حسین هدایتی: مهدی تاج از من ۲ میلیون دلار پول گرفته است

Hedayati2.jpgپنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و ۱۰ متهم دیگر به اخلال در نظام اقتصادی صبح امروز برگزار شد.

به گزارش ایسنا، قاضی مسعودی مقام در ابتدای این جلسه، پس از تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری به متهمین حاضر در جلسه، اظهار کرد: جلسه دادگاه رسمی است. در جلسه قبل آقای حسین هدایتی دولابی بخشی از دفاعیات خود را در قالب آخرین دفاعیات بیان کردند.

وی، از هدایتی پرسید: دفاعیات دیگری دارید؟

هدایتی پاسخ داد: بله

دم من گرم که وام گرفتم و برای ورزش کشور هزینه کردم

وی خطاب به نماینده دادستان، عنوان کرد: شما در مورد همسر و فرزند من در جلسات دادگاه مطالبی را بیان کردید و گفتید همسرم تابعیت کانادا دارد. قرار بود مدرک بیاورید، چه شد؟ باید آنها را ثابت کنید. ایشان گفتند من وام گرفتم و آن را در ورزش جهت کسب شهرت هزینه کردم. دم من گرم که وام گرفتم و برای ورزش کشور هزینه کردم.

هدایتی، گفت: ده‌ها بار آقای کیان پیشه به جهرم مراجعه کرده است و نامه نوشته که کارشناس تعیین شود. شما که اصل نامه را دارید اجازه می‌دادید ملک کارشناسی می‌شد و قیمت اصلی ملک مشخص می‌شد. گفته شده است ملک به قیمت ۶ سال پیش کارشناسی شود و بر اساس قیمت آن زمان ملک ۳۲ میلیارد کارشناسی شده. چرا ملک را زیر قیمت بازار کارشناسی کردند؟

وی ادامه داد: شما در جایی هم گفته‌اید شاید ما اصلا نخواهیم ملک را کارشناسی کنیم. آمدیم و مالک مرد، ورشکسته شد یا فرار کرد، آن زمان وثایق او را ضبط می‌کنند. من که زنده هستم. مدیران بانک باید…

۲۵۰ میلیارد تومان به ۱۴ فدراسیون ورزشی کمک کرده‌ام

هدایتی افزود: بنده در بخش ورزش از سال ۸۲ تا ۹۴ هزینه کردم. در کیفرخواست آمده است که بنده ۳۰ میلیارد تومان به ورزش داده‌ام که اشتباه است، بلکه ۲۵۰ میلیارد تومان به ۱۴ فدراسیون ورزشی به پاس کار خیر و توسعه ورزش کمک کرده‌ام.

۱۳ هزار زندانی را آزاد کرده‌ام، حال به من اخلالگر نظام اقتصادی می‌گویند

وی خاطرنشان کرد: وزیر وقت ورزش و رئیس کمیته المپیک من را دعوت می‌کردند و کمک می‌خواستند، بنده هم این کار خیر را انجام می‌دادم و به آن افتخار می‌کنم. ۱۳ هزار زندانی را آزاد کرده‌ام که اسناد آن هم موجود است حال به من اخلالگر نظام اقتصادی می‌گویند.

هدایتی ادامه داد: من به یک مداح هم پول نداده‌ام اگر یک ریال داده‌ام مدارک آن را بیاورید. مداحان و ذاکرانی که به منزل من می‌آمدند یک ریال هم از من پول نگرفته‌اند. من با آنها از دوران جنگ دوست بوده‌ام و آنها نه از من و نه از کس دیگری پول دریافت نمی‌کردند.

آقای تاج از بنده ۲ میلیون دلار پول گرفته است

وی، گفت: آقای تاج از بنده ۲ میلیون دلار پول گرفته است که آن را هم تأیید کرد. چند بار به آقای تاج گفتم که از سپاه و دادستانی مجوز بگیر که از من پول می‌گیری اما او گفت که بنده اسم سه نفر را برای دریافت پول معرفی کرده‌ام که آنها گفته‌اند فقط از حسین هدایتی پول بگیر.

این متهم به اخلال در نظام اقتصادی، ادامه داد: آقای تاج، حقوق کی روش، پول لباس تیم ملی و ۵ هزار دلار پاداش اعضای تیم ملی را از من گرفت.

