16.2 C
Tehran
پنج شنبه, 25 مهر , 1398

درباره حمله اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو – نگاه نو

محمدرضا حسینی – حکومت اسلامی ایران، بیمار‌یست که لاف می‌زند و سر به دیوار می‌کوبد؛ شعارهای توخالی سر می‌دهد و در مسیر مذاکره پیش می‌رود. جمهوری اسلامی که در عرض چند دهه و در نتیجه اغماض غرب و حمایت شرق توانست نفوذ خود به برخی از قسمت‌های استراتژیک خاورمیانه را گسترش دهد مدتی است که با سیاست جدید آمریکا، دچار دستپاچگی‌های اساسی در محاسبات و تحلیل‌هایش شده است. هرچند که سابقه اشتباهات محاسباتی جمهوری اسلامی کم نیست ولی شخصیت پیچیده ترامپ و تصمیمات غیرقابل پیش‌بینی‌اش، حکومت اسلامی را، آنهم در حساس‌ترین لحظات عمرش، به اشتباهات استراتژیک انداخته و با وجود بهره‌مند شدن از راهنمایی‌های انواع مشاوران خارجیِ ضد ترامپ، همچنان به حرکات اشتباه، یکی پس از دیگری، ادامه می‌دهد.

حمله موشکی اخیر به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان یکی از این اشتباهات بزرگ است و به نظر می‌آید بیشتر از روی بیچارگی انجام شده تا داشتن استراتژی مشخص. زیرا نتایجی که از آن حاصل خواهد شد به هیچ‌وجه با منافع حکومت سازگار نخواهد بود.

اینگونه حملات احتمالا بر اساس تحلیلی صورت می‌گیرد که باور دارد آمریکا نه خیال و نه توان اقدام نظامی علیه حکومت ایران را دارد و در صورت هر اقدام، آمریکا با اعتراض اروپا، روسیه، چین و… روبرو خواهد شد. ولی هر تحلیلی که پشت این حمله بوده باشد، تغییری در نتیجه آن نخواهد داشت.

اولین نتیجه‌ای که از حملات اخیر نصیب جمهوری اسلامی می‌شود، آماده شدن شرایط برای ترامپ در قطع مهمترین بازوی خارجی رژیم، یعنی حشدالشعبی عراق است. واقعیت این است که حکومت عراق با وجود اعلام بیانیه ده ماده‌ای انحلال حشدالشعبی، از توانایی لازم در این امر برخوردار نبوده و نیازمند به کمک آمریکا و اسرائیل است. اما برخورداری از اینگونه کمک‌ها در شرایط حساس عراق، بدون وجود زمینه مناسب، کار آسانی نیست.

حمله اخیر ایران به تاسیسات آرامکو عربستان، زمینه مناسب را برای کمک‌های نظامی آمریکا و اسرائیل به دولت عراق در انحلال حشدالشعبی می‌دهد. حشدالشعبی، نه تنها قوی‌ترین بازوی خارجی جمهوری اسلامی بوده بلکه عامل مهمی در یاری رساندن به بازوهای دیگر در یمن و سوریه است. انحلال کامل حشدالشعبی، ضربه بزرگی به زحمات چهل ساله جمهوری اسلامی در گسترش منطقه‌ای‌اش خواهد بود.

بنابراین، برخلاف تصور حکومت اسلامی، آمریکا برای پاسخگویی به حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان، نیازی به حمله مستقیم به ایران نداشته و بلکه این بازوهای خارجی نظام است که قطع می‌شوند. تمرکز آمریکا بر قطع بازوها، همزمان با ادامه تحریم‌ها، به خودی خود  حکومت اسلامی را چنان تضعیف می‌کند که به زودی به پای میز مذاکره کشیده خواهد شد بی‌آنکه نیازی به اقدام نظامی مستقیم و دادن بهانه به رژیم برای مظلوم‌نمایی باشد.

نتیجه بعدی حملات اخیر، وارد آمدن فشار بر اروپاست آنهم در زمانی که بحران‌های سیاسی و اقتصادی، شرایط اروپا را حساس‌تر و تحمل‌شان را کمتر کرده است. از کار انداختن بخشی از منابع انرژی عربستان، درواقع  به خطر انداختن وضعیت انرژی اروپاست که می‌تواند اقتصاد خسته از یک دهه تورم کشورهای اروپایی را به مرزهای خطرناکی بکشاند. اروپا اما به هیچ ‌وجه اجازه چنین کاری را به جمهوری اسلامی نخواهد داد. چهل سال پیش نیز شاه با محاسبات غلط و اقدام به افزایش قیمت نفت باعث نگرانی جدی اروپا شد و نهایتاً مردم ایران بودند که تاوان آن اشتباه را پرداختند.

برخلاف باور جمهوری اسلامی، به خطر انداختن امنیت انرژی، اروپا را به مواضع ترامپ نزدیک‌تر کرده و حلقه محاصره بر گردن رژیم تنگ‌تر می‌شود.

هرچند که جمهوری اسلامی هنوز درنیافته که دوران ترساندن و باج گرفتن به پایان رسیده، ولی اروپا کم‌کم می‌فهمد که تسلیم شدن به حملات، بمب‌گذاری‌ها، پرتاب موشک، تهدیدهای متفاوت (سرازیر کردن مواد مخدر و موج پناهندگان به سوی اروپا) و غیره… که روش ویژه امثال حکومت اسلامی ایران برای کسب امتیازات بیشتر است، روش مناسبی نبوده و اینگونه حکومت‌ها را جری‌تر می‌کند.

حکومت اسلامی که اینک به بن‌بست اقتصادی رسیده است پس از این حمله،  بزرگ‌ترین پشتیبان خود، یعنی اروپا را از دست داده و همزمان با قطع بازوهایش، به بن‌بست کامل سیاسی نیز می‌رسد.

و به زودی فریادهای مردمی که اینک در گروه‌های کوچک، حقوق معوقه خود را طلب می‌کنند به فریادهای آزادیخواهانه سرتاسری تمام کشور تبدیل شده و می‌رود تا بر تابوت حکومت مذهبی، میخ‌های چنان محکمی بزنند که تا قرن‌ها نتواند دوباره ظهور کند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جزئیات بیانیه سپاه پاسداران خطاب به نیروی انتظامی

Jahan

کودک همسری در همدان؛ ۱۶۰۰ ازدواج طی یک سال

cafeliberal

علی جوانمردی: سپاهی ارشد محمد تولایی به ظن جاسوسی برای اسرائیل، در بازداشت به سر می برد

cafeliberal

کلاهبرداران حرفه‌ای در کمین جوانان بیکار افغانستان

cafeliberal

درخواست سیاستمداران آلمان از دولت، برای افزودن حزب الله لبنان در فهرست سازمان های تروریستی، به علت یهود ستیزی

cafeliberal

سردار مومنی: «فضای مجازی» و «مافیای رسانه‌ای» عامل افزایش ۵ درصدی اعتیاد!

cafeliberal