3.7 C
تهران
چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸

در پاریس چیزی عاید عراقچی نشد؛ روحانی: حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم بنشینیم

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه دوم امرداد، در جلسه هیات دولت گفت حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم بنشینیم.

دیدار وزیر خارجه فرانسه و معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی در پاریس

او اشاره کرد، «با کشورهای اروپایی و سایر کشورهای جهان مکاتبه و تماس داریم اما تا امروز به نقطه مطلوب نرسیدیم چرا که پیشنهادهایی که داشتند، متعادل نبوده است، اما همچنان روند فعالیت‌های سیاسی را ادامه خواهیم داد و چنانچه به نتیجه نرسیم و فرصت ۶۰ روزه دوم هم به پایان برسد، حتماً گام سوم را نیز برمی‌داریم.»

از صحبت‎های روحانی پیداست که مذاکرات عباس عراقچی با فرانسوی‎ها تا کنون به نتیجه نرسیده است. او به عنوان فرستاده ویژه دولت جمهوری اسلامی حامل پیام مکتوب روحانی به امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه بود و سه‎شنبه با ژان ایو لودریان وزیر خارجه این کشور در پاریس دیدار کرد اما با توجه به سخنان امروز روحانی، به نظر می‎رسد با آنچه تهران پیشنهاد داده موافقت نشده است.

از محتوای نامه روحانی به ماکرون اطلاعی در دست نیست اما خبرگزاری رویترز، سه‌شنبه ۲۳ ژوئیه (یکم امرداد)، گزارش داد پاریس خواهان بازگشت جمهوری اسلامی به تعهدات اتمی در چارچوب برجام است.

لودریان از جمهوری اسلامی خواسته تا اقدامات لازم برای کاهش تنش در منطقه خلیج فارس را انجام دهد.

گرچه جمهوری اسلامی و همچنین غربی‌ها مدام بر لزوم مذاکره تاکید می‎کنند اما به نظر می‌رسد روزنه‎های دیپلماسی هر روز بیش از پیش بسته‎ می‌شود.

علی شمخانی دبیر شورای‎ عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی می‎گوید، «مذاکره با فردی که به هیچیک از تعهدات خود پایبند نیست، حماقت و نشانه ضعف و درماندگی است.»

او چهارشنبه دوم امرداد، در دیدار با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گفت، «هدف آمریکا از اتخاذ سیاست فشار حداکثری کاهش تاب‎آوری اجتماعی در ایران و شکل‌گیری شورش‎های داخلی و در نهایت به زانو درآوردن نظام است.»

شمخانی مدعی شده، مردم با اشراف نسبت به قصد دشمنان برای ناامن سازی کشور در طول دو سال گذشته، بیش از پیش در کنار حاکمیت قرار گرفتند و با مقاومت مثال‌زدنی در ابعاد مختلف، دشمن را ناکام نمودند!

این نشانه‎ها از سوی شمخانی نیز این گمان را تقویت می‌کند که عراقچی دست خالی از پاریس به تهران باز می‎گردد. همچنان که محمدجواد ظریف از نیویورک دست خالی رفت.

در روزهای اخیر مواضع فرانسه و انگلستان به آمریکا نزدیکتر شده که یکی از عوامل موثر آن توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس و بی‎توجهی رژیم ایران به آزاد کردن آن بود. توقیف این نفتکش حتی با وجود اینکه سخنگوی دولت روحانی ادعا کرد اقدامی تلافی‎جویانه نبوده است اما کار دست جمهوری اسلامی داد. پخش اذان از بلندگوی کشتی و پایین کشیدن پرچم انگلیس و افراشتن پرچم جمهوری اسلامی بالای کشتی، رژه نیروهای نظامی روی عرشه نفتکش و مانور قایق‎های تندرو اطراف آن دست به دست هم داده تا جوّ منفی علیه رژیم تهران در فضای بین‎المللی را بیشتر گسترش دهد.

هشدار نسبت به خرابکاری‎های حکومت ایران

در این میان، روزنامه دیلی تلگراف، ۲۲ ژوئیه، به نقل از منابع اطلاعاتی بریتانیا به روابط نزدیک و سازمان یافته «ایران اتمی» و حزب‌الله لبنان اشاره کرده و می‎نویسد ایران پس از روسیه و چین بزرگترین تهدید امنیتی برای انگلیس است.

یک منبع اطلاعاتی گفته که ایران ممکن است در صورت وقوع درگیری، شبه‌نظامیان نیابتی خود، از جمله اعضای حزب‎الله لبنان را برای انجام حملات تروریستی به کار گیرد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

"پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز هدف قرار گرفته است"

cafeliberal

ادامه اعتراض‌ها در شهرک صدر عراق، دور جدید دستگیری‌ها

cafeliberal

بحران درآمدی نظام ادامه دارد؛ دولت همچنان از هزینه‌ها می‌کاهد

cafeliberal

میزان مالیات بر سکه اعلام شد؛ اقدام دولت برای مدیریت قیمت‌ها

cafeliberal

بازیافت گاز کربنیک؛ روند تبدیل قاتل محیط زیست به ماده باارزش

cafeliberal

"مردم از گرانی بیشتر از جنگ می‌ترسند"

cafeliberal
ajax-loader