9.2 C
تهران
یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹

حسنی مبارک رئیس جمهوری پیشین مصر در ۹۱ سالگی درگذشت

حسنی مبارک رئیس جمهوری سابق مصر، روز سه شنبه ۶ اسفند در ۹۱ سالگی درگذشت. خبر مرگ آقای مبارک را تلویزیون دولتی مصر گزارش کرد.

حسنی مبارک که تقریبا ۳۰ سال رئیس جمهوری مصر بود، در سال ۲۰۱۱ پس از ۱۸ روز اعتراضات سراسری در آن کشور، از قدرت برکنار شد. او که از اعضای نیروی هوایی مصر بود، در سال ۱۹۷۵ معاون انور سادات، رئیس جمهوری وقت مصر، شد و در زمان ترور آقای سادات در اکتبر ۱۹۸۱ به دست پیکارجویان اسلامگرا، کنار او بود.

ریاست جمهوری حسنی مبارک همراه با سیاست «مشت آهنین» در قبال مخالفان همراه بود به طوری که قانون بدنام وضعیت اضطراری، به نیروهای امنیتی برای سرکوب مخالفان اختیارات گسترده ای می داد و آزادی های بنیادین را نقض می کرد.

حسنی مبارک پس از برکناری از قدرت، در سال ۲۰۱۲ در پرونده کشته شدن معترضان محکوم و به حبس ابد محکوم شد؛ اما بعدا در دادگاه عالی مصر از آن اتهام تبرئه شد. در سال ۲۰۱۵ نیز به همراه دو پسرش به خاطر اتهامات فساد، به سه سال حبس محکوم شد و بعد از آن که از پیش ۶ سال در بازداشت بود، در سال ۲۰۱۷ آزاد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نخست‌وزیر یک روزه ایالت تورینگن پارلمان را منحل می‌کند

cafeliberal

گیلان قرنطینه شد؛ ممنوعیت سفر به چند استان دیگر، به جز قم

cafeliberal

ترامپ خود را پیروز "پرونده دخالت روسیه در انتخابات" معرفی کرد

cafeliberal

مصرف کشور در آستان ایدئولوژی

cafeliberal

جسد ژنرال فرانکو به مقبره کوچکی در حومه مادرید منتقل می‌شود

cafeliberal

پیشنهاد ظریف در مورد امضای پیمان عدم تعرض با امیرنشین ها، با بی اعتمادی کامل روبرو شده است

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader