16.2 C
Tehran
پنج شنبه, 25 مهر , 1398

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید تحریم‌‌های آمریکا و کارزار «فشار حداکثری» شکست خورده!

در ایران مقامات عالی جمهوری اسلامی رسماً دخالت در حمله به تاسیسات آرامکو عربستان را رد می‌کنند اما همزمان از این خرابکاری خرسند هستند و از آن به عنوان اهرم برای زورآزمایی، تهدید و اخاذیِ منطقه‌ای و بین‌المللی بهره‌‎برداری می‌کنند.

آمریکا موافقت کرد برای حضور ظریف و روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ویزا صادر کند و این در حالیست که نام ظریف در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد

تهران در یک بازی دوگانه نقش خود در حمله به پالایشگاه‌های عربستان را حاشا می‌کند و نسبت به آن پاسخگو نیست و همزمان از آن به عنوان ابزاری برای تهدید و ارعاب و اخاذی از کشورهای منطقه و جامعه بین‌الملل بهره‎برداری می‌کند.

رژیم ایران از ترس پیامدها و عواقب خرابکاری تروریستی دخالت در این عملیات را انکار کرده و  در عین حال از آن برای تولید قدرت و شاخ و شانه کشیدن استفاده می‌کند. در همین رابطه، محمدجواد ظریف و امیر حاتمی وزرای خارجه و دفاع جمهوری اسلامی، دخالت در حمله به آرامکو را تکذیب می‌کنند اما حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان و یکی از متحدان و وابستگان منطقه‌ای تهران، در مورد نقش «مقاومت» روی حمله به تاسیسات آرامکو مانور می‌دهد و در یک سخنرانی می‌گوید دولت آمریکا در به زانو درآوردن ایران شکست خورده است.

روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران، شنبه ۳۰ شهریور، نیز در گزارشی با عنوان «آغاز عصر سلطه مقاومت در منطقه» جمهوری اسلامی ایران را اصلی‌ترین قدرت منطقه دانسته و با اشاره به حملات اخیر به تاسیسات آرامکو عربستان می‌نویسد، خطوط قرمز سابق آمریکا در منطقه یکی پس از دیگری فرو می‌ریزد.

این روزنامه نوشته، «با قاطعیت می‌توان گفت که دوران جدیدی در منطقه آغاز شده و… این دوره جدید آغاز سیادت انقلاب اسلامی و محور مقاومت بر منطقه و تأمین امنیت بومی آن باشد.»

یحیی رحیم‌‌صفوی فرمانده پیشین سپاه و مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید «اگر آمریکایی‌ها به فکر توطئه باشند از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند به آنها پاسخ خواهیم داد.» روشن است که او و دیگران برای این تهدید روی شبه‌نظامیان حساب باز کردند.

در این میان، شروط دولت‌های اروپایی برای بازگشایی اینستکس شامل توقف موشک‌پرانی، پایان دادن به حمایت مالی و تسلیحاتی از شبه نظامیان، پایان دادن به تهدید اسرائیل و تصویب کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) است. همگی آنها به فعالیت‌های تروریستی و خرابکاری‌‌های رژیم ایران مربوط است.

شروط ۱۲گانه آمریکا برای مذاکره با ایران نیز همگی مستقیم و غیرمستقیم به فعالیت‌های تروریستی مرتبط است.  ترامپ روز جمعه ۲۹ شهریور، گفت «خیلی‌ها می‌گویند باید سریع به ایران واکنش نظامی نشان داد، ولی من خویشتن‌داری بسیاری نشان می‌دهم. ما خیلی راحت می‌توانیم برویم و جنگ را شروع کنیم. ولی برای این‌ کار وقت زیاد است.»

آنچه ترامپ «خویشتنداری» می‌خواند از نظر جمهوری اسلامی ترس آمریکا از اقدام نظامی علیه ایران است که بخشی از آن را ناشی از قدرت نیروهای منطقه‌ای و «محور مقاومت» می‌دانند. واکنش اولیه آمریکا به ماجراجویی‌های اخیر رژیم ایران تحریم «صندوق ملی توسعه» و بانک مرکزی است که البته تهران می‌گوید بی‎اثر است و ناشی از دست‌ خالی بودن آمریکاست. ظریف که به نیویورک سفر کرده می‌گوید تحریم‌های آمریکا ناشی از استیصال است و خودشان نمی‌دانند چه می‌خواهند.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز در واکنش به تحریم‌های جدید ایالات متحده آمریکا اعلام کرد: «تحریم اعلام شده موضوع جدیدی نبوده و فقط تحریم‌های قدیمی به شکل دیگری بیان شده است.» او گفته آمریکا باید شکست سیاست تحریم‌ها را قبول کند.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی در واکنش به تحریم  بانک مرکزی در یک یادداشت اینستاگرامی نوشت: «تحریم مجدد بانک مرکزی توسط دولت آمریکا نشان می‌دهد که دست آنها برای پیدا کردن اهرم فشار علیه ایران تاچه حدی خالی است. اگر اینگونه اقدامات می‌توانست در پیشبرد خواسته‌‌های ظالمانه آن دولت موثر باشد، وضعیت اقتصادی کشور بسیار متفاوت با وضعیت فعلی بود.»

تاب‌آوری اقتصاد ایران اثبات شده است!

همتی در ادامه گفته «ناکامی‌‌های مکرر دولت آمریکا در یک سال و اندی گذشته نشان می‌دهد که این تحریم‌ها بی‌اثرتر از هر زمان دیگری شده‌اند و اقتصاد ایران، تاب‌آوری خود در مقابل تحریم‌ها را به همگان اثبات کرده است. موفقیت های اخیر بانک مرکزی و ثبات بازار نشان می‌دهد که خوشبختانه تجارت و مبادلات مالی کشور از راه هایی انجام می‌شود که از سوی آمریکا غیر قابل تحریم است.»

همتی در پایان ادعا کرده «خوشبختانه از دوره دور زدن تحریم‌‌ها به دوره تحریم ناپذیری تجارت خارجی عبور کرده‌ایم و وقت آن رسیده است که دولت آمریکا از واقعیت‌ ها درس بگیرد.»

آنچه از زبان مسئولان جمهوری اسلامی شنیده می‌‌شود سراسر پیروزی در برابر آمریکا و متحدان ایالات متحده و شکست‌‌های پی در پی که جبهه «مقاومت» به دشمنان نظام و انقلاب وارد می‌‌کنند. اما در اینسو معلوم نیست از کدام موفقیت و پیروزی جمهوری اسلامی سخن می‌گویند و آن را در کدام بخش از زندگی مردم می‌توان دید!

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

پرتاب موشک به تلافی حمله ضدهوایی سوریه به یک جنگنده اسرائیلی

cafeliberal

ترامپ: باورش سخت است که حمله به ‌‌پهپاد عمدی بوده

cafeliberal

اعتصاب سراسری اپوزیسیون سودان شروع شد

cafeliberal

مادران هرگز ساکت نمی‌‌شوند!

cafeliberal

تجمع اعتراضی معلولان در مقابل وزارت بهداشت

cafeliberal

آلمان ۴۰ پناهجوی نجات‌یافته در دریای مدیترانه را می‌پذیرد

cafeliberal