.»

در این فیلم که عصر شنبه ۲۹ تیر به رسانه‌های ایرانی داده شده، ناوچه جنگی انگلیسی به چشم نمی‌خورد.

در تازه‌ترین تحول، مالکان سوئدی نفتکش توقیف شده از تماس با اداره دریانوردی بندرعباس خبر داده‌ و گفته‌اند که از مقامات ایرانی برای ملاقات با ۲۳ خدمه این نفتکش درخواست خواهند کرد. خدمه نفتکش “استنا ایمپرو” اتباع هند، فیلیپین، لتونی و روسیه هستند.

تنش‌های مربوط به مسیر نقل و انتقال نفت از ۲۲ اردیبهشت با انفجار چهار نفتکش در بندر فجیره امارات شروع شد و با حمله به یک نفتکش ژاپنی و نروژی در ۲۳ خرداد بالا گرفت. ۳۰ خرداد، سپاه پاسداران پهپاد تجسسی “گلوبال هاوک” آمریکا را در تنگه هرمز سرنگون کرد. رئیس جمهور آمریکا گفت دستور حمله تلافی‌جویانه به سه موضع در ایران را در آخرین دقایق لغو کرده است. چهار روز بعد پنج فرمانده مناطق عملیاتی سپاه در خلیج فارس تحریم شدند.

توقیف نفتکش استنا ایمپرو، دو هفته پس از توقیف نقتکش ایرانی “گریس ۱” در جبل الطارق صورت گرفته است. رهبر جمهوری اسلامی پیش‌تر گفته بود این اقدام “راهزنی دریایی” است و بی‌جواب نمی‌ماند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دیکتاتوری، ترس، انکار و روز کوروش بزرگ؛ شکوه میرزادگی

cafeliberal

دادستان جدید تهران کیست؟

cafeliberal

جشنواره موسیقی سنتی بنیاد ژاله اصفهانی

cafeliberal

اوجالان بعد از ۸ سال با وکلای خود دیدار کرد

cafeliberal

سانتریفیوژ باید بچرخد!

cafeliberal

علی خامنه ای:در مقابل آرایش جنگی آمریکا ما هم آرایش جنگی می گیریم

cafeliberal