جمهوری اسلامی مثل دزدان دریایی گروگانگیری می‌کند

احمد رأفت – دوشنبه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) شیرین عبادی، ریچارد رتکلیف همسر بریتانیایی نازنین زاغری، و مونیک ویلا رئیس بنیاد تامپسون رویترز، که نازنین زاغربی به عنوان شهروند دوتابعیتی تا قبل از سفر به ایران و زندانی شدن برای آن کار می‌کرد، در نشستی مطبوعاتی در لندن شرکت کردند. این نشست همزمان با آغاز اعتصاب غذای سه روزه نازنین زاغری و نرگس محمدی در زندان اوین برگزار شد. این دو زندانی سیاسی، با دو خواست دست به اعتصاب غذا زده‌اند: امکان معالجه پزشکی تخصصی در خارج از زندان و تضمین مقامات زندان که به این وعده عمل خواهند کرد.

ریچارد رتکلیف که ساعاتی قبل از حضور در این نشست مطبوعاتی با همسرش تلفنی گفتگو کرده بود می‌گوید در ملاقاتی که روز یکشنبه ۲۳ دی ۹۷ نازنین و نرگس با عباس خانی مسئول درمانگاه زندان اوین داشتند، قول معالجه در خارج از زندان را دریافت کرده‌اند ولی این فرد حاضر نشده در ایبن رابطه ضمانت کتبی بدهد.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری

ریچار رتکلیف افزود «همسرش علاوه بر دیگر مشکلات جسمی، غده‌ای زیر پستان دارد که باید در یک مرکز تخصصی مورد بررسی قرار گیرد تا تشخیص داده شود این غده بدخیم یا خوش‌خیم است». او افزود نازنین «از نظر روانی نیز پس از آخرین دیدار با بازجویانش در موقعیت مناسبی قرار ندارد».

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری

پیشنهاد جاسوسی در ازای آزادی

رتکلیف توضیح داد که روز ۲۹ دسامبر (۸ دی)، در هزارمین روز بازداشت، دو بازجو از سپاه پاسداران در زندان اوین به دیدار نازنین زاغری رفتند. در آن ملاقات که بیش از یک ساعت به طول انجامید، در ابتدا به نازنین پیشنهاد شد یک مرخصی سه روزه را بپذیرد که مورد قبول این زندانی واقع نشد زیرا مبتنی بر تجربه قبلی مرخص کوتاه‌مدت، او معتقد است که این مسئله از نظر روانی به گابریلا، دختر چهار ساله‌اش، صدمه وارد می‌ کند. ریچارد رتکلیف گفت «نازنین تنها در صورتی که مرخصی طولانی‌تر با ضمانت کتبی عمل به وعده بدهند حاضر به خروج از زندان است.»

در این دیدار، بازجویان سپاهی بطور ضمنی از نازنین زاغری خواستند که در صورت آزادی و بازگشت به لندن با آنها همکاری داشته باشد و اطلاعاتی در رابطه با برخی نهادها چون اسمال مدیا ‌Small Media در اختیار آنها قرار دهد. یادآوری می‌شود که این نهاد غیرانتفاعی که مرکز آن در لندن قرار دارد، با هدف کمک‌رسانی به سازمان‌های غیردولتی در زمینه‌ی حقوق بشر در فضای مجازی و مقابله با سانسور تاسیس شده است. در گذشته Smal Media چندین گزارش و تحقیق در مورد ایران در رابطه با حقوق کودکان،  وضعیت محیط زیست و یا سانسور منتشر ساخته است.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری درباره وضعیت همسرش در این کنفرانس توضیح می‌دهد

