2.7 C
Tehran
چهارشنبه, 29 آبان , 1398

خیز «ستاد اجرایی فرمان امام» برای خرید ۳۳ درصد دیگر از سهام «ایران خودرو»؟!

با وجود اینکه «ستاد اجرایی فرمان امام» ادعا می‌کند قصدی برای خرید سهام شرکت «ایران‌ خودرو» ندارد اما به نظر می‌رسد واگذاری این کارخانه به این نهاد اقتصادی که زیر نظر علی خامنه‌ای اداره می‌شود جدی است.

در کارخانه «ایران خودرو»

رضا رحمانی وزیر صمت، ۲۴ مهرماه، به ایلنا گفت، «هرکس سهام ایران خودرو را بخرد ما مشکلی نداریم و خوشحال می‌شویم و اگر نخرند ما در بورس عرضه می‌کنیم.»

«ستاد اجرایی فرمان امام» خودش در «ایران‌خودرو» سهم دارد و آنطور که گفته می‌شود قرار است ۳۳ درصد دیگر از سهام این شرکت را نیز خریداری کند. همچنین تا کنون دست‌کم سه بار برای فروش بلوک ۳۳ درصدی  سهام پارسیان خیز برداشته شده اما هربار ناموفق مانده است.

وزیر صمت می‌گوید «اگر سهامداران موجود بیایند خوب است. ما به هیچ عنوان موافق نیستیم ایران خودرو در بانک سهام داشته باشد و به وزرا گفتم کمک کنند این سهام سریع‌تر واگذار شود.»

۲۳ مهرماه، ناصر سراج مشاور رئیس قوه قضائیه و رئیس پیشین سازمان بازرسی کل کشور به روزنامه «دنیای‌ اقتصاد» گفت «قرار است ستاد اجرایی فرمان امام به‌ عنوان یکی دیگر از سهامداران این بانک، سهم ایران‌خودرو را در بانک پارسیان به صورت نقدی خریداری کند، این اقدام در راستای دستور وزیر صنعت برای واگذاری سه مرحله‌ای سهام خودروسازان صورت گرفته و واگذاری در حال طی مراحل اداری است». اما چند روز بعد این ستاد اعلام کرد، «کلیه فعالیت‌های خود را ذیل قوانین و مقررات جاری جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد و بر اساس قوانین و مقررات جاری کشور، این امر قانوناً امکان‌پذیر نیست و این موضوع از اساس تکذیب می‌شود.»

آمریکا در خرداد سال ۹۲ «ستاد اجرایی فرمان امام» و ۳۷ شرکت‌ وابسته آن را تحریم کرد. این شرکت‌ها اقدام به دور زدن تحریم‌ها می‎کردند. پس از توافق اتمی این تحریم‌ها برداشته شد تا اینکه پس از خروج آمریکا از برجام، وزارت خزانه‌داری، در آبان ۹۷ شرکت سرمایه‌گذاری «غدیر» وابسته به «ستاد اجرایی فرمان امام» و ۹۲ شرکت تابعه آن را در لیست تحریم‌ها قرار داد.

تحریم‌های جدید آمریکا؛ دارایی‌‌‌ها و دفتر علی خامنه‌ای و هشت فرمانده ارشد سپاه تحریم شدند؛ محمدجواد ظریف در نوبت تحریم!

خبرگزاری رویترز شش سال پیش ثروت سیدعلی خامنه‌ای را  ۹۵ میلیارد دلار ارزیابی کرده بود. ده‌ها شرکت و نهاد و سازمان حکومتی، این ثروت چند ده میلیارد دلاری را برای وی فراهم آورده‌اند. بیشترین دارایی رهبر جمهوری اسلامی مربوط به «ستاد اجرایی فرمان امام» است که در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله صنعت نفت، امور مالی و بانکداری سرمایه‌گذاری کرده و درآمدهای هنگفت دارد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جابجایی جمعیت شهرها و روستاهای ایران؛ در جستجوی کار

cafeliberal

نماینده اصفهان در مجلس: مردم ناراضی‌اند، هر جا ما می‌رویم دارند بد میگویند و [به نظام] فحش می‌دهند

cafeliberal

وزیر خارجه ایالات متحده به احتمال پیشبرد صلح بین فلسطینیان و اسرائیل خیلی خوش بین نیست

cafeliberal

اعتراض به زندانی‌شدن مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز

cafeliberal

به یاد شقایق‌های سرخ در قتل عام تابستان ۶۷ – استان گیلان

cafeliberal

مدیرعامل «سای‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پا» ممنوع الخروج و حساب‌های بانکی مدیرعامل «ایران خودرو» مسدود شد

cafeliberal