16.2 C
Tehran
پنج شنبه, 25 مهر , 1398

در آستانه هفتاد و یکمین سالروز استقلال دوباره اسرائیل, آخرین آمار سربازانی را که در دفاع از وطن خویش جان باخته اند، منتشر ساختند

به موجب این آمار، از صد و شصت سال پیش، یعنی از سال ۱۸۶۰ میلادی که بازگشت یهودیان به سرزمین اسرائیل آغاز شد، تا چند روز پیش، شمار کل سربازانی که در راه دفاع از میهن جان باخته اند، ۲۳ هزار و ۷۴۱ نفر بوده است

در آستانه هفتاد و یکمین سالروز استقلال دوباره اسرائیل، و آئین یادروز جانباختگان جنگ های دفاعی اسرائیل، که یک روز پیش از آن واقع می شود، ارتش اسرائیل طبق معمول همۀ سال های پیش، آخرین آمار سربازانی را که در دفاع از وطن خویش جان باخته اند و همچنین غیرنظامیانی که در عملیات تروریستی عربی و فلسطینی جان خود را از دست داده اند، منتشر ساخت.

به موجب این آمار، از صد و شصت سال پیش، یعنی از سال ۱۸۶۰ میلادی که بازگشت یهودیان به سرزمین اسرائیل آغاز شد، تا چند روز پیش، شمار کل سربازانی که در راه دفاع از میهن جان باخته اند، ۲۳ هزار و ۷۴۱ نفر بوده است. همچنین در یک سال اخیر، ۵۶ تن بر شمار سربازان جان باخته افزوده شده است.

جنبش بازگشت یهودیان، از اواسط قرن نوزدهم آغاز گردید و از آن هنگام هزاران تن از جوانان و پیشگامان یهودی، به ویژه از روسیه و کشورهای اروپای شرقی رهسپار سرزمین اسرائیل شدند و به آبادانی پرداختند. از همان هنگام، عملیات خصمانه اعراب علیه بازگشت یهودیان آغاز شد.

با آنکه پیشگامان یهودی هرخانه یا زمینی را با پرداخت کامل بهای آن می خریدند و هیچ زمین یا خانه ای را غصب نکردند، افراط گرایان عرب می کوشیدند از طریق عملیات تروریستی، به کشتار بازگشته گان بپردازند و یهودیان بیشتری را از بازگشت به وطن بهراسانند. ولی این تعرض و تجاوز سودمند نیافتاد و جنبش بازگشت به سرزمین پدری ادامه یافت، تا بالاخره اسرائیل استقلال دوباره خود را به دست آورد.

از آغاز استقلال دوباره اسرائیل در هفتاد و یک سال پیش تا کنون، سه هزار و ۱۴۶ تن از شهروندان اسرائیلی، در عملیات تروریستی فلسطینیان و اعراب و در جریان انفجارها و سوءقصدهای مسلحانه، جان خود را از دست داده اند.

جشن های استقلال اسرائیل روز پنجشنبه آینده برگزار می شود. ولی یک روز پیش از آن، ملت اسرائیل به یاد فرزندانی که در دفاع از میهن جان خود را فدا کرده اند، به سوگ می نشیند و آئین یادبود قربانیان در همه آرامگاه های نظامی و مراکز فرهنگی و ارتشی برگزار خواهد شد.

در اسرائیل ۵۲ آرامگاه نظامی در نقاط مختلف کشور وجود دارد که مدافعان وطن در آن ها دفن شده اند. ارزیابی می شود که در روز یادبود، حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر به زیارت آرامگاه ها بروند و بر سنگ قبر عزیزان خود تاج گل نثار کنند.

اسرائیل برای زنده نگاه داشتن نام فرزندان جان باخته خود، برنامه های بسیاری را اجرا کرده و مراکز فرهنگی زیادی را، تقریبا در هر شهر برای جاودان ساختن نام آن ها برپا ساخته است. همچنین خانواده هایی که عزیزان خود را از دست داده اند، از مقرری ماهیانه و مستمری های متعدد برخوردار هستند و زندگی مادی آنان کاملا تامین است . گرچه، مادیات نمی تواند هرگز جای خالی عزیزان جان باخته را پر کند.

آئین های یادروز جان باختگان روز چهارشنبه آینده برگزار می شود و فردای آن روز جشن استقلال اسرائیل خواهد بود.

نوشته در آستانه هفتاد و یکمین سالروز استقلال دوباره اسرائیل, آخرین آمار سربازانی را که در دفاع از وطن خویش جان باخته اند، منتشر ساختند اولین بار در رادیو پیام اسرائیل. پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ترامپ: ایران مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شد

cafeliberal

رقص گلادیاتورها در آتش – مژگان باقری (معلم) |

cafeliberal

«زندانیان عادی در زندان‌ها به مجرمان پرخطر تبدیل می‌شوند»

cafeliberal

مرواریدها و سنگریزه‌ها؛ نگاهی به جهانِ ترانه‌های آلبوم «لاله‌زار»

cafeliberal

مسعود استاد، برادر میترا استاد، از بخشش محمدعلی نجفی خبر داد

cafeliberal

رصد و محدود کردن دانشجویان افزایش می‌یابد: «تخلف در فضای‌ مجازی» در آیین‌نامه انضباطی دانشجویان

cafeliberal