13.2 C
Tehran
چهارشنبه, 24 مهر , 1398

حذف میثم مطیعی همچنان صدر اخبار جریان ضد روحانیت اشرافی

مانیتورینگ بخش فارسی ایران بریفینگ

«ای نشسته صف اول نکنی خود را گم منتظر اقدام تو هستند هنوز این مردم سیلی از کوخ‌نشین، کاخ‌نشین خواهد خورد و زمین‌خوار سرانجام زمین خواهد خورد…» ابیاتی که میثم مطیعی؛ مداح جوانی که چند سال است به تریبون‌های رسمی دسترسی دارد، دو سال پیاپی در پیش از خطبه‌های نماز عید فطر در دو سال گذشته شعرخوانی نمود.

ظاهرا خامنه ای و روحانیت و مدیران صف اول نشین این سخنان را گران آمده ، خامنه ای طبق روال همیشگی اش در عیان از میثم مطیعی حمایت کرد و در نهان دستور حذف و کنار گذاشتن او را از مراسم عید فطر داد .

رجا نیوز ارگان غیر رسمی انصار حزب الله در مطلبی انتقادانه نسبت به این حذف نوشت : عیدفطر امسال نیز مانند سال‌های گذشته با شکوه هرچه تمام‌تر برگزار شد و طنین معنویش کشور را فرا گرفت؛ در این سال‌ها نماز عیدفطر تهران اما صفایی دیگر داشت، علاوه بر خواندن نمار عیدفطر به امامت مقام معظم رهبری، شعرخوانی مداح انقلابی میثم مطیعی نیز شور و حرارتی خاص به مراسم‌ها بخشیده بود. با اینکه امسال مطیعی به مراسم دعوت نشده بود و شعر نخواند، اما به نظر می‌رسد راهی را که او و دوستان شاعرش در نماز عیدفطر باز کردند کم کم دارد تبدیل به یک جریان می‌شود.

به گزارش رجانیوز میثم مطیعی و تیم شاعرانش محمدمهدی سیار، میلاد عرفانپور و استاد مودب، در این دوسال و از تریبون مراسم نماز عیدفطر توانسته بودند مناسبات شعرخوانی‌های اینچنینی را تغییر دهند و در کمال ادب و تواضع درد مردم را در اشعاری حماسی به گوش مسئولان برسانند.

 اتفاقی که مطیعی و شاعران انقلابی شعرهایش، رقم زدند یک اتفاق تازه و بدیع و جریان‌ساز بود. انقلاب اسلامی با پشتوانه‌ی مردم و در راستای حمایت از مظلومان و پابرهنگان بوقوع پیوسته بود و حالا بیان توقعات به‌جای مردم می‌توانست ادای دینی به آنان باشد.

در ادامه بخشی از اشعار خوانده شده توسط مطیعی در مراسم عیدفطر سال ۱۳۹۷ آمده است:

« ای نشسته صف اول! صف ایثار آنجاست

آن سوی «نرده»… ببین… لذت دیدار آنجاست

نکند «نرده» میان تو و مردم باشد

دردِ دل‌ها پسِ این فاصله‌ها گُم باشد

دوستان! صدق و صفای دهه شصت چه شد؟

راستی حال و هوای دهه شصت چه شد؟

آن مدیران جوانی که جهادی بودند

بی‌تکلّف، ز همین مردم عادی بودند

شور آن شعله مگویید که خاموش شده

«اختلاس» آمده، «اخلاص» فراموش شده

ای نشسته صف اول! به عدالت برخیز…

رجا نیور ادامه می دهد : مبارزه با اشرافیگری، مقابله‌ی با التقاط و ایستادگی در برابر انحراف مسئولان همیشه از الویت‌های اصلی در طی سالیان گذشته بوده است. با توجه به این مسائل مشخص می‌شود که اشعار خوانده شده توسط مطیعی، اشعاری درست و به حق و کاملا منطبق با الویت‌های رهبری انقلاب بوده است. اشعاری که بیش از هر چیزی مسئولان نظام را توصیه به مردم‌داری و ساده‌زیستی می‌کند؛ فارغ از هر حزب و جناحی! سیاستمدار جمهوری اسلامی که در صف اول نماز عید فطر می‎‌نشیند باید دلش برای مردم بتپد و جز برای منافع جمع کاری نکند. این خلاصه تمام شعربلندیست که میثم مطیعی در مراسم عیدفطر سال۹۷ خواند و به خاطر آن از شعرخوانی سال بعد کنار گذاشته شد.

رجا نیوز در خاتمه اما می نویسد : این حذف علنی را می‌شد حدس زد. همان زمان و بعد از اتمام مراسم عیدفطر بسیاری از سیاسیون که عملکرد آن‌ها نشان می‌داد حرف حساب شعر دقیقا با آنان است اعتراض خود را به این مداح و شاعران علنی کرده بودند.

 میثم مطیعی و تیم شاعران انقلابی و متعهدش از برنامه امسال کنار گذاشته شدند و شعرخوانی توسط مداح دیگری صورت گرفت. البته شعر امسال نتوانست توقعات را برآورده کند و شور و حرارت سال‌ها گذشته را تکرار کند. شعر امسال چنگی به دل نزد چراکه آنچنان که باید منطبق با الویت‌های رهبری نبود. مردم طی دوسال گذشته صدایشان را پشت تریبون مراسم عیدفطر و از دهان مطیعی می‌شنیدند که در مذمت اشرافیگری می‌خواند و از صفا و مجاهدت دهه شصت یاد می‌کرد. چیزی که هرگز در شعر امسال اتفاق نیافتاد و شعر، دغدغه‌مندی اجتماعی و سیاسی نداشت. شعرِ بدون دغدغه هم جایگاهی برای عرضه در مراسم عیدفطر ندارد.

