0.8 C
تهران
چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸

خامنه‌ای به فرماندهان سپاه پاسداران: اروپا برای مذاکره ما با آمریکا التماس می‌کند؛ روحانی: آمریکا کارشکنی کرد!

رهبر جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه ۱۰ مهرماه، در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدعی شد «سیاست فشار حداکثری» آمریکا شکست خورده و تاکید کرد که نظام جمهوری اسلامی با جدیت و قاطعیت تا رسیدن به نتیجه مطلوب به «کاهش تعهدات هسته‌ای» ادامه خواهد داد.

اعضای مجمع عالی فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸

علی خامنه‌ای تاکید کرد، «من صد درصد از سپاه راضی هستم اما به این حد از پیشرفت سپاه قانع نیستم و معتقدم این نهاد بر اساس توانایی‌ها و استعدادهای خود می‌تواند ۱۰ و حتی ۱۰۰ برابر رشد و پیشرفت کند.»

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به «ریزش‌‌ها و رویش‌‌ها» در همه مجموعه‌‌ها افزود: «در سپاه نیز ریزش‌‌هایی وجود داشته است اما قضاوت قاطع بنده این است که در سپاه، غلبه با رویش‌‌ها بوده است و حرکت رویشی به سمت پیشرفت و تعالی ادامه داشته است.»

او در ادامه به مسائل سیاسی و تنش با آمریکا و اروپا پرداخت و گفت: «آمریکایی‌‌ها خیال می‌کردند با تمرکز بر فشار حداکثری به‌ویژه در زمینه اقتصادی، می‌‌توانند ایران را به نرمش و زانو درآورند اما خودشان دچار زحمت و مشکل شده‌اند. آنها برای وادار کردن رئیس جمهور کشورمان به ملاقات، به التماس هم افتادند و رفقای اروپایی را هم به کمک خواستند، اما نتوانستند و تا این ساعت فشار حداکثری شکست خورده و بنده قاطعانه می‌‌گویم که تا آخر هم در این فشار حداکثری شکست خواهند خورد.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین گفت: «کاهش تعهدات هسته‌ای که مسئولیت آن بر عهده سازمان انرژی اتمی است، باید همانگونه که دولت اعلام کرده با جدیت کامل و به صورت دقیق و جامع ادامه یابد تا به نتیجه مطلوب برسد و قطعاً هم به نتیجه خواهد رسید.»

اینهمه در حالیست که حرف‌های خامنه‌ای و حسن روحانی در مورد مذاکره با آمریکا تناقض دارد! خامنه‌ای با توهمی متکبرانه می‌گوید اروپایی‌ها برای وادار کردن روحانی به ملاقات به التماس افتاده‌اند اما حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفته است که ملاقات و مذاکره به خاطر کارشکنی آمریکا انجام نشد!

روحانی و درواقع خامنه‌ای مذاکره را منوط به لغو تحریم‎ها کرده بودند ولی آمریکا تا کنون نپذیرفته است. روحانی هم دست خالی از سفر نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به تهران بازگشت. اما حالا خامنه‌ای در دیدار با سپاهیان پاسدار جمهوری اسلامی وانمود می‌کند که نظام در این جریان پیروز شده است!

روحانی پیش از این هم تحت امر خامنه‌ای گفته بود تا تحریم‌ها برداشته نشود مذاکره صورت نخواهد گرفت. تلاش‌های نافرجام امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز تحت همین چارچوب پیش رفت با این توضیح که اروپایی‌ها از رژیم ایران خواسته‌اند موشک‌پرانی و حمایت از شبه‌نظامیان را متوقف کند و دست از کاهش تعهدات اتمی بردارد وگرنه اروپا هم از برجام خارج خواهد شد.

در عین حال آنچه خامنه‌ای امروز در جمع فرماندهان ارشد سپاه گفته است، یک مُهر تایید دیگر بر دخالت‌های او در امور است. به ویژه آنجا که تاکید کرده کاهش تعهدات هسته‌ای با جدیت کامل و به صورت دقیق و جامع ادامه یابد. حال آنکه وی هر بار پای شکست و عقب‌نشینی به میان می‌آید، تقصیرها را گردن دولت و دیگران می‌اندازد!

روحانی روز دوشنبه پیش از سفر به ارمنستان ادعا کرد آمادگی‌هایی برای برگزاری نشست ۱+۵ به وجود آمده، و در نیویورک حتا بستر توبه برای آمریکا آماده بود! او همزمان قول داد که بعد از بازگشت از این سفر در این مورد توضیح دهد اما در نشست هیات دولت هیچ اشاره‌ای به «توبه» آمریکا و «آمادگی» آن کشور نکرد.

باز هم درباره تلاش‌های ناکام ماکرون؛ تماس تلفنی در هتل «میلنیوم هیلتون» نیویورک


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

برای سحر؛ دختری که فقط می‌خواست به ورزشگاه برود و فوتبال ببیند!

cafeliberal

حافظان محیط زیست بازداشت‌شده در انتظار حکم دادگاه: طرح اتهام «تحصیل مال از طریق نامشروع» برای دریافت حقوق کاری از سازمان ملل

cafeliberal

اهمیت مراحل رشد کودک از تولد تا سه سالگی

cafeliberal

قلعه حیوانات

Jahan

امضای قراردادهای عظیم نفت و گاز در سفر پوتین به ریاض

cafeliberal

نامه‌ محمد نظری به سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر در بیست و پنجمین سال حبس

cafeliberal
ajax-loader