8 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

حضور کیمیا علیزاده با تیم پناهندگان یا با تابعیت جدید در المپیک ٢٠٢٠

کیمیا علیزاده برنده مدال برنز مسابقات تکواندو المپیک ٢٠١۶ آرژانتین و مدال طلاى المپیک جوانان ٢٠١۴، بعد از مدتى دست و پنجه نرم کردن با بیمارى، سلامت خود را بازیافت و بى سر وصدا ایران را به قصد زندگى در کشور دیگرى ترک کرد.

او پس از استقرار در هلند با انتشار پیامى پر احساس، دلایل مهاجرت خود را براى هموطنانش توضیح داد و در حال حاضر سرگرم تمرین براى حضور در رقابت‌هاى منطقه‌اى، جهانى و المپیک است.

View this post on Instagram

با سلام آغاز کنم، با خداحافظی یا تسلیت؟ سلام مردم مظلوم ایران، خداحافظ مردم نجیب ایران، تسلیت به شما مردم همیشه داغدار ایران. شما مرا چقدر می‌شناسید؟ فقط آنطور که در مسابقات، در تلویزیون، یا در حضور مقامات دیده‌اید. اجازه دهید حالا آزادانه، هویت سانسور شده‌ام را معرفی کنم. می‌گویند کیمیا پس از این چیزی نخواهد شد. خودم از این هم فراتر می‌روم و می‌گویم قبل از این هم چیزی نبوده‌ام: «من کیمیا علیزاده، نه تاریخسازم، نه قهرمانم، نه پرچمدار کاروان ایران» من یکی از میلیون‌ها زن سرکوب شده در ایرانم که سال‌هاست هر طور خواستند بازی‌ام دادند. هر کجا خواستند بردند. هر چه گفتند پوشیدم. هر جمله‌ای دستور دادند تکرار کردم. هر زمان صلاح دیدند، مصادره‌ام کردند. مدال‌هایم را پای حجاب اجباری گذاشتند و به مدیریت و درایت خودشان نسبت دادند. من برایشان مهم نبودم. هیچکداممان برایشان مهم نیستیم، ما ابزاریم. فقط آن مدال‌های فلزی اهمیت دارد تا به هر قیمتی که خودشان نرخ گذاشتند از ما بخرند و بهره‌برداری سیاسی کنند، اما همزمان برای تحقیرت، می‌گویند: فضیلت زن این نیست که پاهایش را دراز کند! من صبح‌ها هم از خواب بیدار می‌شوم پاهایم ناخودآگاه مثل پنکه می‌چرخد و به در و دیوار می‌گیرد. آنوقت چگونه می‌توانستم مترسکی باشم که می‌خواستند از من بسازند؟ در برنامه زنده تلویزیون، سوال‌هایی پرسیدند که دقیقاً بخاطر همان سوال دعوتم کرده بودند. حالا که نیستم می‌گویند تن به ذلت داده‌ام. آقای ساعی! من آمدم تا مثل شما نباشم و در مسیری که شما پیش رفتید قدم برندارم. من در صورت تقلید بخشی از رفتارهای شما، بیش از شما می‌توانستم به ثروت و قدرت برسم. من به اینها پشت کردم. من یک انسانم و می‌خواهم بر مدار انسانیت باقی بمانم. در ذهن‌های مردسالار و زن‌ستیزتان، همیشه فکر می‌کردید کیمیا زن است و زبان ندارد! روح آزرده من در کانال‌های آلوده اقتصادی و لابی‌های تنگ سیاسی شما نمی‌گنجد. من جز تکواندو، امنیت و زندگی شاد و سالم درخواست دیگری از دنیا ندارم. مردم نازنین و داغدار ایران، من نمی‌خواستم از پله‌های ترقی که بر پایه فساد و دروغ بنا شده بالا بروم. کسی به اروپا دعوتم نکرده و در باغ سبز به رویم باز نشده. اما رنج و سختی غربت را بجان می‌خرم چون نمی‌خواستم پای سفره ریاکاری، دروغ، بی عدالتی و چاپلوسی بنشینم. این تصمیم از کسب طلای المپیک هم سخت‌تر است، اما هر کجا باشم فرزند ایران زمین باقی می‌مانم. پشت به دلگرمی شما می‌دهم و جز اعتماد شما در راه سختی که قدم گذاشته‌ام، خواسته دیگری ندارم.

A post shared by 🌟 (@kimiya.alizade) on Jan 11, 2020 at 6:40am PST

کیمیا مى‌تواند همراه تیم پناهندگان یا در صورت عضویت در تیم تکواندو کشور محل اقامت جدیدش در المپیک حضور پیدا کرده و همراه کاروان ورزشى آن کشور در مراسم گشایش بازى‌ها رژه برود به شرط آنکه در مدت باقیمانده بتواند به تابعیت کشور دیگرى درآید.

محمدعلى عبداللهى استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه ملى ایران  (شهید بهشتى) به تابناک گفته است: طبق مقررات فدراسیون جهانى تکواندو، چون کیمیا در مسابقات جهانى ٢٠١٧ و مسابقات آسیایى ٢٠١٨ تحت نام ایران شرکت داشته، در صورت کسب تابعیت جدید، اجازه حضور در المپیک و مسابقات بین‌المللى را دارد به شرط آنکه سه سال از زمان زورآزمایى در این بازى‌ها با پرچم ایران گذشته باشد.

او افزوده: آنچه به احتمال زیاد، امکان پیوستن کیمیا به کاروان ورزشى کشور تازه‌اش را در المپیک توکیو مى‌دهد، این است که مطابق منشور المپیک، مدت سه ساله انتظار چنین ورزشکارى در صورت تصمیم هیات اجرایى کمیته بین‌المللى المپیک قابل کاهش و یا لغو اینگونه محدودیت‌هاست.

بنابراین در چنین حالتى اگر کیمیا در زمان باقیمانده بتواند تابعیت یا شهروندى کشور دیگرى را به دست آورد، امکان رقابت در المپیک ژاپن وعضویت در کاروان آن کشور را خواهد داشت.

گزینه دیگر کیمیا شرکت در بازى‌هاى المپیک همراه تیم پناهندگان EOR  است که ترکیب این تیم در ماه ژوئن ٢٠٢٠ اعلام خواهد شد. البته شرط همراه شدن او با این تیم، این است که وضعیت پناهندگى وى مورد تائید آژانس پناهندگان سازمان ملل قرار گیرد.

گفتنى است که در حال حاضر پنج ایرانى که قهرمان تکواندو بوده‌اند، از اعضاى تیم تکواندو پناهندگان هستند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

توصیه ترامپ به گروه‌های کرد در سوریه: تا عمق ۳۰ کیلومتری عقب‌نشینی کنید

cafeliberal

«سرنگ‌های آلوده خانه بهداشت»؛ ابتلای ۲۰۰ تن به بیماری ایدز در روستایی با ۲۳۶ معتاد!

cafeliberal

رئیسی: به پرونده محیط‌ زیستی‌ها دادگاه رسیدگی می‌کند

cafeliberal

کشورهای عرب در همایش مکه: کشور مستقل فلسطینی به پایتختی شرق اورشلیم، باید در کنار اسرائیل برپا شود

cafeliberal

استمرارطلبان چشم‎انتظار رسیدن فرمول نجات‎بخش از توکیو؛ حسین موسویان: سادگی است اگر فکر کنیم ترامپ عقب‎نشینی می‎کند

cafeliberal

هشدار روحانی به بریتانیا: تبعات توقیف نفتکش ایرانی را بعدا درک خواهید کرد

cafeliberal
ajax-loader