 نکته جالب توجه آن است که در شعر بیتی وجود دارد که آشکارا در تضاد با شعر سال گذشته مطیعی است. در قسمتی از آن شعر آمده است:

«از این صفوف اول تا آن صفوف آخر، در یک صفیم تا آن، روز ظهور اکبر»

 این قسمت از شعر مورد استقبال مردم واقع نشد. چراکه بسیاری از افراد حاضر در صف اول از نگاه مردم دارای خوی اشرافی‌گری هستند و در این سال‌ها جز ایجاد هزینه برای مردم و کشور هیچ کار مفید دیگری انجام نداده‌اند. مردمی که از غایب بودن مطیعی ناراحت بودند و آن را سیاسی می‌دانستند با شنیدن تعریف و تمجید از مسئولان، بیشتر بر سیاسی بودن حذف مطیعی تاکید داشتند.

 رجا نیوز همچنین در چند ویدیو از ادامه راه مطیعی در نماز عید فطر امسال در شهرستانهای کشور خبر داده .

کانال تلگرامی «صهبای شرق» نزدیک به جریان محمود احمدی نژاد در استان کرمان در گزارشی با انتشار عکسی از محمود کریمی و یاد آوری اسلحه کشی او در تهران نوشته است : « محمود کریمی هیچ گاه صدای انقلابی مبارز نبوده است و همواره با دریافت پولهای نجومی در هیاتهای خود نه تنها به مبارزه با اشرافیت بر نخواسته بلکه خود در پی «مداحی اشرافی و صله گیر » هست.

حجت السلام حامد کاشانی از فعالان حزب الله نیز طی یادداشتی به نحوه برخورد یا میثم مطیعی در تریبون نماز عید فطر امسال پرداخت و نوشت:

 یکی بود، یکی نبود…

روزی مداحی دعوت شده بود تا پیش از اقامه‌ی نماز عید شعری بخواند.پشت تریبون رفت و حق گفت و با نقد اشرافیت و نگاه غربزده‌ی برخی مسئولان، فضای رخوت‌زده‌ی معمول در نمازهای جمعه و عید را شکست.

آن صفِ اولی‌هایی که مورد نقدش قرار گرفته‌بودند به تکاپو افتادند که یا زبانش را ببُرند یا پایش را از آن تریبون.

جز توده‌ی مردم و برخی ارگان‌ها، مراکز مدعی انقلابی‌گری مثل ستاد ائمه جمعه، صدا و سیما و حتی برخی افراد و مراکز مرتبط با بیت‌رهبری به‌جای حمایت، پشتش را خالی کردند، غافل از آنکه او دقیقاً خواسته‌ی رهبر را اجرا کرده بود. القصه؛ … دیگرانی که این نقد و نقدهای بعدی را توهین تلقی می‌کردند، حرفشان به کرسی نشست و صف اولشان امن شد! زمان امیرالمومنین علیه‌السلام نیست… ابوذری هم در کار نیست…

پایگاه خبری «ولایت نیوز» ارگان انصار حزب الله اصفهان نیز موضوع حذف میثم مطیعی را تیتر اول خود نموده و این سئوال را مطرح کرده : « چه کسی دستور حذف میثم را داد ؟» ولایت نیوز خود در گزارشش البته جواب داده و متولی برگزاری نماز عید فطر تهران را ستاد برگزاری نماز جمعه و مسئول آن را رهبر جمهوری اسلامی معرفی می نماید.

تقابل نیروهای حزب اللهی و حتی فرماندهان ارشد سپاه پاسداران با اشرافیت و خوی سلطنتی مدیران انقلاب اسلامی و روحانیت محافظه کار البته امر جدیدی نیست اما اشارات مستقیم و انتقادهای بی پرده آنان به امامان جمعه منصوب رهبری و حتی خود آیت الله خامنه ای امر جدیدی است که انتظار می رود با شدت گرفتن آنها حوادث سیاسی ایران به گونه دیگری در ماههای پیش رو رقم بخورد .

در همین مورد بیشتر بخوانید :

وقتی حتی محمود کریمی هم حذف می شود !

نوشته حذف میثم مطیعی همچنان صدر اخبار جریان ضد روحانیت اشرافی اولین بار در Iran Briefing – Human Rights Violation by IRGC – نقض حقوق بشر توسط سپاه پاسداران پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

در دادگاه تحت فرمان «مستبد امروز ایران» خامنه‌ای، شرکت نمی‌کنم

cafeliberal

لرزیدن به خاطر آنگلا مرکل

cafeliberal

دادستان کل با اشاره تلویحی به حادثه تهران‌پارس: به جوسازی‌ها توجه نمی‌کنیم

cafeliberal

لغت‌نامه کدخدا، ۴۳: طلبه همدانی و اسپانیا و تبلیغ و تبلیغ معکوس

cafeliberal

روحانی: سیاست ما را خامنه‌ای مشخص می‌کند

cafeliberal

سرنوشت نامعلوم هزاران کودکان خیابانی؛ از آمارهای غیردقیق تا ضرورت تغییر قوانین

cafeliberal