21.7 C
Tehran
سه شنبه, 26 شهریور , 1398

حکم جلب ۲۴۹ تن از کارکنان وزارت خارجه ترکیه صادر شد

دادگستری ترکیه می‌گوید صدها نفر با کمک جنبش گولن، آزمون ورودی وزارت خارجه این کشور را پشت سر گذاشته‌ و به این وزارت‌خانه رسوخ کرده بودند. دادستانی ترکیه روز دوشنبه ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) اعلام کرد که از بین ۲۴۹ نفری که حکم جلب‌شان صادر شده، ۷۸ نفرشان دستگیر شده‌اند.

محافل قضایی ترکیه می‌گویند در بین مظنونان، ۱۴ نفر هم‌چنان در وزارتخارجه مشغول کار بودند اما بقیه پیش‌تر از مشاغل دولتی اخراج شده بودند. طبق اعلام دادستانی ترکیه، افراد یاد شده در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ وارد وزارت خارجه شده بودند. عملیات جستجو و شناسایی مظنونان در ۴۲ شهر ترکیه جریان داشته است.

دولت اردوغان، جنبش گولن را به نفوذ در ساختارهای این کشور متهم می‌کند. دادستانی ترکیه می‌گوید هواداران گولن سال‌ها با تقلب در آزمون‌های استخدامی ادارات پلیس و نهادهای مهم، توانسته‌اندبه ارگان‌های دولتی رخنه کنند. اردوغان گولن و جنبش او را مسئول کودتای نافرجام نظامی در تابستان ۲۰۱۶ نیز معرفی می‌کند.

از زمان این کودتای نافرجام به بعد، ده‌ها هزار نفر از اعضای جنبش گولن به اتهام “تروریسم” دستگیر یا از مشاغل دولتی اخراج شده‌اند.

در حالی که حدود سه سال از این کودتا می‌گذرد، هر هفته عملیاتی برق آسا علیه هوادران گولن در سراسر ترکیه انجام می‌گیرد. صدها تن از مظنونان هم اینک به زندان‌های طولانی محکوم شده و بسیاری دیگر در نوبت محاکمه هستند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

امیرسالار داوودی وکیل زندانی به ۳۰ سال زندان محکوم شد

cafeliberal

حکومت ایران نقض برجام را آغاز کرده، ولی ظریف می گوید که این توافق اتمی را باید نجات داد

cafeliberal

قانون رسیدگی به دارایی مقامات؛ نمایشی برای بازی با افکار عمومی 

cafeliberal

حسن روحانی: جمهوری اسلامی با پذیرش پناهجویان نقش مهمی در ممانعت از “سیل مهاجرین” به سوی اروپا داشته است

cafeliberal

تشدید طرح «امنیت اخلاقی» با احضار صدها مالک اتومبیل در تهران

cafeliberal

آیا روحانی عقل استعفا دارد؟

cafeliberal