داستان‌نویس اهل بندرترکمن: «شاه» آمد با سیل‌زده و نزده صحبت کرد، اما حالا رئیس‌جمهور رفته سفر نوروزی!

– شاه با هلی‌کوپترش آمد و با مردم سیل‌زده و نزده صحبت کرد. فردایش چادرهای سفید کمک‌رسانی برپا شد و کامیون‌های آرد و برنج و روغن به صف آمدند و به همه هر چه خواستند دادند. حتی به کسانی که سیل خانه‌هایشان را خیس نکرده بود.

ابراهیم حسن‌بیگی داستان‌نویس اهل بندر ترکمن می‌گوید در سیل ترکمن صحرا در سال ۴۵ خورشیدی محمدرضا شاه پهلوی به این منطقه آمد و فردایش چادرهای کمک برپا شد و کامیون‌های آرد و برنج و روغن به صف آمدند؛ ولی ۵۳ سال بعد، حسن روحانی رئیس‌جمهور «عدالتخواه» به جزیره زیبای قشم رفته!

در پی وقوع سیلاب مهیب در استان‌های شمالی کشور، هنوز حتی یک مقام رده بالای حکومتی در مناطق سیل‌زده حاضر نشده و کمک‌رسانی‌ها خصوصا به منطقه گنبدکاووس با تعلل و خسّت انجام می‌گیرد.

حتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی و برخی رسانه‌های داخلی نیز آواره شدن بیش از شش هزار نفر در استان‌های مازندران و گلستان را پوشش خبری نمی‌دهند و همچنین خبری از سلبریتی‌های همیشه حاضر در صحنه نیست. این بایکوت خبری و بی‌اعتنایی مسئولان، انتقاد مردم این استان‌ها، به ویژه مناطق سنی‌نشین را در پی داشته است.

نکته حائز اهمیت اینجاست که از مناف هاشمی استاندار استان گلستان هم در مناطق سیل‌زده خبری نیست و در تمامی جلسات و بازدیدهای مرتبط با سیل غایب بوده است! منابع غیررسمی می‌گویند این استاندار غیربومی گلستان برای عیددیدنی به مازندران رفته است! جالب اینجاست که استان مازندران را نیز سیل فرا گرفته!

حالا، ابراهیم‌ حسن‌بیگی داستان‌نویس اهل بندر ترکمن در یادداشتی به سفر محمدرضا شاه‌پهلوی به مناطق سیل‌زده شمال ایران در سال ۱۳۴۵ اشاره و از بی‌توجهی مقامات کشور از جمله حسن روحانی به وقوع سیل در استان‌های شمالی و سفر تفریحی‌اش به جزیره قشم انتقاد کرده است.

او در یادداشت خود بازدید شاه فقید از مناطق زلزله‌زده ترکمن‌صحرا را چنین روایت می‌کند: «سال ۱۳۴۵ بود. من نُه ساله بودم که سیلی نه‌چندان عظیم و ویرانگر ترکمن صحرا را درنوردید. بخشی از روستای ما خواجه‌نفس زیر آب رفت. البته نه آنقدر که نفسش بند بیاید. دو روز بعدش گفتند شاه می‌آید برای بازدید از سیل‌زدگان. با بزرگترها رفتیم بیرون آبادی.»

حسن‌بیگی در ادامه نوشته است: «شاه با هلی‌کوپترش آمد و با مردم سیل‌زده و نزده صحبت کرد. فردایش چادرهای سفید هلال احمر [منظور «سازمان شیر و خورشید سرخ ایران» است که به عنوان یک نهاد معتبر بین‌المللی هم‌ردیف «سازمان صلیب سرخ جهانی» در عرصه‌های کمک‌رسانی فعالیت می‌کرد] برپا شد و کامیون‌های آرد و برنج و روغن به صف آمدند و به همه هر چه خواستند دادند. حتی به کسانی که سیل خانه‌هایشان را خیس نکرده بود.»

این داستان‌نویس به وضعیت کنونی سیل‌زدگان شرق استان گلستان اشاره کرده و نوشته است «و حالا ۵۳ سال بعد از آن روز سیلی این‌بار وسیع و بنیادکن، کل ترکمن صحرا را درنوردیده. از مقامات کشور کسی نیامده. حتی رئیس‌جمهور که می‌گویند در یک سفر غیررسمی رفته است به جزیره زیبای قشم. عید است و باید رفت و تفریحات حسنه را به جا آورد!»

حسن‌بیگی نوشته که قصد مقایسه «شاه دیکتاتور» با «رئیس‌جمهور عدالتخواه» را ندارد و افزود: «اما ترکمن صحرا یکپارچه رفته است زیر آب. مردم در مضیقه‌اند و نگران. نگران هزاران هکتار زمینی که زیر کشت گندم و جو بودند‌. یعنی امسال ما یک‌سوم گندم کشور را از دست می‌دهیم. مردم ترکمن صحرا اما فعلاً دلشان می‌خواهد چند لودر بیاید به صحرایشان و سد خاکی بزند تا سیل جان زن و بچه‌هایشان را نبرد. و این، خواسته زیادی نیست.»

داستان‌نویس اهل ترکمن‌صحرا آرزو کرده: «کاش رئیس‌جمهور می‌توانست با هلی‌کوپترش بیاید و گشتی در هوای ترکمن صحرا بزند و عمق فاجعه را از نزدیک ببیند. کاش رئیس‌جمهور با خودش چند لودر بیاورد. یادمان هم نرود که سیل زلزله نیست که نشود جلویش را گرفت. فقط یک جو بصیرت می‌خواهد. بصیرت کیلویی چند؟!»

گزارش شده که درحال حاضر مردم استان گلستان بیشتر از هر چیز به مواد غذایی کنسروی، آب معدنی، مواد بهداشتی، پوشاک گرم، شیر خشک، چادر و پتو نیاز دارند و این کمک‌رسانی‌ها از سوی مردمان شهرستان‌های دیگر این استان صورت می‌گیرد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دعوت امانوئل ماکرون از نسرین ستوده برای عضویت در هیات مشورتی زنان کشورهای گروه هفت

cafeliberal

وقتی دولت در خواب است: معاون وزیر کشاورزی خواستار آزادی صادرات جوجه یک روزه شد!

cafeliberal

کتک‌کارى خونین در مسابقات فوتبال دختران ایران

cafeliberal

ترکیه خواستار بازنگری آمریکا در مجازات خریداران نفت ایران شد

cafeliberal

«نایاک برای ملاها لابی می‌کند»؛ یک هشتگ و هزاران توییت

cafeliberal

یک کارخانه دیگر تعطیل شد؛ ۱۰۰۰ فرصت شغلی از دست رفت

cafeliberal