5.4 C
Tehran
پنج شنبه, 30 آبان , 1398

حامد یازرلو: پدر و برادرم بدون اتهام مشخصی بازداشت شدند؛ از وضعیت آنها بی‌اطلاعیم

هانی یازرلو، پزشک اورژانس بیمارستان کلینیک تهران به همراه پسرش هود یازرلو شامگاه یکشنبه ۱۶ تیرماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات در خانه‌شان بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. حامد یازرلو، فرزند بزرگ آقای یازرلو که اکنون در ایالت ویرجینیا آمریکا زندگی می‌کند به کمپین حقوق بشر در ایران گفت پدر و برادرش در سلول‌‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برند و هنوز اتهام و دلیل بازداشت آنها مشخص نیست. به گفته حامد یازرلو، ماموران وزارت اطلاعات با وجود آنکه حکم بازداشت برادرش را نداشته‌اند اما او را با تهدید و فشار به همراه پدرش بازداشت کرده‌اند. 

حامد یازرلو درباره نحوه دستگیری پدر و برادرش به کمپین گفت: «ماموران وزارت اطلاعات ساعت ۵ عصر وارد خانه ما شدند و تا ساعت ۱۰:۳۰ شب در آنجا به تفتیش خانه پرداختند. بعد پدر و برادرم را با عنوان «رفع ابهامات» با خود بردند. حتی حکم بازداشت برادرم را نداشتند و به او گفته‌اند اگر حکم بازداشت بخواهی بعدتر می‌اییم و با تحکم تو را می‌‌بریم.»

آقای یازرلو گفت از زمان بازداشت تاکنون برادرش دو بار و پدرش یک بار به خانه تماس گرفته است: «برادر و پدرم جداگانه روز سوم بازداشت به خانه تماس کوتاهی داشتند. مادرم در تماس دوم برادرم که هفته پیش بوده از او پرسیده اتهامش چیست، که برادرم گفته نمی‌توانم توضیح بدهم. احتمالا ماموری کنارش بوده، مادرم تاکنون چندین بار به دادسرای اوین و زندان اوین رفته اما هیچ پاسخی نگرفته و قادر به ملاقات با آنها نبوده است.»

حامد یازرلو همچنین گفت پدرش دچار بیماری قلبی است و باید داروهایش به مرتب به او داده شود و فشار و فضای انفرادی برای شرایط قلبی‌اش مناسب نیست.

تمام خانواده چهار نفره یازرلو پیش از این به اتهام‌های امنیتی محکوم شده‌اند. نازیلا دشتی و هانی یازرلو به همراه دو فرزندشان حامد و هود یازرلو پیش از این از سوی ماموران وزارت اطلاعات به اتهامات «هواداری از سازمان مجاهدین خلق»، «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» محکوم شده‌اند. خانم دشتی و یازرلو چندین بار تاکنون بازداشت شده‌اند و دو فرزنشان هود و حامد هر دو یک بار پیش از این به سه سال حبس محکوم شدند که حکم‌های خود را هم گذرانده‌اند.

هانی یازرلو، ۶۶ ساله پیش از این پنج بار دیگر در نظام جمهوری اسلامی ایران به اتهام «هواداری از سازمان مجاهدین خلق و تبلیغ علیه نظام بازداشت شده است. به گفته فرزندش، او اولین بار در سال ۱۳۶۵ مدتی در بازداشت بوده و آخرین بار در اردیبهشت ۱۳۹۰ پس از یورش ماموران امنیتی به مراسم ختم محسن دکمه‌چی (زندانی عقیدتی که به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق به ۱۰ سال حبس محکوم شد، در تاریخ هشتم فروردین ۹۰ در حالی که از سرطان پانکراس در زندان در رنج می‌برد درگذشت درحالی که توجهات پزشکی از او در زندان اوین دریغ شده بود)، به همراه عده دیگری بازداشت شد. او پس از ۵۵ روز بازداشت در سلول انفرادی ۲۰۹ زندان اوین با قرار وثیقه آزاد شد. اما از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباس به تحمل یک سال حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظام و ۱۵ سال تبعید به ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان شد. اما در دادگاه تجدید نظر این حکم به یک سال حس تعزیری با تبعید به زندان وکیل آباد مشهد محکوم شد. آقای یازرلو اردیبهشت ۹۲ به زندان برای اجرای حکم به زندان فراخوانده شد و در تاریخ ۲۴ بهمن ۹۲ با احتساب ایام بازداشت اولیه از زندان وکیل اباد مشهد آزاد شد. 

هود یازرلو، متولد ۶۶ و مجرد،  برای اولین بار در سال ۸۶ بازداشت و بعدتر  به اتهام «هواداری از سازمان مجاهدین خلق» به سه سال حبس محکوم شد. او در زمان بازداشت دانشجوی رشته مدیریت صنعتی دانشگاه دولتی قم بود که پس از این بازداشت از دانشگاه اخراج شد. 

حامد یازرلو درباره این بازداشت گفت: «خاله‌ام ۲۵ ساله پیش به قرارگاه اشرف رفت و در تمام این سال‌ها خانواده‌اش او را ندید بودند، بعد از فوت پدربزرگم در سال ۸۶، مادرم تصمیم گرفت که به عراق برود و خواهرش را ببیند و برای اینکه تنها نباشد هود را هم با خود برد. اما چند روز پس از بازگشت‌شان ماموران وزارت اطلاعات به خانه ما ریختند و مادر و برادرم را با خود بردند. آنها هر دو پس از مدتی بازداشت با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند اما از سوی دادگاه انقلاب تهران در سال ۸۷ هر دو به سه سال حبس تعزیری محکوم شدند.»

به گفته حامد یازرلو، هود برادرش در تاریخ چهارم خرداد ۸۷ برای اجرای دوران حکمش بازداشت شده و در بهار ۹۰ با اتمام حکمش از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده است. نازیلا دشتی، مادر نیز در تاریخ ۲۹ فروردین ۹۱ با اتمام دوران حکمش از بند زنان زندان اوین آزاد شد.

اما حامد یازرلو که از سال ۱۳۹۲ به آمریکا مهاجرت کرده است، پیش از این در ایران در تاریخ دوم اسفند ۸۷ به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در جلسات دوستداران سازمان مجاهدین خلق به سه سال حبس محکوم شد. او زمستان ۹۰ با پایان دوران حکمش از زندان اوین آزاد شد. او که کارشناسی ارشد رشته مکانیک از دانشگاه علم و صنعت را دارد دو بار برای مقطع دکتری اقدام کرده اما هر دو بار به گفته خودش علیرغم داشتن رتبه بالا در مقطع پذیرش رد شده است. لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نتانیاهو احتمالا در پی برگزاری انتخابات مجدد است

cafeliberal

حسین فریدون برادر حسن روحانی به ۵ سال زندان قطعی محکوم شد؛ نقش شوهرخواهر آنها در چرخه فساد مالی چیست؟

cafeliberal

بیانیه جمعی از وکلای دادگستری ایران در محکومیت حکم امیرسالار داوودی به ٣٠ سال زندان و ١١١ ضربه شلاق

cafeliberal

شمار پناهجویان در مسیر بالکان دوباره افزایش یافته است

cafeliberal

اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان در بیت رهبری جلسه می‌گذارند

Jahan

فائزه هاشمی: فروپاشی محتوایی نظام اتفاق افتاده است

cafeliberal