احضار سفیر جمهوری اسلامی در لندن

با آغاز اعتصاب غذای نرگس محمدی و نازنین زاغری، جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا، حمید بدیعی‌نژاد را برای توضیحاتی احضار کرد. در این دیدار جرمی هانت به عدم رسیدگی‌های پزشکی مناسب به نازنین زاغری اعتراض کرد. وزیر خارجه بریتانیا بلافاصله پس از این دیدار در حساب کاربری توئیتر خود ادامه زندان برای نازنین را «غیرقابل قبول» خوانده و جمهوری اسلامی را متهم به «زیر پا گذاردن اصول اولیه حقوق بشر» کرد. حمید بعیدی‌نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن نیز پس از این دیدار به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت که خانم زاغری  مانند هر زندانی دیگری «در اوین از تسهیلات و امکانات درمانی لازم برخوردار بوده و خواهد بود». سفیر جمهوری اسلامی پیگیری وزارت خارجه بریتانیا در خصوص وضعیت درمانی نازنین زاغزی را «دخالت در امور داخلی ایران» خواند و از این شهروند دوتابعیتی با عنوان «جاسوس» نام برد. البته در هیچکدام از دو دادگاهی که نازنین زاغری در آنها حضور یافته این اتهام جاسوسی به او تفهیم نشده است، اگرچه برخی رسانه‌ها و مقامات دولتی، چون سفیر جمهوری اسلامی در بریتانیا، این شهروند ایرانی- انگلیسی را «جاسوس» می‌خوانند.

حکومت دزدان دریایی

شیرین عبادی نیز در این نشست مظبوعاتی گفت: «جاسوس طبق قوانین به کسی اطلاق می‌شود که اطلاعات سرّی دولت را در اختیار کشور دیگری قرار دهد. این اتهام اصولا به کارمندان ارشد دولت وارد می‌شود که به چنین اطلاعاتی دسترسی دارند. نازنین هرگز برای دولت جمهوری اسلامی کار نکرده است، حتا در ایران زندگی نمی‌کرده، بنابراین اصلا نمی‌توانسته به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته باشد». شیرین عبادی ضمن اشاره به اینکه هم‌اکنون شماری دیگر از زندانیان سیاسی و عقیدتی چون سعید ملک‌پور، احمدرضا جلالی، آرش صادقی، مصطفی دانشجو، محمد بنازاده، حسن شاهرضا، حسن ممتاز سروستانی، شکوفه یداللهی، شیما انتصاری، علی کریمی و احمد براکوهی نیز در شرایط جسمانی بسیار بدی در پشت میله‌های زندان بسر می‌برند، جمهوری اسلامی را متهم به تلاش برای قتل خاموش آنها کرد. نرگس محمدی که دوران محکومیت ۱۶ ساله خود را می‌گذراند به بیماری‌های آمبولی ریه و فلج عضلانی متبلا است و بارها در همین رابطه به بیمارستان منتقل شده است.

شیرین عبادی همچنین گفت: «حکومت مرگ تدریجی زندانیان سیاسی را می‌خواهد، چون عاقبت زندانی بیماری که حق معالجه از او سلب شده است، چیزی جر مرگ نیست و تا کنون چندین نفر به این سرنوشت دچار شده‌اند؛ آخرین آنها زندانی‌ای بود که در ماه گذشتخ به دلیل عدم معالجه در زندان جان سپرد». این حقوقدان در اشاره به ۳۷ شهروند دوتابعیتی که هم‌اکنون در زندان‌ هستند، جمهوری اسلامی را »حکومت دزدان دریایی» خواند . گفت: «این حکومت چون دزدان دریایی زندانیان دوتابعیتی را به گروگان می‌گیرد تا در ازای پرداخت باج آنها را آزاد کند. اگر دولت بریتانیا پولی به جمهوری اسلامی بدهکار است، این مسئله چه ربطی به نازنین زاغری دارد؟»

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

معاون پرورشی آموزش و پرورش: مدرسه نماد جمهوری اسلامی است و هر کس نمی‌تواند به آن وارد شود

cafeliberal

یائسگی زودرس و آمار بالای اختلالات جنسی در ایران

cafeliberal

یک سانحه دیگر برای بوئینگ ۷۳۷؛ این بار در فلوریدا

cafeliberal

روزنامه های بیروت می نویسند که ایالات متحده برای پایان بخشیدن به نزاع بین لبنان و اسرائیل در مورد تعیین خط مرزی دریایی به طور جدی وارد صحنه شده است

cafeliberal

نجفی: یک نهاد تماس‌هاى مرا شنود مى‌کرد و به همسرم مى‌داد

cafeliberal

مرگ مشکوک شاکی پرونده تجاوز نماینده مجلس و مستنداتی که دیده نمی‌شود

cafeliberal