13.2 C
تهران
سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹

حاشیه‌ پررنگ‌تر از متن یک دادگاه؛ مفسد اقتصادی به کُرونا مبتلاست؟

جلسه رسیدگی به پرونده فساد مالی عباس ایروانی روز چهارشنبه ۷ اسفندماه ۱۳۹۸ در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. برخی رسانه‌ها از احتمال ابتلای ایروانی به ویروس کُرونا خبر می‌دهند.

عباس ایروانی با تأخیر زیاد و در حالی که ماسک زده بود در جلسه دادگاه حضور یافت و حال عمومی او مساعد نبود. قاضی صلواتی پس از خوانده شدن کیفرخواست توسط نماینده دادستان به دلیل ناخوشی عباس ایروانی جلسه دادگاه خاتمه یافت و ادامه رسیدگی به اتهامات ایروانی به هفته آینده موکول شد.

عباس ایروانی در دادگاه – چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

وکیل عباس ایروانی نیز پس از خوانده شدن کیفرخواست از قاضی صلواتی خواست «با توجه به وضعیت موکل و اینکه در حدود ساعت ۹ و نیم صبح به بیمارستان مراجعه کرده و حالش مساعد نیست» جلسه دادگاه تعطیل شود.

پس از پایان سریع این جلسه دادگاه که با حضور خبرنگاران برگزار شده بود، به عکاسان و تصویربرداران هشدار داده شد به این متهم نزدیک نشوند.

برخی رسانه‌ها نیز اعلام کرده‌اند عباس ایروانی مشکوک به ابتلا به ویروس کُرونا است اما هنوز مقامات رسمی یا وکیل عباس ایروانی این خبر را رد یا تأیید نکرده‌اند.

عباس ایروانی که نماینده دادستان او را «مغز متفکر عملیات خروج ارز از کشور» می‌خواند متهم به تبانی با مدیران بانکی و «اخلال عمده در نظام اقتصادی از طریق دریافت اموال و وجوه نامشروع و غیرقانونی به میزان ١۵ هزار و ٧۵٣ میلیارد و ٢۶۶ میلیون و ۶١۵ هزار و ۴٢٨ تومان» است.

شاکیان عباس ایروانی و شش متهم دیگر این پرونده بانک‌های مسکن، سپه، صادرات، توسعه صادرات، ملی و سازمان بازرسی کل کشور هستند. امیررضا رفیعی، مرتضی روغنی‌ها، حامد خاتمی‌پور، مرادعلی کرم‌نیا، حسن صفریان و مهدی شهابی متهمان دیگر این پرونده هستند.

نخستین جلسه دادگاه باند «عظام» با رهبری عباس ایروانی؛ متهمان ۴هزار میلیارد تومان از دارایی ملی را به جیب زدند

امیررضا رفیعی قائم مقام فروش گروه عظام متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۲۰۱ میلیون و ۶۲۹ هزار و ۸۳۹ دلار، معاونت در پرداخت رشوه، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از سند مجعول و مشارکت در فراری دادن متهم.

مرتضی روغنی‌ها معاون امور بین‌الملل گروه عظام متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۱۱۸ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۸۷۶ دلار، معاونت در پرداخت رشوه، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از سند مجعول و مشارکت در فراری دادن متهم.

حامد خاتمی‌پور ترخیص‌کار گمرک متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۱۲۸ میلیون و ۲۸ هزار و ۲۸۰ دلار، جعل اسناد، استفاده از سند مجعول، استفاده از مهر مجعول اتاق بازرگانی چین و پرداخت رشوه به میزان ده میلیون و ۹۵۰ هزار تومان.

مرادعلی کرم‌نیا کارمند گمرک متهم است به دریافت رشوه به مبلغ ۶۰ میلیون ریال، مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۵ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۴۵۶ دلار.

حسن صفریان کارمند گمرک متهم است به دریافت رشوه به مبلغ ۲۴ میلیون ریال، مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۱۹ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۴۷۸ دلار.

متهم آخر این پرونده نیز مهدی شهابی کارمند گمرک فرودگاه امام خمینی است که به دریافت رشوه به مبلغ ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، مشارکت در قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۹۶ هزار و ۷۲۵ دلار و ۱۰ هزار و ۹۲۷ یورو متهم شده است.

شرکت عظام دو پرونده تخریب بناهای تاریخی دارد: عمارت مسعودیه و کاروانسرای وکیل!

عباس ایراوانی عظام متولد سال ۱۳۳۵ در تهران است. او در سال‌های گذشته به عنوان «کارآفرین» و یکی از ثروتمندان ایران مشهور شده که به اکبر هاشمی رفسنجانی، دولتمردان اصلاح‌طلب و کارگزاران بسیار نزدیک بوده است.

عباس ایروانی در زندگینامه خود تأکید کرده که در سال ۵۶ زیر نظر علی اکبر ناطق نوری (مسئول بازرسی دفتر خامنه‌ای) وارد فعالیت‌های انقلابی شده است. با این وجود فعالیت‌های گسترده اقتصادی وی را به افراد مهم در نظام نزدیک کرده و تصاویر بسیاری از او در کنار عالی‌ترین مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، محمود علوی‌ وزیر اطلاعات دولت روحانی و نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری، محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون و امور اجتماعی دولت روحانی منتشر شده است.

در جلسات پیشین دادگاه عباس ایراوانی مدعی شده بود که از اقدامات موثر او ساخت مجموعه‌های گردشگری و رفاهی بوده که مانع از خروج ۳۵۰ میلیون دلار از کشور شده است. این در حالیست که او سه پرونده سیاه و جنجالی از تخریب بناهای تاریخی حین بهره‌برداری از سه بنای تاریخی در شهرهای تهران، کاشان و کرمان دارد!

یک متهم فساد کلان اقتصادی: اطلاعات سپاه از من امضا گرفت که همه اموالم را به جمهوری اسلامی بدهم!

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سیاست ازدیاد جمعیت مقبول رهبری‎، طرحی از مانا نیستانی

cafeliberal

دادستان کل استان اردبیل : نفس کشیدن زندانیان سیاسی – امنیتی حرام است

cafeliberal

وضعیت شجریان پایدار است اما با دستگاه تنفس می‌کند

cafeliberal

میلیارد‌ها دلار پول ایران در عراق خاک می‌خورد

cafeliberal

گیر افتادن هزاران پناهجو در مرز ترکیه و یونان

cafeliberal

کارگروه مشکلات اجتماعی «پروژه ققنوس ایران»: پدیده‌ی خودکشی در ایران و راهکارهایی برای کاهش آن

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader