16.2 C
Tehran
پنج شنبه, 25 مهر , 1398

جنجال دانشجوی «قلابی»؛ رسوایی بزرگ فروش صندلی دانشگاه‌ها یا «پروژه اعتمادسازی»؟!

(+عکس، ویدئو) در پی بازداشت یک دانشجوی «قلابی» دندانپزشکی دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی) پرده از فساد مالی مراکز علمی و دانشگاهی کشور از طریق «خرید و فروش صندلی دانشگاهی» در عوض مبالغ میلیونی خارج از ساختار کنکور و ثبت‌نام برداشته شد. این دانشجوی قلابی که ظاهرا بازداشت هم نیست، می‌گوید بعد از صحبت با «یکی از معتبرترین و مرجع‌ترین افراد دانشگاه شهید بهشتی» مجوز تحصیل در این دانشگاه را کسب کرده و دانشجوی قلابی نیست!

دانشجوی قلابی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی ایران که جمهوری اسلامی بر آن نام «شهید بهشتی» گذاشته!

ماجرای جنجالی یک دختر ۲۳ ساله که به عنوان دانشجوی رشته دندانپزشکی در کلاس‌های دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی ایران شرکت داشته، بار دیگر رسوایی بزرگی را برای سیستم فاسد دانشگاهی کشور در پی داشت که این‌بار از طریق «فروش صندلی دانشگاهی» صورت می‌گیرد.

آنگونه که رسانه‌های داخلی نوشته‌اند، این دختر جوان بدون شرکت در کنکور و ثبت‌نام رسمی در دانشگاه، به مدت یک سال به صورت غیرقانونی در کلاس‌های دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی ایران در کلاس‌ها شرکت و کنار دیگر دانشجویان تحصیل می‌کرده است! وی حتی به عنوان دانشجوی رتبه‌دار و نخبه رشته‌ دندانپزشکی در فضای مجازی و حتی صداوسیمای جمهوری اسلامی (شبکه ۴ سیما) معرفی شده و در قالب یکی از پذیرفته‌شدگان موسسه کنکور «ونوس» اقدام به مشاوره کنکور و آموزش برنامه‌ریزی می‌کرده است.

این جعل عنوان از یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایران، واکنش گسترده‌ی کاربران فضای مجازی را در پی داشته که مشاوره‌هایش را بازنشر می‌کنند و مهارت و اعتماد‌ به‌ نفس این دختر جوان را در تشریح دستاوردها و توانایی‌هایش در پذیرش در کنکور برای ۶۶ هزار دنبال‌کننده در اینستاگرام و تلویزیون با بازیگران هالیوود مقایسه می‌کنند!

آنگونه که رسانه‌های خبری ایران نوشته‌اند، دانشجوی قلابی راز خود را با دوستان دانشگاهی‌اش در میان می‌گذارد و معترف می‌شود که در ازای اجازه تحصیل در دانشگاه «شهید بهشتی» چندین میلیارد پرداخته است! ورود این دختر (که گویا از خانواده‌ای متمول است) با پرداخت پول به سیستم آموزش دانشگاهی، اعتراض‌ دانشجویان را در پی داشته و کار را به مقامات بالاتر دانشگاه کشانده و در نهایت مسئولان دانشگاه «شهید بهشتی» از این دختر شکایت می‌کنند و خبر بازداشت‌ وی منتشر می‌شود.

اما باوجود اینکه به نظر می‌رسید دانشجوی قلابی بازداشت شده، وی ویدئویی را با پوشش نامرسوم بازداشت‌شدگان در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و موضوع «فروش صندلی دانشگاه‌ها» را پیش کشیده است.

این دانشجوی قلابی که احتمال می‌رود با قید وثیقه آزاد شده در ویدئویی که منتشر کرده، پرداخت پول به دانشگاه «شهید بهشتی» را تکذیب می‌کند و می‌گوید چون در برابر خواسته‌های «فکری و سیاسی» مسئولان مقاومت کرده، به مقامات انتظامی معرفی‌اش کرده‌اند!

او همچنین از فروش صندلی‌های دانشگاه «شهید بهشتی» به افرادی خبر داده که مثل او نه در کنکور شرکت کرده‌ و نه اصلا ثبت‌نام کرده‌اند. این فرد رد و بدل شدن رقم‌های میلیاردی در سطح دانشگاه‌ها را فاش کرده که به صورت غیرقانونی و حتی تحت عنوان انتقالی از دانشگاه‌های خارجی، وارد سیستم تحصیل دانشگاهی می‌شوند.

