"جنبش هویت‌طلبان" در آلمان به عنوان راست افراطی دسته‌بندی شد

سازمان امنیت داخلی آلمان از سال ۲۰۱۶ سوء ظن داشت که گروهی که خود را “جنبش هویت‌طلبان” می‌نامد ممکن است راست افراطی باشد. دلیل این سوء ظن این بود که چند تن از فعالان این جنبش سابقه ضدیت با قانون اساسی آلمان را دارند یا در فعالیت‌های معینی در رابطه با بحران پناهجویی شرکت کرده‌اند.

هانس گئورگ ماسن، رئیس پیشین سازمان امنیت داخلی آلمان، آن‌ها را “مورد سوء ظن” خوانده بود و بدین ترتیب مأموران این سازمان مأموریت یافتند تا به این پرسش پاسخ دهند که آیا “جنبش هویت‌طلبان” خطرناک است یا نه.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تشدید کنترل

توماس هالدن‌وانگ، جانشین ماسن، پس از حدود سه سال بررسی سازمان امنیت داخلی آلمان اعلام کرده است که “جنبش هویت‌طلبان” دیگر تنها “مورد سوء ظن” نیست بلکه در مجموع جزء جنبش‌های راست افراطی است. این به معنی آن است که از نظر سازمان امنیت داخلی آلمان این جنبش ضد اصول بنیادین آزادی‌خواهانه و دموکراتیک در آلمان است.

هالدن‌وانگ تأکید کرد: «سازمان امنیت داخلی آلمان در برابر ایدئولوژی ضدخارجی و ضد دموکراتیک بیکار نخواهد نشست.» با دسته‌بندی جدید، “جنبش هویت‌طلبان” سازمان امنیت داخلی آلمان از اختیارات بیشتری نسبت به گذشته برای زیر نظر گرفتن این گروه برخوردار خواهد بود.

هالدن‌وانگ، رئيس سازمان امنیت اخلی آلمان: در برابر ضدخارجی‌ها و دشمنان دموکراسی دست روی دست نخواهیم گذاشت

هالدن‌وانگ، رئيس سازمان امنیت اخلی آلمان: در برابر ضدخارجی‌ها و دشمنان دموکراسی دست روی دست نخواهیم گذاشت

سبزها: مشکل جدی حزب آلترناتیو برای آلمان

درباره اینکه این اختیارات بیشتر چه هستند سازمان امنیت داخلی آلمان چیزی نمی‌گوید. اما احتمال داده می‌شود که از جمله شنود مکالمات تلفنی اعضای جنبش یادشده برای ماموران امنیتی مجاز خواهد بود.

کنستانتین فون نوتس، معاون فراکسیون سبزها در مجلس نمایندگان آلمان، از تصمیم سازمان امنیت داخلی این کشور استقبال کرد. فون نوتس در گفت‌وگو با کانال یک تلویزیون آلمان گفت: «جنبش هویت‌طلبان نقشی مرکزی در شبکه بین‌المللی راست‌های افراطی و راست‌های تروریست ایفا می‌کند که مدام هم خشن‌تر می‌شوند.» او افزود که این واقعیت را چندی پیش ارتباط میان عامل حمله به مساجد نیوزیلند و جنبش هویت‌طلبان اتریش نیز نشان داد.

معاون فراکسیون سبزها در مجلس نمایندگان آلمان همچنین گفت: «همکاری نزدیک جنبش هویت‌طلبان با حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD) مشکلی جدی برای این حزب است.»

رشد سریع شمار اعضا

طبق آمار سازمان امنیت داخلی آلمان جنبش هویت‌طلبان تنها ۶۰۰ عضو دارد، و البته شمار اعضای این گروه در عرض مدتی کوتاه افزایش یافته است. این گروه در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد و الگوی آن گروه راست افراطی “نسل هویت‌طلب” در فرانسه بود. طرفداران این گروه در آلمان همراه با بحران پناهجویی در این کشور در سال ۲۰۱۵ بیشتر شدند.

“جنبش هویت‌طلبان” می‌گوید که اقوام مختلف نباید با هم ادغام شوند. این گروه از خطر بزرگ “تبادل بزرگ اقوام” سخن می‌گوید و معتقد است که نه پاسپورت یک نفر بلکه تنها تبار اوست که نشان می‌دهد به چه قومی متعلق است.

 فعالیت‌‌های وحشت‌انگیز

اگرچه “جنبش هویت‌طلبان” از اعمال خشونت چشم می‌پوشد اما فعالیت‌هایی می‌کند که باعث ایجاد ترس از مهاجران، بخصوص مسلمانان می‌شود.

این گروه با دیگر گروه‌های راست افراطی آگاهانه مرزبندی می‌کند. هواداران “جنبش هویت‌طلبان” در میان دیگر راست‌های افراطی به عنوان “روشنفکران جوان و زیرک” شناخته شده‌اند. آنها گاه اکسیون‌هایی را سازماندهی می‌کنند که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، برای نمونه  در سال ۲۰۱۶ دروازه براندنبورگ برلین را اشغال کردند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

«کسانی که با حرف و قلم آشوب به پا می‌کنند»

توماس هالدن‌وانگ، رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان، معتقد است که نباید تنها مراقب افراطی‌هایی بود که دست به خشونت می‌زنند، بلکه کسانی که با حرف و قلم‌شان آتش به پا می‌کنند را نیز باید زیر نظر گرفت.

هالدن‌وانگ می‌گوید که این “آتش‌افروزان فکری” برابری انسان‌ها یا حتی کرامت انسانی را باور ندارند و صحبت از ازخودبیگانگی می‌کنند و هویت خود را برتر از دیگران می‌دانند و هدفمندانه تصاویری از دشمن می‌افرینند.

به گفته رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان، مدارا در برابر افراطگرایان کار صحیحی نیست.

“جنبش هویت‌طلبان” آلمان هزینه فعالیت‌هایش را از حق عضویت اعضایش و نیز فروش مواد تبلیغاتی تامین می‌کند. ناظران مسائل داخلی آلمان در انتظارند تا ببینند دسته‌بندی جدید جنبش هویت‌طلبان چه پیامدی خواهد داشت. آیا به تضعیف آن کمک خواهد کرد یا به رادیکالیزه شدنش.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

گفت‌وگو با صلیب سرخ آلمان: چگونه به سیل‌زدگان ایران کمک می‌کنیم؟

cafeliberal

پخش اعلامیه تهدیدآمیز علیه مسلمانان کلن

cafeliberal

نخستین مأموریت "فرونتکس" خارج از مرزهای اتحادیه اروپا

cafeliberal

ما در این بخش از جهان دیگر بحران نمی‌خواهیم

cafeliberal

سیاست‎های جمهوری اسلامی به بن‌‏بست خورده؛ چاره‎ای جز مذاکره با آمریکا نیست

cafeliberal

مواضع آمریکا و بریتانیا در مورد جمهوری اسلامی ایران نزدیکتر می‎شود

cafeliberal
ajax-loader