«دروغ‌درمانی» دولتی‌ها زیر فشار تحریم‌ها؛ چرا علائم حیاتی اقتصاد ایران از دسترس خارج شده؟!

در ایران رئیس جمهوری اسلامی و معاون او مدعی‌اند شاخص‌های اقتصادی بهبود یافته و فشارهای آمریکا برای به زانو در آوردن نظام راه به جایی نبرده است اما واقعیت جامعه برخلاف این ادعاهاست.

حسن روحانی، سه‌شنبه ۱۶ مهرماه، در دیدار با وزیر اطلاعات، معاونین و مدیران ارشد این وزارتخانه به خروج آمریکا از برجام و اعتراضات دی‌ماه ۹۶ اشاره کرد و گفت، «دشمنان پذیرفته‌اند که استراتژی فشار حداکثری شکست خورده و این رویکرد را باید در مقابل ملت ایران کنار بگذارد.»

او تاکید کرد، «علی‌رغم سختی‌ها و دشمنی‌های بی‌سابقه علیه ملت ایران، طی ماه‌های اخیر شاخص‌های مهم اقتصادی بهبود یافته و نقش وزارت اطلاعات در این زمینه برجسته بوده است.»

روحانی با تاکید به نقش وزارت اطلاعات در ایجاد امنیت در فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در «مقطع خطیر جنگ اقتصادی و تحریم‌ها» نیز اشاره کرد و گفت: «بحمدالله نگرانی مهمی در حوزه‌های سیاسی و امنیتی در کشور نداریم.»

اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی نیز در مراسم «روز جهانی استاندارد» مدعی شد با وجود تحریم‌های آمریکا شرایط اقتصادی کشور به سمت بهبودی حرکت می‌کند. به گفته جهانگیری هم شاخص‌های کلان اقتصادی کشور نوید بهبودی می‌دهد و هم گزارش‌های دریافتی از بنگاه‌های اقتصادی بیانگر این است که وضعیت اقتصاد کشور به سمت بهتر شدن در حرکت است.

اما آیا اقتصاد ایران در واقعیت آنطور که روحانی و جهانگیری ادعا می‌کنند رو به بهبود است؟ پاسخ منفی است. اتفاق ویژه‌ای که اکنون در ایران در حال وقوع است پنهانکاری و محرمانه‌ نگه داشتن آمار و ارقام اقتصادی است.

دکتر علی فرحبخش کارشناسان اقتصادی، ۱۶ مهرماه، در مقاله‌ای با عنوان «توقیف آمار» در «روزنامه اقتصاد» وضعیت اقتصادی ایران را بحرانی می‌خواند و با تشبیه آن به یک بیمار بدحالی که در شرایط ویژه به اتاق سی‌سی‌یو منتقل شده تشبیه می‌کند که هر لحظه باید امکان دسترسی کامل به علائم حیاتی او میسر باشد تا پزشک قادر باشد با کمترین تاخیر ممکن دستورات لازم را صادر کند اما این امکان فراهم نیست!

او در ادامه می‌نویسد، متاسفانه هر زمان که اقتصاد ایران در شرایط بحرانی قرار می‌گیرد، مقامات کشور دستور عدم انتشار آمار را صادر می‌کنند و آن را از معرض دید فعالان و تحلیلگران اقتصادی پنهان می‌کنند. همچون بیماری که در اتاق سی‌سی‌یو قرار دارد و علائم حیاتی وی در اختیار پزشکان معالج و همراهان بیمار قرار نمی‌گیرد و هیچکس به درستی نمی‌داند که آیا بیمار در دقایق آینده فوت خواهد کرد یا موفق شده است از این بیماری مهلک جان سالم به در ببرد.

بر اساس این مقاله از آبان سال ۹۷ اطلاعات در مورد شاخص قیمت‌ها از سوی بانک مرکزی پشت پرده مانده است. رشد کل اقتصاد ایرن از بهار سال ۹۸ تا کنون اعلام نشده و یا اجزای اصلی تولید ناخالص داخلی همچون مصرف خصوصی یا سرمایه‌گذاری در این دوره نامشخص است.

