36 C
Tehran
شنبه, ۲۶ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

حمله به منطقه سبز بغداد؛ تهدید آمریکا به "واکنش قاطع"

پس از اصابت یک موشک کاتیوشا به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه و آسیای مرکزی (سنتکام) بامداد دوشنبه ۳۰ اردیبهشت (۲۰ ماه مه) با انتشار بیانیه‌ای انفجار در نزدیکی این سفارتخانه را تأیید کرد.

در این بیانیه در عین حال تصریح شده که به هیچ‌یک از شهروندان آمریکایی یا نیروهای مؤتلف این کشور آسیبی نرسیده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول بیل اروبان، سخنگوی سنتکام، نقل کرده است که نیروهای امنیتی عراق در حال تحقیق در مورد این حادثه هستند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن اشاره به اصابت موشک به نزدیکی سفارتخانه این کشور در منطقه سبز بغداد، تصریح کرده است که این حمله خسارتی جدی یا تأثیری منفی بر فعالیت این مجتمع دیپلماتیک نداشته است.

این سخنگو همچنین تأکید کرده است که واشنگتن حملاتی از این دست را تحمل نکرده و “به شکلی قاطع” به آن واکنش نشان خواهد داد. به گفته این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اگر “چنین حملاتی را نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران یا عناصر وابسته به این نیروها ترتیب داده باشند” آمریکا تهران را مسئول آن خواهد دانست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منابع پلیس عراق گفته‌اند که موشکی که در نزدیکی سفارت آمریکا در عراق فرود آمده، از منطقه‌ای غیرمسکونی واقع در جنوب بغداد شلیک شده است.

دیروز یکشنبه خبر اصابت موشکی به منطقه دیپلماتیک پایتخت عراق، موسوم به منطقه سبز بغداد، منتشر شد. مقام‌های رسمی عراق اعلام کرده‌اند که چگونگی این حمله در دست بررسی است. برخی منابع اطلاعاتی پیش‌تر اعلام کرده‌بودند که موشک پرتاب‌شده در یک مایلی سفارت آمریکا به زمین اصابت کرده است.

به گفته برخی منابع نیز نیروهای امنیتی عراق سکوی پرتاب این موشک را یافته‌اند، اما تاکنون اتهام شلیک آن را متوجه کسی نکرده‌اند.

اندک‌زمانی پس از این حمله نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در یک پیام توئیتری نوشت: «اگر ایران خواهان درگیری است، این پایان رسمی ایران خواهد بود.» او به جمهوری اسلامی هشدار داد که “هرگز” ایالات متحده را تهدید نکند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این نخستین باری است که پس از افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران حمله‌ای موشکی به منطقه سبز در بغداد صورت می‌گیرد. در “منطقه سبز” بغداد که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌های خارجی در آن قرار دارند، تدابیر امنیتی سختگیرانه‌ای اعمال می‌شود. از این منطقه از جمله با دیوارهای بتونی و سیم خاردار محافظت می‌شود.

چند روز پیش در پی افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا، مقامات ایالات متحده دستور خروج بخشی از کارمندان خود از عراق را صادر کردند. علت این اقدام سپس از سوی برخی مقام‌های آمریکایی که نخواسته بودند نامشان فاش شود، وجود “تهدیدهای قریب‌الوقوع” از جانب ایران عنوان شده بود. این مقام‌ها گفته بودند که تهدیدهای مورد اشاره آنها “مستقیما مرتبط با ایران” است.

شنبه گذشته نیز در پی خروج کارمندان “غیرضروری” آمریکایی از عراق، اعلام شد که شرکت نفتی آمریکایی اکسان‌موبیل نیز کارکنان خارجی خود از این کشور را خارج و آنها را به دوبی منتقل کرده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

رکن اطلاعات ستاد ارتش اسرائیل: رژیم ایران ممکن است از خاک عراق، به اسرائیل حمله موشکی کند

cafeliberal

نظرسنجی «پروژه ققنوس ایران» درباره «کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر»

cafeliberal

خرید تضمینی ملخ از سوی دولت؛ اقتصاد دلالی در معاملات ملخ!

cafeliberal

وزیر خارجه سلطان نشین عمان از کشورهای عرب خواستار گردید که به اسرائیل اطمینان دهند که امنیت آن کشور در خطر نیست

cafeliberal

جایزه ادبی "من بوکر" برای رمان نویسنده زن عمانی

cafeliberal

تصویب طرح پرداخت غرامت به قربانیان ترور؛ رد طرح لزوم اخذ مجوز از کنگره قبل از حمله به ایران

cafeliberal