13.6 C
Tehran
سه شنبه, 23 مهر , 1398

درخواست‌ها برای ممنوعیت برگزاری روز قدس در آلمان

آندریاس گایزل، سناتور امور داخلی برلین، هم‌نظر با دیگر ایالت‌های آلمان، دولت فدرال را فراخواند، نه فقط شاخه نظامی، بلکه تمام شاخه‌های حزب‌الله لبنان را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام کند.

این سناتور برلین از حزب سوسیال دموکرات طی سخنانی در برابر میتینگ ۷۵۰ نفره از مخالفان برگزاری روز قدس در میدان گئورگ گروس برلین گفت که دولت آلمان با اعلام ممنوعیت تمام شاخه‌های حزب‌الله لبنان “با صراحت تمام نشان خواهد داد که نفرت از یهودیان و یهودی‌ستیزی در کشور ما تحمل نخواهد شد.”

سازمان‌هایی چون جامعه یهودیان، بنیاد آمادئو آنتونیو و سندیکای کارمندان پلیس برای شرکت در یک تظاهرات اعتراضی علیه برگزاری روز قدس فراخوان داده بودند. به موازات آن تظاهرات روز قدس با حدود یک هزار نفر برگزار شد که خیابان مشهور کروفورستن‌دام را طی می‌کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

گایزل در سخنان خود افزود: «ما شانه به شانه زنان و مردان یهودی ساکن برلین و نیز در کنار اسرائیل ایستاده‌ایم.»

پیش از آن خانم پترا پائو، معاون رئیس پارلمان بوندستاگ آلمان از حزب چپ، مردم را برای مقاومت در برابر هر شکلی از یهودی‌ستیزی فراخواند و گفت: «هر کس حق موجودیت اسرائیل را زیر سئوال ببرد، قربانیان هولوکاست و بستگان آنها را به سخره گرفته است.»

به گزارش خبرگزاری کاتولیک، فلیکس کلاین، نماینده ویژه دولت آلمان در اموریهودی‌ستیزی، مبارزه علیه یهودی‌ستیزی را یک “وظیفه شهروندی” دانست. او پیش از این مردم را فراخوانده بود، با بر سر گذاردن “کیپا”، کلاه یهودیان، همبستگی خود را با یهودیان نشان دهند. گروهی از تظاهرکنندگان مخالفان، از جمله شخصیت‌هایی از حزب سبزها و دموکرات مسیحی‌ها از این فراخوان پیروی کردند.

جرمی ایساخاروف، سفیر اسرائیل در آلمان، حکومت جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که می‌کوشد تمام تلاش‌ها برای برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطینیان و کشورهای همسایه عربی نقش بر آب کند.

سفیر اسرائیل گفت: «حق آزادی بیان شامل سخنان ضدیهودی و یا فراخوان برای نابودی اسرائیل نیست.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تظاهراتی که هم‌زمان به مناسبت روز قدس برگزار شد، به گفته مقامات پلیس برلین، در کل مسالمت‌آمیز پایان یافت. حدود یک‌هزار نفر در این تظاهرات شرکت داشتند که کمتر از سال‌های گذشته بوده است.

از بلندگوی برگزارکنندگان این تظاهرات به طور عمده شعار “آزادی برای فلسطین” پخش می‌شد. بر روی پلاکاردها از جمله نوشته بودند: “مسلمان، یهودی، مسیحی، دست در دست علیه صهیونیست‌ها” و یا “عدالت برای فلسطین”.

پیش از تظاهرات روز قدس، حدود ۳۰۰ نفر در پی فراخوان چندین نهاد ضدفاشیستی دست به تظاهرات در مخالفت با برگزاری روز قدس زدند.

در این روز احمد منصور، کارشناس امور اسلام‌گرایی، در مصاحبه با شبکه رادیویی ایالت بایرن، خواستار ممنوعیت راهپیمایی روز قدس در آلمان شد. او گفت که این ممنوعیت می‌تواند “پیامی به تمام یهودی‌ستیزان” باشد.

این اسلام‌شناس افزود که یکی از جریان‌های حمایت‌کننده برگزاری تظاهرات روز قدس در آلمان، سازمان تروریستی حزب‌الله لبنان است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سیاه‌بازی آمریکا و شروط ۱۲گانه برای جمهوری اسلامی

cafeliberal

رسما اعلام شد: تروریست‌های حزب‌الله لبنان هم به بهانه سیل در ایران مستقر شدند

cafeliberal

مادر اسماعیل بخشی بازداشت شد

cafeliberal

جشن پناهندگان در جامعه ایرانیان لندن

cafeliberal

اروپا هرگونه تعیین مهلت برای برجام از سوی جمهوری اسلامی را رد کرد

cafeliberal

شکایت ایران برای رفع مشکلات سوخت رسانی در فرودگاه‌های خارجی

cafeliberal