علی فرحبخش در انتها نوشته وضعیت اقتصادی ایران مثل راننده‌ای است که چون قادر نیست دلایل جوش آوردن ماشین را بیابد یا آن را برطرف کند، کلاً سیم سنسور حرارت آب را قطع می‌کند تا به این ترتیب خود را از پاسخگویی به مسافران دور نگه دارد.

روزنامه اقتصادی «جهان صنعت» نیز در گزارشی می‌نویسد از شاخص‌های مهم تعبیه شده در برنامه ششم توسعه، ساخت سالانه چهار هزار مگابایت نیروگاه جدید برقی است، این در حالیست که آمارهای ارائه شده از سوی وزیر نیرو نشان می‌دهد در طول سه سال اخیر، بیشتر از سه هزار و ۲۰۰ مگابایت نیروگاه جدید ساخته نشده است.

اعتراض کارگران کارخانه آذرآب اراک به ماه‌ها عدم دریافت حقوق، ۱۶ مهر ۱۳۹۸

روز سه‌شنبه در نشست جامعه مهندسان مشاور ایران عنوان شد که پتانسیل صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران تا ۳۰ میلیارد دلار است اما میزان صادرات اکنون یک میلیارد دلار است.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، ۱۰ مهر، از تقویت ۴۰ درصدی ارزش پول ملی نسبت به یک سال پیش خبر داد اما مردمی که بر اساس گزارش‌های مرکز آمار با تورم بالای ۵۵ درصد در خوراک و آشامیدنی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند تقویت ارزش ریال را باور نخواهند کرد.

داگمار فِن بُن‌اشتاین، ۱۶ مهر، در نشست اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان از کاهش ۵۰ درصدی حجم مبادلات دو کشور خبر داده است. ارزش صادرات کالاهای ایران به کشورهای اروپایی بیش از ۹۰ درصد و ارزش واردات ایران از این کشورها، بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته. همچنین مجموع مبادلات میان ایران و اروپا از ۱۰ میلیارد یورو در شش ماه نخست سال گذشته به دو میلیارد یورو در شش ماه نخست سال‌جاری کاهش یافته است.

بر اساس گزارش‌های منابع داخلی، طی هشت ماه نخست سال ۲۰۱۹ صادرات ایران به ترکیه ۴۳ درصد کاهش یافته است. این درحالیست که در حال حاضر فروش نفت ایران به صورت رسمی به زحمت به ۱۵۰ هزار بشکه در روز می‎رسد.

این گزارش‌ها هرگز همه واقعیت‌های اقتصاد ایران را نشان نمی‌دهد اما به قول معروف، مشت نمونه خروار است که نشان می‌دهد دولت برای لاپوشانی بحران عظیم اقتصادی که در آن قرار گرفته رو به لفاظی و «دروغ‌درمانی» آورده و «سیم سنسورهای علائم حیاتی اقتصاد را کشیده است» تا کسی، حتی متخصصان و پزشکانی که می‌توانند بیمار را معالجه کنند نیز از حال بیمار با خبر نباشند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

خوان گویدا: پایان حکومت مادورو فرا رسیده است

cafeliberal

نخستین کنفرانس علمی «پروژه ققنوس ایران» در گفتگو با دکتر الهیار کنگرلو و شاهزاده رضا پهلوی

cafeliberal

یک تحلیلگر آلمانی: ایران، جمهوری اسلامی را پشت سر خواهد گذاشت

cafeliberal

ایران در مورد ساخت جت آموزشی یاسین دروغ می گوید

Jahan

دویچه وله کانال یوتیوب ترکی راه‌اندازی کرد

cafeliberal

کلاه گشاد دولت بر سر کارمندان و بازنشستگان: افزایش حقوق «علی‌الحساب» بود!

cafeliberal