27.3 C
Tehran
جمعه, 29 شهریور , 1398

حضور "تحریک‌آمیز" مدونا در مسابقه یوروویژن

مدونا، ملکه پاپ حضوری بحث‌بر‌انگیز در مسابقه یوروویژن در اسرائیل داشت. او با چشم‌بندی به سیاق دزدان دریایی و ردایی سیاه یکی از ترانه‌های معروف خود از دهه ۸۰ یعنی “مانند یک نیایش” را اجرا کرد. گروه هم‌سرایان مدونا نیز رداهایی به سبک راهبان بر تن داشتند.  اما بر خلاف انتظار صدای مدونا مانند همیشه گیرا و نیرومند نبود و این ضعف از چشم و گوش دوستداران او نیز پنهان نماند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مدونا که هم‌اکنون ۶۰ سال دارد، بی‌شک شرکت خود در این برنامه بزرگ موسیقی را اینگونه تصور نمی‌کرد. ‌ده‌‌ها میلیون‌ها نفر در اروپا و سراسر جهان این برنامه را مستقیم دنبال می‌کردند.

مدونا و گروهش در یوروویژن؛ یک رقصنده زن و یک رقصنده مرد پرچم‌های فلسطین و اسرائیل بر پشت خود نصب کرده‌اند.

مدونا و گروهش در یوروویژن؛ یک رقصنده زن و یک رقصنده مرد پرچم‌های فلسطین و اسرائیل بر پشت خود نصب کرده‌اند.

اما کاستی‌های هنری تنها موضوعی نیست که “ملکه پاپ” به خاطر آنها مورد انتقاد قرار گرفته است. دو رقصنده گروه مدونا بر پشت خود پرچم‌های اسرائیل و فلسطین را نصب کرده بودند که سبب بحث و مشاجره سیاسی شدند.

بی‌تردید مدونا و گروه‌ او می‌پنداشتند که این اقدام نشانگر تاکید برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز میان اسرائیل و فلسطینی‌هاست، اما کاربران اسرائیلی در شبکه‌های اجتماعی این کار را به عنوان “بی‌اطلاعی و ساده‌لوحی” مدونا به باد انتقاد گرفتند و آن را نوعی “رفتار قیم‌مابانه” در موضوع تنش میان اسرائیل و فلسطینی‌ها ارزیابی کردند.

به‌رغم انتقادها، مدونا در روز یک‌شنبه ۱۹ مه در توییتی نوشت: «سپاسگزارم که این فرصت به من داده شد تا  پیام صلح و وحدت را به گوش جهانیان برسانم.»

یوروویژن “غیرسیاسی” است

اما برگزارکنندگان یوروویژن “با کمال تاسف” اعلام کردند که این اقدام گروه مدونا در تمرین‌ها نبوده و صحبتی نیز با مدونا و گروهش در این زمینه صورت نگرفته است. برگزارکنندگان تاکید کردند که یوروویژن برنامه‌ای “غیرسیاسی” است و این موضوع به مدونا پیشاپیش گفته شده بود.

به گفته برخی ناظران هنری این اقدام مدونا و حمل پرچم فلسطینی از سوی گروه ایسلندی هنگام ورود، سبب شد که “پیروزی درخشان دانکن لورنس” از هلند تحت شعاع موضوعات غیرهنری قرار گیرد.

دانکن لورنس از هلند برنده مسابقه یوروویژن ۲۰۱۹ در تل‌آویو

دانکن لورنس از هلند برنده مسابقه یوروویژن ۲۰۱۹ در تل‌آویو

نمایندگان هنری آلمان یعنی گروه “سیستر” در یوروویژن نیز خوش‌اقبال نبودند و در قعر لیست شرکت‌کنندگان قرار گرفتند. آنها حتی یک امتیاز نیز از تماشاگران دریافت نکردند.

اعتراض فلسطینی‌ها

اسرائیل به عنوان میزبان برنامه یوروویژن سعی داشت که نشان دهد که این کشور مبلغ سلیقه‌های متفاوت فرهنگی و هنری است و از تلقیات گوناگون در زندگی روزمره حمایت می‌کند.

به گفته برگزارکنندگان برخی از تماشاگران نیز موفق به حمل پرچم فلسطین به درون سالن شده بودند. قرار است که اقدامی قانونی علیه گروه ایسلندی به خاطر حمل پرچم فلسطین صورت گیرد.

از سوی دیگر یک نهاد فلسطینی که مسئول امور فرهنگی است پیشاپیش از هنرمندان خواسته بود که برنامه یوروویژن در تل‌آویو را بایکوت کنند. به گفته آنها برگزارکنندگان اسرائیلی در صدد “سوء‌استفاده” از هنرمندان دیگر کشورها هستند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دولت یک گام دیگر به سوی افزایش قیمت بنزین پیش رفت

cafeliberal

محدودیت سنی برای فیلم‌های حاوی «روابط خلاف عرف جامعه» و «صحنه‌های تداعی‌کننده روابط زناشویی»!

cafeliberal

قیمت دینار کویت در بازار آزاد به ۴۶ هزار تومان رسید

cafeliberal

آیا توهین به اهل سنّت بخشی از باورهای  مذهب شیعه است؟

cafeliberal

آلبوم هنرمند ممنوع‌الکار ایرانی در صدر فهرست ۱۰ اثر برتر موسیقی دنیا

cafeliberal

جمهوری اسلامی: تهدید به افزایش تولید و ذخیره اورانیوم؛ روسیه: مسکو و تهران اختلافاتی دارند؛ انگلیس: همه گزینه‎ها روی میز است

cafeliberal