29 C
Tehran
سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸
محیط زیست-میراث فرهنگی

دریای کاسپین: دریای مرده در اعماق و سواحلی مُِِِردابی با بوی تعفن!

یک پژوهشگر اقیانوس‌شناسی و علوم جوّی نسبت به تبدیل دریای کاسپین (خزر) به دریایی مرده به دلیل ورود آلاینده‌ها و فاضلاب‌های شهری و کشاورزی هشدار داد. او گفته که اعماق بزرگترین دریاچه جهان در حال تبدیل شدن به محیطی مرده است. در طی ۱۰ سال گذشته یک و نیم متر تراز آب دریای مازندران (کاسپین) کاهش یافته است.

حمید علیزاده معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوّی به ایسنا گفته که سرازیر شدن پسماندها، آلاینده‌ها و فاضلاب‌های شهری و کشاورزی به دریای کاسپین آن را به دریایی مرده تبدیل می‌کند.

آنگونه که این معاون پژوهشی تأکید کرده، این اتفاق «با افزایش بار آلی در بستر و کاهش اکسیژن در این مناطق، دریای خزر در بخش‌های عمیق» می‌افتد.

این در حالیست که در ۱۰ سال گذشته، یک و نیم متر از تراز دریای کاسپین کاسته شده و ورود آلاینده‌ها در سطح دریا نیز باعث مردابی‌شدن سواحل دریا و گسترش بوی تعفن شده است.

این پژوهشگر دانشگاهی «ساخت سدها، توسعه کشاورزی و توسعه شهرها» در حاشیه دریای کاسپین را عامل افزایش مواد مغذی عمدتا شامل ترکیبات نیتروژن و فسفر این دریا دانسته که از طریق فاضلاب‌ها وارد آن می‌‌شود.

علیزاده ورود آلودگی به دریای کاسپین را در وضعیت هشداردهنده توصیف کرد و گفت که «این پدیده در سطح دریا سبب شکوفایی جلبکی و در سواحل سبب مردابی شدن و گسترش بوی تعفن می‌شود.»

بر مبنای توضیحات این اقیانوس‌شناس، در ۱۰ هزار سال گذشته تراز آب دریاچه کاسپین حدود ۲۰ متر نوسان داشت، به گونه‌ای که شمال این دریا کاملا خشک شد. بالاترین تراز دریای کاسپین در سال ۱۳۷۳ با ۲.۳ متر بوده ولی در ۱۰ سال ااخیر تراز آب روند کاهنده داشته و حدود ۱.۵ متر کاهش یافته است.

در لایحه بودجه سال ۹۸ اعتبار ۱۳ هزار میلیارد تومانی برای مدیریت پسماند در نظر گرفته شده. عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست پیشتر گفته بود که اولویت با مدیریت و رفع بحران پسماند در استان‌های شمالی است.

کلانتری بحران پسماندها در مناطق شمالی ایران را مشکل اساسی این استان‌ها خوانده و گفته که استان گیلان بیش از بقیه با این مشکل روبروست.

رئیس سازمان محیط زیست اما تاسیس نیروگاه‌های زباله‌ساز در این مناطق را فاقد توجیه اقتصادی دانسته بود.

در شرایط بحرانی و پر از پسماند دریای کاسپین، دولت حسن روحانی در پی اجرای پروژه‌ی انتقال آب این دریاچه به فلات مرکزی کشور است تا هم پروژه‌ای نان‌ و آبدار برای سدسازان دیروز دست و پا کند و هم وعده‌ی سرخرمن برای رفع مشکلات بی‌آبی مردم تا پایان دولت دوم خود داشته باشد.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دریاچه ارومیه نه آب دارد نه پول!

cafeliberal

اهواز گرفتار سیلاب شد

cafeliberal

ویرانه‌های معماری مازندران

cafeliberal

ریل اولین ماشین‌دودی تهران کشف شد

cafeliberal

کاشت خیار و کاهو در حریم «قلعه ایرج» متعلق به دوره ساسانیان!

cafeliberal

عزم جهانی برای کاشت یک میلیارد هکتار جنگل

Jahan