حکم جلب ۲۴۹ تن از کارکنان وزارت خارجه ترکیه صادر شد

دادگستری ترکیه می‌گوید صدها نفر با کمک جنبش گولن، آزمون ورودی وزارت خارجه این کشور را پشت سر گذاشته‌ و به این وزارت‌خانه رسوخ کرده بودند. دادستانی ترکیه روز دوشنبه ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) اعلام کرد که از بین ۲۴۹ نفری که حکم جلب‌شان صادر شده، ۷۸ نفرشان دستگیر شده‌اند.

محافل قضایی ترکیه می‌گویند در بین مظنونان، ۱۴ نفر هم‌چنان در وزارتخارجه مشغول کار بودند اما بقیه پیش‌تر از مشاغل دولتی اخراج شده بودند. طبق اعلام دادستانی ترکیه، افراد یاد شده در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ وارد وزارت خارجه شده بودند. عملیات جستجو و شناسایی مظنونان در ۴۲ شهر ترکیه جریان داشته است.

دولت اردوغان، جنبش گولن را به نفوذ در ساختارهای این کشور متهم می‌کند. دادستانی ترکیه می‌گوید هواداران گولن سال‌ها با تقلب در آزمون‌های استخدامی ادارات پلیس و نهادهای مهم، توانسته‌اندبه ارگان‌های دولتی رخنه کنند. اردوغان گولن و جنبش او را مسئول کودتای نافرجام نظامی در تابستان ۲۰۱۶ نیز معرفی می‌کند.

از زمان این کودتای نافرجام به بعد، ده‌ها هزار نفر از اعضای جنبش گولن به اتهام “تروریسم” دستگیر یا از مشاغل دولتی اخراج شده‌اند.

در حالی که حدود سه سال از این کودتا می‌گذرد، هر هفته عملیاتی برق آسا علیه هوادران گولن در سراسر ترکیه انجام می‌گیرد. صدها تن از مظنونان هم اینک به زندان‌های طولانی محکوم شده و بسیاری دیگر در نوبت محاکمه هستند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اعراب فلسطینی امروز تظاهراتی را با نام “یوم النکبه” برگزار می کنند. ارتش اسرائیل دستور گرفته شکیبایی نشان دهد

cafeliberal

معاون وزیر خارجه ایران، از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران که قصد میانجیگری دارد، با خرسندی سخن گفت

cafeliberal

روز جهانی کارگر؛ تحمیل حق اعتصاب به دولت و کارفرما

cafeliberal

"اتحادیه اروپا به مهلتی که ایران تعیین کرده اهمیت نمی‌دهد"

cafeliberal

عسل محمدی شکنجه اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را تایید کرد

cafeliberal

آقای بهنود! این دفعه رای بی رای!؛ ف. م. سخن

Jahan