جمهوری اسلامی به دنبال «تبادل زندانیان» با آمریکا؛ محمود واعظی: هشدار اروپا را حس نکردیم!

کمتر از یک هفته پس از آنکه اتحادیه اروپا در بیانیه‌‌ای به جمهوری اسلامی هشدار داد «کاری نکنید که ما هم از برجام خارج شویم!» محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی می‌‌گوید هشدار اروپا را حس نکردیم!

واعظی، شنبه شب ۶ مهرماه، در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» گفت «برجام بدون منافع آن برای ما ارزش ندارد و به اروپایی‌ها نیز گفتیم که برای حفظ این توافق باید به تعهدات خود عمل کنید و شما باید بار آمریکا را هم به‌دوش بکشید!»

او ادعا کرد، آمریکایی‌‌ها در تحریم‌ها به بن‌بست رسیده‌اند و هر تحریمی را اعلام می‌کنند اثری بر بازار ارز، کالا و بورس ندارد و ما با دنیا در حال تبادل هستیم و نیازمندی‌های خود را وارد می‌کنیم و منزوی نشده‌ایم و آنها به هدف خود نرسیده‌اند.

واعظی در بخش دیگری از صحبت‌‌هایش گفت، «آمریکا در پی یک موفقیت در سیاست خارجی است… آنها فکر می‌کردند با فشار حداکثری علیه کشورمان در مدت سه ماه، مردم عاصی می‌شوند و حکومت تغییر می‌کند در حالی که هیچکدام محقق [متحقق] نشد. اکنون قیمت ارز و بازار کالا ثبات پیدا کرده است و البته معتقدیم هم قیمت ارز باید پایین‌تر بیاید و هم قیمت کالاها کاهش یابد. اکنون که مقاومت فعال دولت، مردم و حکومت ایران را دیدند به‌ نظر می‌رسد چاره‌ای ندارند به‌گونه‌ای موضوع را حل کنند تا بیش از این مفتضح نشوند و بنابراین در پی راه‌حل هستند.»

او مدعی شد «در چند روز اخیر درباره موضوعات مهمی که در ارتباط با ایران مطرح بود گشایش‌هایی به‌ وجود آمده و این موضوع به ما این امید را می‌دهد که هیچ‌ وقت نباید فکر کنیم اگر امروز به توافق نمی‌رسیم در آینده هم به توافق نخواهیم رسید… و خوشبین هستیم که از طریق گفتگو می‌توانیم به بسیاری از اهداف نظام در چارچوب مشخص‌شده از سوی مقام معظم رهبری برسیم.»

محمود واعظی و محمدجواد ظریف هنگان سخنرانی حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

رئیس دفتر حسن روحانی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه «با توجه به هشداری که اروپا داده اگر ایران گام بعدی کاهش تعهدات هسته‌ای را بردارد ممکن است از برجام خارج شوند؟» گفت: «چند روز اخیر با رهبران اروپا صحبت کردیم، فضای دیگری بود و چنین هشداری را حس نکردیم!»

واعظی شفاف نگفت منظورش از «گشایش» چیست اما روزنامه دولتی «ایران»، اما شنبه ۷ آذرماه سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ادعا کرد «موضوع تبادل زندانیان ایران و آمریکا باز هم روی میز مذاکرات دو کشور قرار گرفت.»

موسوی گفت، «موضوع زندانیان همیشه به عنوان یک موضوع انسانی بین دو کشور ایران و آمریکا موضوعیت داشته و توسط طرفین مورد پیگیری قرار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران همانطور که ظریف نیز چندی پیش اعلام کرد، آمادگی ورود به مذاکرات مربوط به تبادل زندانیان را دارد.»

موسوی در همین حال آمریکا را به نقض مقررات و حقوق نگار قدسی‌کنی، شهروند ایرانی زندانی در آمریکا متهم کرد.

قدسی‌کنی به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی و تهیه تجهیزات ممنوعه برای این کشور در استرالیا بازداشت و سپس به آمریکا منتقل شده است. این شهروند ایرانی که از سوی دادگاه فدرال ایالت مینه‌سوتا به تحمل ۲۷ ماه زندان محکوم شده و حکم صادره برای او برابر با دوره بازداشت وی به شمار می‌آمد، پنجشنبه پیش آزاد و به ایران بازگردانده شده است.

تبادل زندانیان پیشنهادی است که اردیبهشت ماه سال ۹۸ توسط محمدجواد ظریف در جریان سفر وی به نیویورک مطرح شد اما آمریکا با آن موافقت نکرد. هفته گذشته در جریان آخرین سفر ظریف به نیویورک برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد خبر رسید که مجید تخت‌روانچی نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل به دلیل بیماری در یکی از بیمارستان‌های نیویورک بستری است.

ظریف قصد عیادت از تخت‌روانچی را داشت که نیروهای امنیتی آمریکا اجازه ندادند. پس از آن آمریکا مطرح کرد که در ازای آزادی یکی از شهروندان آمریکایی که توسط جمهوری اسلامی در ایران به گروگان گرفته شده و زندانی است، به ظریف اجازه خواهد داد تا بر خلاف محدودیت رفت و آمدش، به بیمارستان برود و با همکار خود دیدار کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اعلام شرط اشاره شده از سوی آمریکا برای دیدار ظریف با تخت‌روانچی گفت «ایران چندین شهروند آمریکایی را سال‌ها به ناحق زندانی کرده و خانواده و دوستان‌شان نمی‌توانند آنها را ببینند.»

هنوز مشخص نیست آیا پیشنهاد آمریکا به جمهوری اسلامی برای آزادی یک شهروند آمریکایی در ازای ملاقات ظریف و تخت‌روانچی فقط در این مورد خاص بود و یا بحثی جدی‌تر در مورد تبادل زندانیان است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

بمباران مناطق کردنشین عراق توسط پهپادهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

cafeliberal

پروانه سلحشوری: فساد جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند

cafeliberal

دولت آمریکا در حال حاضر برنامه‌ای برای تحریم محمدجواد ظریف ندارد

cafeliberal

برخلاف گفته های خامنه ای، حسن روحانی گفت که بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم ها، راه مذاکرات را هموار می کند

cafeliberal

سازمان ملل: نیاز مردم غزه به کمک‌ روز‌به‌روز بیش‌تر می‌شود

cafeliberal

روحانی: ایران و ژاپن خواهان حفظ برجام هستند

cafeliberal