24 C
Tehran
جمعه, ۱ شهریور , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

"حمله به دو نفتکش بزرگ" در دریای عمان

در متن تنش میان ایران و آمریکا، منابع خبری ایران امروز پنجشنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) از وقوع دو انفجار مهیب در دریای عمان خبر داده‌اند. شبکه خبری العالم وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از “منابع محلی عمان” اعلام کرد، این دو انفجار “به صورت پیاپی” در دو نفتکش بزرگ حامل نفت خام صورت گرفته و صدای انفجار نیز ناشی از حمله به این دو کشتی بوده است.

این خبرگزاری همچنین به نقل از منابع پاکستانی اعلام کرده که آنها نیز صدای انفجارها را شنیده‌اند. به گفته منابع پاکستانی، دو نفتکش مزبور با اعلام اینکه مورد حمله قرار گرفته‌اند، در خواست کمک کرده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

 آسوشیتدپرس نیز گزارش داده است که یک گروه امنیت دریایی بریتانیا نیز نسبت به “حادثه‌ای نامشخص” در دریای عمان هشدار داده و خواستار “احتیاط شدید” در منطقه در شرایط تنش شدید میان ایران و آمریکا شده است.

خبرگزاری بلومبرگ نیز نوشت که یک بندر در امارات متحده عربی از پیام درخواست کمک نفتکشی در دریای عمان خبر داده است. طبق این گزارش، یک مقام این بندر در امارات اعلام کرده که یک نفتکش در این دریا آتش گرفته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

روز ۲۲ اردیبهشت‌ماه گذشته دو نفتکش عربستان سعودی، یک نفتکش امارات متحده عربی و یک نفتکش نروژ در بندر فجیره امارات متحده عربی در آب‌های عمان بر اثر انفجار خسارت‌های سنگینی دیدند. پس از این انفجارها انگشت اتهام متوجه جمهوری اسلامی یا گروه‌های نیابتی آن شد. ایران اما نقش خود در این حادثه را رد کرد و آن را “مشکوک” خواند.

پنجشنبه گذشته امارات متحده عربی، عربستان سعودی و نروژ نتایج تحقیقات خود درباره حمله به این چهار نفتکش در بندر فجیره را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز، یافته‌های کارشناسان حاکی از آن است که این “عملیات خرابکارانه” بخشی از یک طرح “ماهرانه و هماهنگ” بوده که به احتمال زیاد توسط یک عامل دولتی انجام شده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اهداف «پروژه ققنوس ایران» و آنچه مردم از آن انتظار دارند: کمک متقابل! همین امروز و برای همه چیز!

cafeliberal

وقتی بوق‌ها از کار می‌افتند

cafeliberal

تأثیر تحریم‌های نفتی و راهکارهای دولت برای تأمین کسری بودجه: از چاله به چاه!

cafeliberal

چرایی انقلاب اسلامی: نان یا شریعت؟

cafeliberal

زبان مشترک ملت یگانه ایران؛ زبان مادری مردمان ایران

cafeliberal

بریتانیا؛ وزرایی که در مخالفت با آمدن جانسون کناره‌ می‌گیرند

cafeliberal