جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی دوباره برگزار نشد؛ تراکم سفرهای خارجی یا لجبازی رئیس جمهور؟

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حالی باید روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸برگزار می‌شد که دوباره این جلسه به دلیل عدم شرکت حسن روحانی تشکیل نشد.

پس از مدت‌ها کشمکش درباره برگزار نشدن جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی که گفته می‌شد به دلیل درگیری لفظی میان حسن روحانی و ضرغامی تشکیل نشده، یک جلسه این شورا در هفتم خردادماه با مدت‌ها تأخیر برگزار شد. ولی جلسه‌ای که باید روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸برگزار می‌شد هم لغو شد.

عزت‌الله ضرغامی با انتشار توئیتی درباره لغو این جلسه نوشته است: «طبق برنامه باید امروز جلسه ش.ع.ا فرهنگی تشکیل می‌شد. بعد از چند بار تایید و تکذیب، می‌گویند جلسه لغو شده است! بی‌احترامی به اعضا به کنار، موضوعات مهم و اولویت‌دار انباشته شده همچنان در بلاتکلیفی ماند. قرار بود نواب محترم رئیس، در این شرایط و بر اساس آیین نامه جلسه را تشکیل دهند.»

 

سعیدرضا عاملی دبیر شواری عالی انقلاب فرهنگی روز چهارشنبه ۲۲ خرداد درباره علت عدم تشکیل جلسه شورا گفت: «این هفته رئیس جمهور اراده جدی برای حضور در جلسه داشتند و قرار بود خودشان جلسه را اداره کنند اما به دلیل تراکم سفرهای بین‌المللی این جلسه تشکیل نشد.»

حواشی برگزار نشدن جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتشار یک توئیت از سوی عزت‌الله ضرامی و همچنین انتشار یک ویدئو از یکی از سخنرانی‌های او و از اواخر فروردین‌ماه آغاز شد. آنچه مشخص بود اختلافات ریشه‌دار حسن روحانی با عزت‌الله ضرغامی و حسن رحیم‌پور ازغدی و درگیری لفظی آنها در جلسات این شورا موجب شده بود روحانی از برگزاری نشست سر باز بزند.

ضرغامی ۲۷ فروردین‌ماه امسال در توئیتی نوشت: «ممانعت غیرقانونی رئیس‌جمهور از حضور من در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی در برابر ده‌ها اقدام غیرقانونی مهم‌تر ایشان در سطح ملی خیلی مهم نیست. فیلترینگ نوظهور رئیس‌جمهور راه به‌ جایی نخواهد برد. مأموریت ابلاغی رهبر در این دو حوزه را مصمم‌تر از گذشته ادامه خواهم داد.»

پس از لغو جلسه و اظهارات ضرغامی، واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در سخنانی مدعی شد: «این موضوع ربطی به حواشی که مطرح شده ندارد، همیشه جلسات مختلفی برگزار می‌شود و وقتی دبیر جلسه مشاهده می‌کند که تعداد نفرات به حدنصاب نرسیده است می‌تواند جلسه را لغو کند. به‌ عنوان نمونه روزهای چهارشنبه عصر جلسه شورای اطلاع‌رسانی داریم، دبیر جلسه دیشب گفت این تعداد از اعضا در مسافرت هستند به همین دلیل دعوت‌نامه را کنسل کردیم. بحث شورای عالی انقلاب فرهنگی هم همین بود که دبیر گفت تعدادی حضور ندارند و جلسه را لغو کردند.»

با این همه دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه کلیپی از ضرغامی در رسانه‌ها منتشر شد که باری دیگر موضوع شورای عالی انقلاب فرهنگی را به صدر اخبار برگرداند. عزت‌الله ضرغامی در سخنانی پرحاشیه دلایل جدیدی را برای عدم برگزاری جلسات برشمرد.

ضرغامی گفته بود: «شورای عالی انقلاب فرهنگی مدتی است که بی‌صاحب است در حالی که طبق قانون باید حداقل یک هفته در میان جلسه تشکیل دهد اما جلسات گه گاه یک ماه، دو ماه، سه ماه و حتی چهار ماه تشکیل نمی‌شود. هرچقدر به رئیس جلسه تذکر داده می‌شود که این جلسات مهم است، رئیس‌جمهور می‌گوید من به دلیل اینکه از دو نفر خوشم نمی‌آید و اینها در جلسه تند و صریح صحبت می‌کنند جلسات را تشکیل نمی‌دهم. اخیراً رهبر انقلاب تذکر جدی فرمودند که طبق آیین‌نامه اگر رئیس‌جمهور نخواهد جلسه را تشکیل دهد نایب‌رئیس باید جلسه را برگزار کند.»

ضرغامی که در شورای عالی فضای مجازی هم عضویت دارد و ریاست این شورا هم بر عهده رئیس‌جمهور است، نسبت به عدم تشکیل جلسات شورای عالی فضای مجازی نیز اعتراض و تأکید کرده بود: «در زمانه‌ای که این حوزه به سرعت نور در دنیا حرکت می‌کند و هر ساعت فعالیت و اتفاقات جدیدی در حوزه سایبری رخ می‌دهد؛ متأسفانه در کشور ما پنج سال است به دلیل همین مدیریت پر اشکال کلان مرتب در این حوزه در جا می‌زند.»

گفتنی است ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی با رئیس‌ جمهور است و اعضای این شورا توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شوند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پمپئو به مردم ونزوئلا: زمان تغییر فرا رسیده است

cafeliberal

مدیرعامل صندوق بازنشستگی برکنار شد؛ حسن روحانی شریک دزدان و رفیق قافله‌ی فاسدان است؟

cafeliberal

اعتراضات لردگان؛ مجلس کمیته حقیقت‌یاب تشکیل می‌دهد

cafeliberal

سه کشور اروپایی، ایران را مسئول حمله به عربستان دانستند

cafeliberal

پشیمانی اقتصاددانانی که ۲.۵ سال پیش در حمایت از روحانی نامه‌ای امضا کرده بودند!

cafeliberal

قانون "الحاق خانواده" در آلمان؛ صدور هزار ویزا در ماه

cafeliberal
ajax-loader