هدایتی، افزود: بنده افتخار می‌کنم که به کی روش و کار آن پاداش داده‌ام. زمانی که تیم ملی والیبال با تیم آمریکا بازی داشت و توانست این تیم را شکست دهد آقای داورزنی با بنده تماس گرفتند و گفتند ۱۵۰ هزار دلار به عنوان پاداش به ما پول بده که بنده گفتم ما با لهستان مراودات بانکی نداریم اما بعد از دو ساعت پول را از هلند به هتل هیلتون ورشو انتقال دادم. حسینیه‌سازی و مدرسه سازی و … من را نمی‌بینید.

‌ای کاش می‌شد مسائل جبهه مقاومت و مسائل داعش را عنوان کنم

وی گفت: اینها به کنار، به خاطر گرفتن وام با وثیقه به من اخلال گر می‌گویند.‌ای کاش می‌شد مسائل جبهه مقاومت و مسائل داعش را عنوان کنم.

هدایتی خطاب به قهرمانی نماینده دادستان، گفت: من خواهش می‌کنم شما سراغ کابین ورزشکاران نرو، من به آقای قاضی قول دادم تا بدهی‌هایم را صاف کنم.

وی، ادامه داد: شما با کلی گویی سخن می‌گوئید. آن ۱۴۵ میلیارد تومان حق الزحمه بوده که به آقای موسوی نژاد پرداخت کردم. تمامی اقدامات قبل از آشنایی بنده با موسوی نژاد به انجام رسیده است. مگر می‌شود در مقابل ۳۴۰ میلیارد تومان وام ۱۴۵ میلیارد حق الزحمه پرداخت شود؟ این رفتار غیر منصفانه و دور از اخلاق اسلامی است.

هدایتی، خاطرنشان کرد: این کیفرخواست پر از تناقض است. یکی از کیفرخواست‌ها می‌گوید هدایتی و موسوی نژاد با هم تبانی کرده‌اند. در یک جای دیگر می‌گوید هدایتی به موسوی نژاد شرکت معرفی کرده، در کیفرخواست موسوی نژاد می‌گویند که هدایتی مبایعه نامه را نقض کرده است.

وی افزود: بنده در قرض الحسنه جاوید از سال ۶۵ به هزاران نفر، مبلغی وام بدون کسر یک ریال داده‌ام اما خودم امروز به خاطر دریافت یک وام با وثیقه زندانی هستم.

هدایتی، ادامه داد: من مثل برادر رئیس جمهور ترسی از اسم بردن افراد ندارم. چرا دادگاه برادر رئیس جمهور به کیفری دو می‌رود و غیر علنی است اما برای من علنی برگزار می‌شود؟

این متهم به اخلال در نظام اقتصادی کشور، گفت: از پنج بدهکاری که من دارم مثل حاجیان، برومند تهیه کننده فیلم امام علی و سیما فیلم و خیلی‌های دیگر ۵۰۰ میلیارد بیرون می‌آید. آیا اخذ تسهیلات را می‌شود با خرید ارز و دلار و سکه یکی کرد؟ قطعاً نمی‌شود. انتساب اتهام پولشویی به من درست نیست.

قاضی در پاسخ، گفت: آن موارد در دادگاه صالحه رسیدگی می‌شود و ارتباطی به این دادگاه ندارد. پولشویی یک جرمی است که از آن عایدی حاصل می‌شود. اگر ثابت شود که عایدات حاصل از جرم نزد افراد است، اگر عالم باشند قابل تعقیب است اما اگر عالم نباشند مرجع قضائی باید تکلیف عایدات حاصل از جرم را مشخص کند.

هدایتی خطاب به نماینده دادستان گفت: شما فرمودید که همسر بنده برای آقای ضیایی سند گذاشتند و آزاد شدند، این مطلب کذب است. به من گفتند که برو برای ایشان سند بگذار، ما ۲۰ روز دیگر ایشان را بازداشت می‌کنیم و سند تو آزاد می‌شود. اگر آقای ضیایی دخل و تصرفی در اموال کرده‌اند به من چه ارتباطی دارد؟ مثلاً اگر ایشان پولی به اکبر شاندیزی دادند به من چه ارتباطی دارد؟

