خامنه‌ای آمریکا و کشورهای منطقه را به برپایی "آشوب" در عراق و لبنان متهم کرد

آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ناآرامی‌های چند هفته گذشته در عراق و لبنان، آمریکا، و سرویس‌های اطلاعاتی غربی را متهم کرد که برای برپایی “آشوب و سلب امنیت برخی کشورهای منطقه” برنامه‌ریزی کرده‌اند. 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، او روز چهارشنبه هشتم ‌آبان (۳۰ اکتبر) در دانشکده افسری ارتش گفت، آن‌ها (کشورهای خارجی) با “پشتوانه پول برخی کشورهای مرتجع منطقه” قصد دارند که امنیت در عراق و لبنان را از بین ببرند.

خامنه‌ای در ادامه یادآور شد که این کشورها برای ایران نیز “از این فکرها کرده بودند که خوشبختانه مردم به موقع در میدان حضور پیدا کردند و خنثی شد.”

رهبر جمهوری اسلامی از مردم عراق و لبنان خواست، خواسته‌های خود را در “چارچوب قانون” پیگیری کنند.

او “علاج ناامنی” در این دو کشور را “اولویت اصلی” خواند و گفت، مطالبات “به‌حق” مردم این کشورها “فقط در چارچوب ساختارهای قانونی قابل تأمین است.”

خامنه‌ای افزود: «مردم این کشورها نیز متوجه باشند که دشمن به‌دنبال برهم زدن ساختارهای قانونی و ایجاد خلاء در این کشورها است و تنها راه رسیدن مردم به مطالبات بر حقی که دارند، پیگیری آن‌ها در چارچوب ساختارهای قانونی است.»

۱۸ کشته در حمله مسلحانه مردان نقاب‌دار به معترضان در کربلا

عراق و لبنان چند هفته‌ است که صحنه تظاهرات اعتراضی علیه سیاست‌های دولت، مشکلات اقتصادی و فساد هستند. این اعتراضات در برخی موارد به درگیری‌های شدید میان تظاهرکنندگان و مأموران امنیتی کشیده شده و در عراق تا کنون دست کم ۲۵۰ کشته و چندهزار زخمی بر جا گذاشته است.

در تظاهرات عراق یکی از محورهای اصلی شعارها حمله به جمهوری اسلامی ایران به دلیل “دخالت‌هایش” در امور داخلی این کشور بوده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها آمریکا و عربستان سعودی را متهم به سازماندهی این اعتراضات کرده‌اند اما تا کنون سند و مدرکی از آن ارائه نداده‌اند.

از جمله حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه خواستار “تسخیر” سفارت آمریکا و عربستان در بغداد شده و نوشته است: «امروزه تمامی اسناد و شواهد موجود به وضوح حکایت از آن دارند که فتنه اخیر در عراق از سوی سفارت‌خانه‌های آمریکا و عربستان مدیریت می‌شود.»

حریری اعلام کرد از نخست‌وزیری لبنان کناره می‌گیرد

محمود واعظی، سخنگوی دولت ایران نیز روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت برخی کشورها را متهم به دخالت در امور داخلی عراق و لبنان کرد. او گفت، موضع ایران تأکید بر حفظ آرامش در این کشور و عدم دخالت خارجی است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مهسا محمدی | چه کسی می‌خواست علی‌ خامنه‌ای را بکشد

cafeliberal

ناگفته‌های سوزان خواننده قدیمی لاله‌زار؛ از مصادره اموال تا زندان و خانه‌نشینی

cafeliberal

روز کورش بزرگ، مقاله‌ای از کورش زعیم

cafeliberal

تحریم‌ها دامن مبادلات تجاری ایران و چین را هم گرفت

cafeliberal

کوروش کرم‌پور؛ آگاهانه زندگی کردن در ظلم، بلاهتی بیشتر از تن دادن به ظلم است

cafeliberal

۴ میلیون و ۴٠٨ هزار معتاد در ایران

cafeliberal