10.9 C
Tehran
یکشنبه, ۴ فروردین , ۱۳۹۸

دانشگاه‌های آلمان: احمدرضا جلالی آزاد نشود، همکاری با ایران را قطع می‌کنیم

احمد رضا جلالی پزشک زندانی در کنار همسر خود ویدا مهران‌نیاپروفسور «پیتر آندره آلت»، رئیس انجمن روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آلمان در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، خواستار آزادی فوری «احمدرضا جلالی» از زندان شد.

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی پزشک زندانی ایرانی- سوئدی به صدای آمریکا گفت: پروفسر پیتر آندره آلت، رئیس یکی از دانشگاه‌های آلمان در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران از وضعیت آقای جلالی اظهار نگرانی کرده و از مقامات ایران خواسته است که در راستای معیارهای آزادی آکادمیک و حمایت از حقوق بشر، احمدرضا جلالی را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند و در صورتی که او آزاد نشود دانشگاه‌های سراسر آلمان همکاری‌ علمی خود را با دانشگاه‌های ایران قطع خواهند کرد.

این نامه تنها یک روز پس از اعلام قطع همکاری‌ دانشگاه بلژیکی لوون با دانشگاه تهران و نیز محدود کردن همکاری‌های دیگر دانشگاه‌های این کشور با ایران منتشر شده است.

در بخشی از این نامه آمده است که در حال حاضر انجمن دانشگاه‌های آلمان ٧٧ توافق همکاری آموزشی و تحقیقاتی با ایران در دست اجرا دارد.

«احمدرضا جلالی» پزشک ایرانی تبار مقیم سوئد است که بعد از سفر دو سال پیش خود به ایران بازداشت و از سوی قوه قضائیه ایران به اعدام محکوم شد. دستگاه قضایی ایران می گوید او در ترور دانشمندان هسته‌ای نقش داشته است، اما خانواده و وکیل او این اتهامات را رد می‌‎کنند.

ویدا مهران‌نیا به صدای آمریکا گفت، دولت سوئد پیگیر پرونده احمدرضا جلالی است و نزدیک به دوهفته پیش مسئولین این دولت با محمد جواد ظریف در مورد پرونده آقای جلالی صحبت کرده‌اند، اما تا این لحظه مقامات ایرانی جواب قانع کننده و شفافی به آنها نداده‌اند.

به گفته خانم مهران‌نیا، احمدرضا جلالی سه سال است که «در حال زجر کشیدن است» و در حال حاضر وضعیت جسمی و روحی خوبی ندارد به گونه‌ای که وزن او به ۵۱ کیلوگرم کاهش پیدا کرده است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تورج اسماعیلی به واقع کیست ؟

Jahan

وزیر نفت: فشارهای تحریم‌ها از جنگ هم سخت‌تر است

cafeliberal

دولت مصر به حماس و جهاد اسلامی در غزه هشدار داد که اگر از رژیم ایران دور نشوند، اعراب آن ها را تنها خواهند گذاشت

cafeliberal

درخواست از مقام‎های بین‎المللی: تأمین امنیت خانواده پهلوی در برابر توطئه‎های جمهوری اسلامی

cafeliberal

فشار آمریکا بر اروپا: از برجام خارج شوید

cafeliberal

در ونزوئلا تورم از مرز یک میلیون درصد گذشته است

cafeliberal