بانک سرمایه حدود ۴۰۰ متهم دارد، بخشی از متهمان متواری هستند

نماینده دادستان پس از حضور در جایگاه، گفت: ایشان می‌فرمایند که بنده را قربانی کردید و بدهکاران دیگر، راست راست در خیابان می‌چرخند. اولاً در مورد بانک سرمایه که حدود ۴۰۰ متهم دارد بخشی از متهمان متواری هستند ولی پرونده شأن در مسیر رسیدگی است، بخشی از متهمان مانند رضوی و جهانبانی پرونده‌هایشان در نوبت رسیدگی است. افراد دیگری مانند آقای‌م. الف که یکی از مفسدین بانک سرمایه است در مجموع ۱، ۵ میلیارد تومان تحصیل مجرمانه داشته است. مبالغی را به خارج از کشور برده‌اند و این پرونده در پیچ و خم زیادی قرار دارد. برای ۸ مدیر بانک سرمایه کیفرخواست صادر شده است و ۳۲ مدیر دیگر کیفرخواستشان بعد از تعطیلات صادر می‌شود. آقای رضوی هم کیفرخواستشان در مسیر دادگاه است.

نماینده دادستان در ادامه، افزود: با قاطعیت عرض می‌کنم فعالیت اقتصادی شما در حد صفر است. تنها شرکت فعال شما که بسیار محدود هم هست مربوط به استیل آذین است. در مورد میگو هم هیچ مدرکی موجود نیست. در مورد کارخانه نورد و لوله با ۳۶ و ۳۷ میلیارد تومان و سرمایه گذاری در صندوق ذخیره، آن را در مزایده برنده شدید. این کارخانه را خریدید، مدیرعامل فعلی کارخانه نورد و لوله اهواز با بنده ارتباط دارد، چک‌هایی می‌فرستد و می‌گوید که آقای ضیایی این چک‌ها را داده‌اند. آقای ضیایی و مهریزی را چه کسی در آنجا گذاشته است؟ آنها کارمندان شما هستند. شما حتی یک سیم کارت هم به نامتان نیست.

وی بیان کرد: کارخانه نورد و لوله اهواز اوضاع بسیار هولناکی دارد. شما می‌فرمایید که کسی برای آقای ضیایی واسطه گری کرده است، من می‌گویم آن مأمور غلط کرده این کار را کرده است، همان آقایی که شما می‌گوئید را ما از دادستانی بیرون انداختیم.

قهرمانی در توضیح اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی منتسب به هدایتی، گفت: قبلاً در پرونده آقای هدایتی بحث اخلال مطرح نبود. ما تعاملاتی با بانک مرکزی داشتیم و گفتیم به عنوان بزرگترین نهاد پولی کشور آیا این پول، نظام پولی کشور را دچار اخلال می‌کند یا خیر؟ بانک مرکزی اعلام کرد و گفت سال ۹۲ اگر ۴۰ میلیارد پول خلاف مسیر مصوبه خودش باشد اخلال در نظام است، در سال ۹۵، این مبلغ ۵۰ میلیارد بوده، شما از شهریور ۹۲ تا اردیبهشت ۹۵ مبلغ ۵۸۶ میلیارد را از بانک بردید و بانک مرکزی اعلام کرده اقدام آقای هدایتی موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور شده است. تعیین عنوان اخلال منتسب به آقای هدایتی، تشخیصش بر عهده ناظر عرفی یعنی بانک مرکزی بوده است.

نماینده دادستان، گفت: اینکه شما اخلالگر محسوب شده‌اید، حسب استعلام بانک مرکزی است مبنی بر اینکه پول را از مسیر خودش خارج کردید. شما می‌فرمایید سپرده‌ها آمد، و ۲ ساله خارج شده، من توافق نامه‌ای دارم که آقای شریعتی گفته که قرار بوده سررسید تسهیلات یک ماه قبل از خارج کردن پول باشد، یعنی شما باید در ۲۳ ماه تسویه می‌کردید. این توافق نامه یک پشتوانه مالی برای اقدامات آقای هدایتی بوده است.

وی، افزود: یک جا فرمودید من ۱۰۰ میلیارد تومان به بانک دادم، کل وصولی ما از شما بابت این تسهیلات ۵۸۶ میلیارد تومانی، مبلغ ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بوده است که أن هم نقدی نیست بلکه بخشی حواله بوده، بخشی نقدی بوده، ایشان بیش از آنکه پول به کارخانه نورد ببرند حواله برده‌اند که هیچ وصولی هم نداشته و کارخانه نورد هم اعلام می‌کند ما نمی‌توانیم این پول را بدهیم.

