حمله به منطقه سبز بغداد؛ تهدید آمریکا به "واکنش قاطع"

پس از اصابت یک موشک کاتیوشا به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی (سنتکام) بامداد دوشنبه ۳۰ اردیبهشت (۲۰ ماه مه) با انتشار بیانیه‌ای انفجار در نزدیکی این سفارتخانه را تأیید کرد.

در این بیانیه در عین حال تصریح شده که به هیچ‌یک از شهروندان آمریکایی یا نیروهای مؤتلف این کشور آسیبی نرسیده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول بیل اروبان، سخنگوی سنتکام، نقل کرده است که نیروهای امنیتی عراق در حال تحقیق در مورد این حادثه هستند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن اشاره به اصابت موشک به نزدیکی سفارتخانه این کشور در منطقه سبز بغداد، تصریح کرده است که این حمله خسارتی جدی یا تأثیری منفی بر فعالیت این مجتمع دیپلماتیک نداشته است.

این سخنگو همچنین تأکید کرده است که واشنگتن حملاتی از این دست را تحمل نکرده و “به شکلی قاطع” به آن واکنش نشان خواهد داد. به گفته این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اگر “چنین حملاتی را نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران یا عناصر وابسته به این نیروها ترتیب داده باشند” آمریکا تهران را مسئول آن خواهد دانست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع پلیس عراق گفته‌اند که موشکی که در نزدیکی سفارت آمریکا در عراق فرود آمده، از منطقه‌ای غیرمسکونی واقع در جنوب بغداد شلیک شده است.

دیروز یکشنبه خبر اصابت موشکی به منطقه دیپلماتیک پایتخت عراق، موسوم به منطقه سبز بغداد، منتشر شد. مقام‌های رسمی عراق اعلام کرده‌اند که چگونگی این حمله در دست بررسی است. برخی منابع اطلاعاتی پیش‌تر اعلام کرده‌بودند که موشک پرتاب‌شده در یک مایلی سفارت آمریکا به زمین اصابت کرده است.

به گفته برخی منابع نیز نیروهای امنیتی عراق سکوی پرتاب این موشک را یافته‌اند، اما تاکنون اتهام شلیک آن را متوجه کسی نکرده‌اند.

اندک‌زمانی پس از این حمله نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در یک پیام توئیتری نوشت: «اگر ایران خواهان درگیری است، این پایان رسمی ایران خواهد بود.» او به جمهوری اسلامی هشدار داد که “هرگز” ایالات متحده را تهدید نکند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این نخستین باری است که پس از افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران حمله‌ای موشکی به منطقه سبز در بغداد صورت می‌گیرد. در “منطقه سبز” بغداد که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌های خارجی در آن قرار دارند، تدابیر امنیتی سختگیرانه‌ای اعمال می‌شود. از این منطقه از جمله با دیوارهای بتونی و سیم خاردار محافظت می‌شود.

چند روز پیش در پی افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا، مقامات ایالات متحده دستور خروج بخشی از کارمندان خود از عراق را صادر کردند. علت این اقدام سپس از سوی برخی مقام‌های آمریکایی که نخواسته بودند نامشان فاش شود، وجود “تهدیدهای قریب‌الوقوع” از جانب ایران عنوان شده بود. این مقام‌ها گفته بودند که تهدیدهای مورد اشاره آنها “مستقیما مرتبط با ایران” است.

شنبه گذشته نیز در پی خروج کارمندان “غیرضروری” آمریکایی از عراق، اعلام شد که شرکت نفتی آمریکایی اکسان‌موبیل نیز کارکنان خارجی خود از این کشور را خارج و آنها را به دوبی منتقل کرده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

هنگ کنگ پیگیری "استرداد مظنونان به چین" را به تعویق انداخت

cafeliberal

وضعیت جسمی «حسین سپنتا» زندانی زرتشتی در پی تداوم اعتصاب غذا وخیم اعلام شد

cafeliberal

تأملات بهنگام؛ بلوغ هیولای سیزده آبان در دوم خرداد  

cafeliberal

فقط حدود ۲۲ درصد پناهجویان ایرانی در مرحله نخست در آلمان پذیرفته می‌شوند!

cafeliberal

سومین جبهه‌ای که ایالات متحده در آن به پیکار ادامه می دهد تا منابع مالی یک حکومت تعرضی و تروریستی را بخشکاند ونزوئلا می باشد

cafeliberal

مسئولیت شهروندی و”مرکز تندرستی و حقوق بشر” 

cafeliberal