وی که متهم به جعل اعتبار دانشجویی است، تمام پست‌های قبلی اینستاگرامش را پاک کرده و در پست جدید خود نوشته است: «من قربانی بازی شطرنج شما نمی‌شوم. ‎تحلیل بازی‌هایتان برای فریب و کسب اعتماد افکار عمومی سخت است. موضوع فروش صندلی به صورت غیرقانونی قبل از حضور من در دانشگاه مورد بحث بود و بی‌اعتمادی بسیاری از مردم و دانشجویان را به دنبال داشت و این حجم از بی‌اعتمادی‌ها می‌بایست به گونه‌ای رفع می‌شدند!»

این دختر جوان همچنین نوشته که قصد دارد ایران را ترک کند.

View this post on Instagram

‎من قربانی بازی شطرنج شما نمی شوم. ‎ تحلیل بازی هایتان برای فریب و کسب اعتماد افکار عمومی سخت است. موضوع فروش صندلی به صورت غیر قانونی قبل از حضور من در دانشگاه مورد بحث بود و بی اعتمادی بسیاری از مردم و دانشجویان را به دنبال داشت و این حجم از بی اعتمادی ها می بایست به گونه ای رفع میشدند! پس مریم مقتدری را با شرایطی خارج از بخش نامه و به صورت غیرمعمول با رزومه علمی وارد دانشگاه شهید بهشتی می کنند و با ایجاد پورتال و قرار دادن اسمم در لیست حضور غیاب شرایط تحصیل را برایم فراهم می کنند و من هم با خیال خوش، در کلاس ها حضور پیدا می کردم ‎دانشگاه با علم به نحوه ی ورود و حضورم در دانشگاه آنقدر سکوت می کنند تا خبر دانشجو بودنم از طریق حجم بالای دنبال کنندگانم در فضای مجازی پخش شود و البته کمک های دانشگاه و اشتباهات خودم در چهره شدنم را نباید نادیده گرفت، کمک مسوولین در چهره شدنم این بود که من را برای شرکت در رسانه ها تایید کردند و اشتباه من هم این بوده که حضور در رسانه را شیرین تر از این بازی های پیشبینی نشده شان دیده ام. در نهایت مریم مقتدری از شهرت کافی در این زمینه برخوردار می شود و هم اکنون نوبت به حرکت بعدی بازی شطرنجشان می رسد… افشاگری ‎قبل از افشاگری خبر، شروع به گرفتن و پاک کردن مدارک حضور در دانشگاه می کنند و سپس عنوان می کنند که دختری از راه های مختلف دانشگاه به صورت غیر قانونی حضور پیدا می کرده و خواستار برخورد جدی و دستگیری بنده می شوند.اما چرا انقدر جدی و با پوشش خبری بالا؟ دلیلش تزریق اعتماد فکری به افکار مسموم شده ی سال های قبل،که اینکه ما تخلفی نمیکنیم و اگر هم شخصی در دانشگاه به صورت غیر قانونی حاضر شده اصلا بحث مالی با او وجود نداشته و او از درب های متفرقه وارد دانشگاه می شده است. ‎امروز با بازی هایشان آبرو و آرامشم را قربانی کرده اند. ‎اما من زیر این فشارها #دختر_آبی نمی شوم، من نمی مانم تا بسوزم، من ایران عزیزم را ترک میکنم تا محکم تر از همیشه دنیایم را بسازم …و شما بمانید و دروغ پراکنی ها و قضاوت هایتان. ‎و من تاابد سوگوار دختران آبی می مانم که قربانی بازی های مرموزتان بوده ، هستند و خواهند بود… ‎راستی ‎ روپوش سفیدم در کمد دانشگاهم جا مانده ….آن را به من بدهید، تا یادگار تجربه تلخم باشد #مریم_مقتدری #قربانی_بازی_شطرنجتان_نمیشوم #دختران_آبی

A post shared by Maryam Moqtaderi (@maryam.moqtaderi) on Sep 18, 2019 at 9:37am PDT

نکته قابل توجه اینجاست که این دختر جوان مدعی است به دلیل «رزومه و اعتبار علمی بالایی» که از کشور آلمان و امارات متحده عربی داشته، «مجوز تحصیل» در دانشگاه «شهید بهشتی» را به صورت «افتخاری»، «بعد از صحبت با یکی از معتبرترین و مرجع‌ترین افراد دانشگاه شهید‌بهشتی» کسب کرده و «تا قبل از دریافت این مجوز هیج حضوری در کلاس‌ها» نداشته است!