قهرمانی بیان کرد: کارخانه لوله و نورد اعلام کرده ما تنها پولی که می‌توانیم بدهیم فقط به میزان اسلپ واقعی است. در حال حاضر سازمان خصوصی سازی اعلام کرده چون آقای هدایتی نتوانسته چک‌های خود را پاس کند ما آن پول را بر می‌داریم ولی من اینجا از آقای هدایتی دفاع می‌کنم و می‌گویم که خیر، باید در سازمان خصوصی‌سازی مزایده برگزار شود و پول شما باید به شما برگردد.

نماینده دادستان، خاطرنشان کرد: آقای تقوایی چقدر پول از بانک ملت برای شما آورده است؟ یک توافق نامه بدون موضوع است. ایشان بارها گفتند که کارشناسان با موسوی نژاد تبانی کردند تا ملک ۳۲ میلیاردی را ۱۳ برابر بالاتر بفروشند. آقای هدایتی ۲ ملک را از آقای موسوی نژاد به قیمت ۱۴۵ میلیارد تومان می‌خرد و آن ملک را به عنوان وثیقه ۴۳۰ میلیارد تومانی می‌گذارد، این را شما انجام دادید یا آقای موسوی نژاد؟ آقای کیان پیشه ترهین کرده‌اند و مبایعه نامه‌اش موجود است. شما ۴۳۰ میلیارد ترهین کردید و ۳۴۰ میلیارد وام گرفتید. شما می‌دانستید این ملک ۱۴۵ میلیارد ارزش دارد؟ می‌گوئید بله، می‌دانستید ۳۴۵ میلیارد ترهین شده؟ می‌فرمایید بله.

وی افزود: شما ملکی که ۷۰ میلیارد خریدید را ۱۴۰ میلیارد ترهین کردید، شما در مسیر کارشناسی آمدید و مسیر را طی کردید، ما نمی‌گوییم شما کارشناسی کردید. تبانی شما با آقای ضیایی طی ۲ ماه محرز است شما قرار بوده وثیقه بیاورید. یک ملک در جاده مخصوص کرج هست که هیچ مالکی ندارد و مالک اصلی بیش از ۲۰ میلیارد طلبکار است و شما آن ملک را به بانک وکالت دادید؟ این کاملاً خلاف است.

نماینده دادستان خطاب به نماینده بانک پرسید که آیا اخذ تسهیلات کلان در قبال وکالت بلاعزل قانونی است یا خیر؟

نماینده بانک، گفت: کاملاً غیر قانونی است.

قهرمانی افزود: آقای هدایتی ملک جاده مخصوص را می‌آورد و زمان آقای ضیایی ملک ارزیابی می‌شود و سر و صدا ایجاد می‌کند. تسهیلات بعدی را هم آقای هدایتی با همین ملک دریافت می‌کند. زمان حیدر آبادی ملک ۶۰۰ میلیارد ارزیابی می‌شود. در زمان آقای ضیایی ۲۰ میلیارد ارزیابی می‌شود و در زمان آقای حیدرآبادی ۶۰۰ میلیارد! ۴۰۰ میلیارد برای بنده ابهام دارد.

وی افزود: ما درخواست ارزیابی مجدد می‌دهیم اما با یک توضیح، بانک اعلام می‌کند ما نمی‌توانیم این ملک را قبول کنیم، بانک گفته ما پول نقد دادیم و پول نقد هم گرفتیم. آقای هدایتی من جدای از محکمه رابطه دوستی با شما دارم. من گفتم هرکس آقای هدایتی به او پول داده، بگویید من بروم بگیرم آقای هدایتی زورش نمی‌رسد ولی من زورم می‌رسد.

نماینده دادستان بیان کرد: ان‌شاءالله بتوانید ملک را بفروشید اگر هم کاری از دست ما بر می‌آید بگویید کمکتان کنیم. اما بدانید تسویه ملک موجب رفع اتهام از شما نمی‌شود. اگر یک تولیدکننده با حسن نیت تسهیلاتی بگیرد و نتواند پس دهد اصلاً جنبه کیفری ندارد. حرف ما با شما این است که شما تسهیلات را گرفتید و رفتید جاهای دیگر خرج کردید.

