9.9 C
تهران
یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹

جنجال خبری پس از دیدار محرمانه ظریف با سناتور کریس مورفی

خبر دیدار سناتور کریس مورفی و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۱۷ فوریه از سوی نشریه “فدرالیست” رسانه‌ای شد.

در گزارش آن نشریه از این دیدار به عنوان دیداری محرمانه یاد شده بود. پس از افشای خبر این دیدار هر دو طرف نسبت به آن اما واکنش نشان دادند.

سایت فرستنده خبری “سی‌ان‌ان” آمریکا غروب سه‌شنبه ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) گزارشی درباره دیدار وزیر امور خارجه ایران و سناتور آمریکایی، کریس مورفی منتشر کرده است. خبر دیدار ظریف و مورفی پس از انتشار در “فدرالیست” از سوی روزنامه‌های پرتیراژ آمریکا، و از جمله از سوی “نیویورکر” و “واشنگتن پست” نیز پوشش داده شده بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه نسبت به آن خبر واکنش نشان داده و پرسیده بود که «آیا چنین چیزی صحت دارد؟»

 کریس مورفی، یک روز بعد در توئیتی  خبر این دیدار را تایید کرد. بعدتر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز خبر این دیدار را تایید کرد و آن را در چارچوب سیاست‌های دیپلماتیک ایران خواند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به این دیدار دموکرات‌‌ها را متهم کرد که در حال کمک‌رسانی و همدستی با ایران هستند.

وی با اشاره به اینکه ایالات متحده ماه‌ها قبل محمدجواد ظریف را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است، افزود: «او وزیر امور خارجه کشوری است که یک هواپیمای مسافربری را ساقط کرده و هنوز جعبه سیاه آن را تحویل نداده است. او وزیر خارجه کشوری است که در ۲۷دسامبر یک آمریکایی را کشت. او وزیر خارجه کشوری است که حامی اصلی تروریسم و یهودستیزی در جهان است.»

پمپئو در ادامه ضمن اظهار بی‌اطلاعی از مضمون گفت‌وگوی مورفی و ظریف، ابراز امیدواری کرد که مورفی با این اقدام “در حال تقویت سیاست خارجه آمریکا بوده باشد و نه تقویت سیاست‌های خودشان.”

موضوع این دیدار چه بود؟

گفته می‌شود که سناتور کریس مورفی که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده بود، به هتل محل اقامت محمدجواد ظریف رفته و با وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است.

 کریس مورفی در توئیت خود نوشته بود: «اگر ترامپ تمایلی به گفت‌وگو با ایران ندارد، بنابراین کس دیگری باید این کار را بکند.»

در ادامه این توئیت آمده بود: «اما به باور من این خطرناک است که با دشمنان خودتان دیالوگ و گفت‌وگو نکنید.»

به باور این سناتور آمریکایی از طریق بحث و گفت‌وگو می‌توان از دامنه تنش‌ها کاست و از احتمال تشدید بحران‌ها کم کرد، اما «ترامپ البته خواستار چنین چیزی نیست.»

او گفته است که هدفش از دیدار با ظریف گفت‌وگو پیرامون حمله پهپادی به خودروی حامل قاسم سلیمانی و نقش ایران در عراق بوده است. او همچنین افزوده است که توهمی درباره نقش ایران در عراق ندارد و نسبت به اینکه حملات صورت گرفته به نیروهای آمریکایی در عراق از سوی ایران و متحدان این کشور صورت می‌گیرد نیز تردیدی ندارد.

فرستنده خبری “سی‌ان‌ان” آمریکا در ادامه به نقل از او نوشته است که او نه رئيس جمهوری آمریکا است و نه وزیر امور خارجه آن کشور است. او تنها یک سناتور آمریکایی است. به‌رغم آن، او بر آن بوده تا از ایران بخواهد شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را آزاد کرده و به جنگ نیابتی در یمن پایان دهد.

پرسشی که از سوی خبرنگاران آمریکایی و همچنین در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده این است که چرا طرح چنین مسائلی باید در یک دیدار محرمانه صورت گیرد.

“فدرالیست” روز سه‌شنبه ۱۸ فوریه نیز به نقل از دونالد ترامپ، دیدار سناتور کریس مورفی با محمدجواد ظریف را نقض قانون “لوگان” دانسته است.

قانون “لوگان” که در سال ۱۷۹۹ تصویب شده دیدار و مذاکره شهروندان آمریکایی با مسئولان کشورهای خارجی را منع کرده است.

کریس مورفی نیز در واکنش گفته است که اگر چنین امری نقض قانون لوگان باشد، باید قوه قضائیه در مورد تماس‌های مایکل فلین در سال ۲۰۱۷ تحقیق کند. منظور مورفی تماس‌های مایکل فلین و مقامات روسیه بوده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

عدم تمایل حکومت به معرفی عوامل حملات شدید سایبری به زیرساخت‌های …

cafeliberal

در ادامه درگیری‌ها در نوار غزه هفت نفر کشته شدند

cafeliberal

مقامات ارتش و سپاه: «تشکیلات» و «تجهیزات سرّی» داریم علیه دشمن «در دوردست» و «خارج از مرزهای جغرافیایی»!

cafeliberal

"تحریم‌های جدید نشانه پوچ بودن ادعای ترامپ برای مذاکره است"

cafeliberal

مرگ بر آمریکا می‌گوییم و سیگار آ…

cafeliberal

اخراج گروه پزشکان بدون مرز از ایران

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader