حسن روحانی مدعی شد در مذاکرات هسته‌ای صاحب‌ اختیارات تام بوده است

حسن روحانی مدعی شد علی خامنه‌ای در سال ۹۲ همه اختیارات مربوط به مذاکرات هسته‌ای را به او واگذار کرده بود و پس از توافق اولیه تا امضای نهایی برجام، هر ماه هفتصد میلیون دلار پول ایران آزاد شد.

رئیس دولت دوازدهم در سخنان خود از یکسو از برجام دفاع کرده و از سوی دیگر نسبت به کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در توافق هسته‌ای هشدار داده است!

حسن روحانی رئیس دولت دوازدهم روز پنجشنبه، ۱۰ امرداد ۱۳۹۸، در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی در تبریز گفته است که «برای اولین بار اعلام می‌کنم در مرحله اول مذاکرات رهبر انقلاب در مقطعی همه اختیارات را به شخص من داد و ما توانستیم ظرف ۱۰۰ روز به توافق موقت و پیروزی بزرگ دست یابیم. در مرحله توافق نهایی، من به رهبر انقلاب گفتم نیازی نیست که به مجلس برود اما ایشان [علی خامنه‌ای] فرمودند، این یکبار مسئولیت تاریخی است و بگذار کل نظام تصمیم بگیرد.»

روحانی افزوده است که علی خامنه‌ای پس از امضای برجام به او گفته است که «بگذار این بار بر دوش همه نظام باشد و نه فقط شخص رئیس جمهوری و دولت!»

او در ادامه گفته که «ما توافقی را قبول کردیم که شورای عالی امنیت ملی، شورای نگهبان، مجلس و رهبری قبول کردند و در شورای امنیت ملی ۷ جلسه برگزار شد. لازم بود تا همه مردم بار این را امر بر عهده گیرند و در نهایت ۲۳ تیرماه سال ۹۴ این توافق با ۶ قدرت بزرگ دنیا را امضا کردیم.»

رئیس دولت دوازدهم با تأکید بر دفاع از برجام گفته است که «اگر برجام پابرجا باشد، تمام تحریم‌هایی تسلیحاتی به صورت اتوماتیک در رابطه با هسته‌ای سال آینده برداشته می‌شود. برخی‌ها می‌گویند که برجام تمام شود و خلاص شویم در حالی که همین برجام الان نیز ثمره زیادی دارد. در عین حال فشار عظیمی بر مردم وارد کرده و با خروج آمریکا از توافق و ایجاد ریسک می‌خواستند در کشور ایجاد مشکل کنند.»

حسن روحانی افزوده حد فاصل میان مرحله اول مذاکرات تا امضای توافق نهایی برجام هر ماه ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه ایران آزاد می‌شد. به نظر می‌رسد فاصله مورد اشاره روحانی، توافق میان ایران و گروه ۵+۱ در سوم آذرماه ۱۳۹۲ (مذاکرات هتل اینترکنتیننتال ژنو) تا امضای برجام یعنی ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ باشد.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود در تبریز گفته است که «بعد از اجرایی شدن برجام شاهد تحول بزرگی در عرصه‌های مختلف به ویژه در سطح جهانی از لحاظ سیاسی بودیم و به واسطه آن مشخص گردید همه ادعاهایی که علیه ملت ایران [نظام جمهوری اسلامی] مبنی بر اینکه به قوانین و مقررات بین‌المللی اهمیتی نمی‌دهد، اتهاماتی دروغ و ناروا است.»

او افزوده است «دنیا باید بداند که ملت ایران، ملت بزرگ و قابل احترامی است در همین راستا پیشنهاد جهانی عاری از خشونت و افراط‌گرایی را در سازمان ملل مطرح کردم که به اتفاق آراء به نام ایران به تصویب رسید و معلوم شد که ایران به دنبال خشونت نیست بلکه پیشتاز امنیت جهانی و مبارزه با افراط‌گرایی است.»

روحانی البته اشاره نکرده که مشکل مردم ایران و منطقه و جهان، «ملت ایران» و «ایران» نیست بلکه نظام جمهوری اسلامی، هدف مخالفت‌ها و انتقادات از جمله از سوی مردم ایران است!

او در بخشی از سخنانش مدعی شده که «کاهش تعهدات برای این است که دنیا بداند دست ما هم بسته نیست و اگر آنها به تعهدات خود عمل نکنند راهکارهای فراوانی پیش روی ما قرار دارد و می‌توانیم از اقتصاد و کشور خودمان دفاع کنیم. تا کنون کاهش تعهدات در دو مرحله انجام شده و در هر مرحله دو تعهد را کنار گذاشتیم، البته همزمان مشغول مذاکره و گفتگو هستیم، اما در عین حال بر مبنای اینکه به نتیجه نمی‌رسیم، عملکردها و برنامه‌های مدیریتی خود را پیش می‌بریم و بودجه و قیمت دلار بر این مبنا تنظیم می‌شود.»

وی همچنین گفته ممکن است در روزهای آینده خبری از برخی توافقات اعلام شود اما به جزییات آن اشاره نکرده است: «امروز هم با برخی از کشورها در حال مذاکره هستیم و آنها پیشنهاداتی ارائه کردند که متوازن نمی‌دانیم، لذا آن پیشنهادات را نپذیرفتیم. ممکن است در هفته‌های آینده به نتیجه قابل قبول دست پیدا کنیم و امکان دارد که به این نتیجه نرسیم و اگر به نتیجه‌ای نرسیم مرحله بعدی کاهش تعهدات را انجام خواهیم داد.»

او همچنین دو ادعای اقتصادی مطرح کرده است. نخست آنکه گفته «می‌توانیم قیمت دلار را پایین‌تر بیاوریم، اما بر مبنای احتیاط نسبت به آینده است که گام برمی‌داریم» اما مشخص نکرده با تحریم صد درصدی نفت ایران و کاهش صادرات نفت به حدود صدهزار بشکه در روز چگونه دولت قادر خواهد بود قیمت دلار در بازار را پایین نگه دارد؟!

دومین ادعای حسن روحانی این است که گفته «کاملاً آگاه هستیم که فشار اصلی در جامعه بر دوش کسانی است که از درآمد ثابت برخوردار هستند، لذا در حد توان تلاش کردیم که حقوق کارکنان و کارگران را افزایش دهیم تا مردم بتوانند مشکلات را پشت سر بگذارند.»

این ادعا در حالیست که افزایش حقوق کارگران و کارمندان به هیچ وجه با سطح افزایش تورم همخوانی نداشته و این قشرهای آسیب‌پذیر طی هفته‌های گذشته بارها به دلیل کاهش قدرت خرید و کوچک شدن سفره‌هایشان با نوشتن نامه، صدور بیانیه و برگزاری تجمع اعتراض خود به دولت را نشان داده‌اند.

حسن روحانی در ادامه سخنانش گفته که «احساس من این است که مردم نیز امروز امیدوارتر از چند ماه گذشته هستند، لذا راهی که انتخاب کرده‌ایم،‌ راه درستی است!» وی در بخش دیگری از سخنانش گفته «خداوند فرصتی برای ما قرار داده است که اگر بخواهیم برای وحدت تمرین کنیم بهتر از امروز روزی پیدا نمی‌شود. امروز روزی است که دشمن روبروی ما قرار گرفته و شمشیر کشیده و باید با وحدت و همدلی در مقابل دشمن ایستادگی و مقاومت کنیم و امیدوارم روزی رسانه‌ها را ورق بزنیم که سرتاسر آن واقعیت، درستی و بر مبنای صداقت و اخلاق‌مداری باشد و امروز روزی است که باید خودمان را اصلاح کنیم!»

او البته نگفته که مردم مانند او و دیگر مقامات جمهوری اسلامی هیچ کشور خارجی را «دشمن» نمی‌دانند و همه شعارهای مردم معترضی که تجمع و اعتصاب برگزار می‌کنند «بی‌کفایتی، سوء مدیریت و فساد جمهوری اسلامی» را نشانه گرفته است!

روحانی همچنین مانند دیگر مقامات جمهوری اسلامی که این روزها موضوع انتخابات را در لابلای سخنانشان مطرح می‌کنند به این موضوع اشاره کرده و گفته است: «امسال سال انتخابات است و از همه احزاب، گروه‌ها و جناح‌ها می‌خواهم که منافع ملی، اخلاق و عدالت را بر هر چیز دیگری مقدم بدانند، چرا که ما تابع پیامبری هستیم که هر روز پرچم جدیدی از مقاومت، ایستادگی، اخلاق و نشاط را به اهتزاز در می‌آورد.»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در زندان بزرگ تهران، به قتل رسید

cafeliberal

بازداشت سه روحانی سازمان اوقاف شمیرانات به جرم زمینخواری!

cafeliberal

قبرس دستور دستگیری خدمه کشتی حفاری ترکیه را صادر کرد

cafeliberal

اعدام یک زندانی در زندان نور

cafeliberal

سازمان ملل: جولیان آسانژ قربانی شکنجه‌های روانی است

cafeliberal

حاجی واشنگتن، نخستین ایرانی در آمریکا + فیلم

Jahan