قهرمانی، گفت: در شرکت جاوید گشت هیرمند یک پول کلانی به حساب شرکت تدبیرگران اطلس سرمایه واریز شده است. در این شرکت چه کسانی بودند؟ آقای ضیایی و حیدرآبادی نقشی نداشتند؟

هدایتی گفت: بله بودند.

نماینده دادستان گفت: شما یک پولی ریختید که یک بخشی از آن رفته به حساب توللی. شرکت تدبیرگران اطلس سرمایه برای چه کسانی بوده که شما به حساب آنها پول ریختید.

هدایتی گفت: من نمی‌دانم.

نماینده دادستان گفت: معلوم است که نمی‌دانید چون توافقات تلفنی صورت گرفته است. این پول کلان، بخشی از سپرده‌های فرهنگیان بوده که اگر این پول در صنعت، کشاورزی، در تولید و ارائه خدمات می‌رفت می‌توانست مرهمی بر زخم‌ها باشد. شما با تسویه کردن این پول نمی‌ت. انید به راحتی خلاص شوید. قرار بوده با این تسهیلات آلومینیوم و میل سیاه تولید و خرید کنید. رفتید باشگاه ورزشی؟ ما که بخیل نیستیم، ولی اگر از مسیر صحیح پولی تهیه شود و تسهیلاتی مشروعاً خرج شود، همه شاد می‌شویم، چه کسی با ورزش مخالف است؟

وی افزود: یک عده بی بضاعت می‌آیند وسط و فاکتورهای جعلی صادر می‌شود و این پول‌ها حیف و میل می‌شود، این جرم است. اگر شما تولید داشتید من حساسیت ویژه داشتم که حداقل بازداشت نشوید. اگر شما تولیدی داشتید و یا خدمتی به کشور داشتید مطمئن باشید بازداشت نمی‌شدید. یک فردی در جهت تولید خدمت می‌کند و ما او را بازداشت نکردیم به جهت اینکه در حال خدمت به کشور است.

قهرمانی عنوان کرد: می‌فرمایید که رفتم بانک تسویه کنم ولی مدیران می‌ترسیدند. آقای هدایتی در جلسه وصول مطالبات یک بسته بزرگی سند آورد و گذاشت روی میز و گفت معدن می‌خواهید، کارخانه می‌خواهید و هرچه می‌خواهید من می‌دهم. ما رفتیم سراغ آن کارخانه‌ها و املاک دیگر دیدیم اصلاً یک مالک دیگری دارند و اصلاً قبول نمی‌کنند. در یک موردی کارشناس رفته بود و او را از ملک بیرون کرده بودند.

در ادامه این جلسه، قاضی از وکیل مدافع حسین هدایتی خواست تا اگر دفاعیاتی دارد به عنوان آخرین دفاع در جایگاه حضر یابد.

مدیرخراسانی وکیل مدافع هدایتی در توضیحات خود، بیان کرد: در رابطه با اتهامات انتسابی به موکلم باید بگویم برای اخلال در نظام اقتصادی باید قصد خاص وجود داشته باشد.

وی، افزود: لوایح تنظیمی تقدیم خواهد شد.

قاضی مسعودی مقام پس از اظهارات وکیل مدافع هدایتی، گفت: با توجه به اینکه اذان داده شد و هنوز یک جلسه دیگر برای رسیدگی به این پرونده نیاز است ختم این جلسه را اعلام می‌کنم و جلسه بعدی متعاقباً اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، قاضی مسعودی مقام در حاشیه پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی در جمع خبرنگاران در رابطه با صدور حکم مدیران بانک سرمایه، اظهار کرد: حکم ۳ نفر از اعضای هیئت مدیره بانک سرمایه یعنی علی بخشایش، محمدرضا توسلی و کاظمی صادر شده است.

وی، افزود: هر سه این متهمین به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از مشاغل دولتی به طور دائم محکوم شده‌اند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حمایت از حمله نظامی ترکیه باعث اخراج بازیکن ترک از باشگاه آلمانی شد

cafeliberal

سپاه پاسداران یک نفتکش خارجی دیگر را نیز توقیف کرد

cafeliberal

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر…؟ جمهوری اسلامی دچار توهم یا «اشتباه محاسباتی»؟!

cafeliberal

یک چهارم جمعیت ایران در مسکن بد زندگی می‌کنند!

cafeliberal

از پارلمان اروپا چه می‌دانید؟

cafeliberal

ارسال کشتی جنگی آمریکایی به تنگه تایوان

cafeliberal