سعید نمکی وزیر بهداشت جمهوری اسلامی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر از انتشار گزارش فساد در کنکور پزشکی و فروش صندلی دانشگاه خبر داد که به زودی نهایی و به قوه‌قضاییه ارسال می‌شود.

وی نوشت که «سه ماه قبل پس از مقابله با اخلالگران در حوزه دارو» دستور «برخورد با جریان‌های‌ فساد در کنکور پزشکی و فروش صندلی‌ دانشگاه» را هم صادر کرده است.

سعید نمکی از به دست آمدن «نتایج مهمی» در این رابطه خبر داده که «به زودی به قوه قضاییه ارسال خواهد شد.» وی نوشته «عوامل قدرت و فساد در هر سطح و جایگاه بدانند ما تا آخر این راه خواهیم رفت!»

با اینهمه مسئولان دانشگاه «شهید بهشتی» زیر بار فساد و فروش صندلی به این دانشجو و یا صدور مجوز برای ورودش نرفته‌اند. امیرمحسن ضیایی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه «شهید بهشتی» دریافت شهریه‌ از این دختر را تکذیب کرده و گفته که «در هیچ آزمونی برای وی نمره ثبت نشده است.»

ضیایی گفته اگرچه او با «ترفندهای مختلف» وارد دانشکده شده ولی «به دلیل فقدان رابطه آموزشی با دانشگاه» در نهایت «هیچگونه مدرکی برای او صادر نمی‌شد» و «حضور صرف و مستمع آزاد» در کلاس «نتیجه‌ای برای فرد نخواهد داشت.»

محسن دالوند رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی «شهید بهشتی» دانشجوی قلابی را «کلاهبردار»ی خوانده است که «با سوء‌ استفاده از فضای ورودی مخصوص بیماران وارد دانشکده دندانپزشکی شده و ضمن حضور در برخی فضا‌های آموزشی، اقدام به تبلیغات در فضای مجازی کرده و خود را به عنوان دانشجوی نخبه این دانشگاه معرفی کرده است.»

با این حال، این دختر جوان در ویدئویی که منتشر کرده، رئیس دانشگاه را تهدید کرده که اگر فیلم دوربین‌های مداربسته از ورود وی از در ورودی بیماران را منتشر نکنند، دست به افشاگری خواهد زد!

او درباره هرگونه ارتباط آموزشی این فرد با دانشکده، اعلام کرد: «نامبرده فاقد هرگونه سابقه در سامانه‌های یکپارچه آموزشی و بایگانی پرونده‌های آموزشی دانشگاه است و هیچگونه رابطه‌ای اعم از آموزشی و مشابه آن با دانشکده دندانپزشکی ندارد.»

معاون آموزشی دانشگاه «شهید بهشتی» (دانشگاه ملی ایران) در واکنش به طرح موضوع فساد در سیستم آموزشی کشور در شبکه‌های اجتماعی، این سیستم را «کاملاً نظام‌مند و ساختارمند» و بر اساس «برگزاری کنکور و دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت» معرفی کرده است!

او همچنین فروش صندلی در دانشگاه را «به کلی کذب» دانست و آن را «قابل پیگرد قضایی» اعلام کرد!

این مقام ارشد دانشگاه «شهید بهشتی» فساد سیستم دانشگاهی را شایعه‌ای خواند که از سوی برخی موسسات کنکور و با سوء استفاده از داوطلبان صورت می‌گیرد که «با وعده‌های واهی نظیر ثبت نام در رشته‌های علوم پزشکی در ازای دریافت مبالغ هنگفت، اقدام به کلاهبرداری و سودجویی می‌کنند.»

معاون آموزشی دانشگاه «شهید بهشتی» از رسیدگی دقیق به این موضوع از سوی دانشگاه خبر داد و عنوان کرد: «با بی‌مبالاتی هریک از کارکنان دانشکده که منجر به حضور غیرقانونی این فرد در فضای آموزشی شده باشد برخورد قانونی لازم به عمل می‌آید.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ظریف، اسرائیل را در رابطه با کشتی ها “چوپان دروغگو” می نامد، ولی آمریکا و دیگران، اطلاعات اسرائیل را تایید می کنند

cafeliberal

تولد یک غول جدید تسلیحاتی با ادغام دو شرکت آمریکایی

cafeliberal

کارناوال میلیاردرهای سفره ولایت در تبریز

cafeliberal

ابراز برائت خاتمی از بهائیان؛ یک روزنامه‌نگار خبر داد

cafeliberal

آلمان و تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی: مماشات بجای مبارزه

cafeliberal

انفجارهای بندر فجیره و خطر جنگی "ناخواسته"

cafeliberal