دستور نتانیاهو برای تقویت ارتش و حمله‌‌های هوایی به نوار غزه

روز یکشنبه، ۱۵ اردیبهشت (۵ مه) بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در نشست هیات وزیران در اورشلیم (بیت‌المقدس) اعلام کرد که از ارتش خواسته است، حمله‌های شدید تلافی‌جویانه به مواضع فلسطینیان را قطع نکند.

او علاوه بر این خواهان تقویت نیروهای ارتشی مستقر در مناطق مرزی با نوار غزه شده است.

به گفته نتانیاهو، این نیروها به تانک مجهز می‌شوند و نیروهای تقویتی پیاده‌نظام و گروهان‌های توپخانه‌ای به آنها می‌پیوندند.

وضعیت نوار غزه در روزهای اخیر بیش از پیش بحرانی شده است. خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات ارتش اسرائیل نوشت که تا صبح یکشنبه از نوار غزه حدود ۴۵۰ موشک به مناطق اسرائیلی پرتاب شده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان تاکنون چهار شهروند اسرائیلی کشته و بیش از ۸۰ نفر زخمی‌شده‌اند.

ارتش اسرائیل دست‌کم ۲۳۰ “حمله تلافی‌جویانه” به نوار غزه انجام داده است. در این حمله‌ها ۱۶ فلسطینی، از جمله یک زن باردار و یک نوزاد کشته شدند. حملات اسرائیل به نوار غزه ده‌ها زخمی نیز برجای گذاشته است. 

به گفته مقامات اسرائیلی یکی از کشته‌شدگان در نوار غزه از فرماندهان عالی رتبه حماس است.

در همین حال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار “خویشتن‌داری دو طرف” و “توقف درگیری‌ها” میان اسرائیل و فلسطینیان شد. او پرتاب موشک به مناطق مسکونی اسرائیل را شدیدا محکوم کرد. 

درخواست ترکیه از جامعه جهانی

شامگاه شنبه وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای حمله‌های ارتش اسرائیل به نوار غزه را به‌شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم، به سرعت وارد عمل شود و جلو افزایش تتش در منطقه را بگیرد؛ تنشی که با اقدامات‌ نامتناسب اسرائیل بالا گرفته است».

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و مولود داوداوغلو، وزیر امور خارجه این کشور در پیامهای توئیتری حمله‌های اسرائیل را محکوم کردند.

اسرائیل از بیش از ده سال پیش نوار غزه را “به دلایل امنیتی” از سوی دریا در محاصره گرفته است. این منطقه در کنترل سازمان اسلام‌گرای حماس است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اجلاس بزرگ پکن؛ خوشبینی‌ها و بدبینی‌ها به "راه جدید ابریشم"

cafeliberal

دولت اتریش با رای عدم اعتماد پارلمان سقوط کرد

cafeliberal

حکومت خویشاوندسالار؛ ازدواج‌های فرقه‌ای- سیاسی و عاقبت میترا استاد و محمدعلی نجفی

cafeliberal

نظارت استصوابی حتی در شادی!

cafeliberal

سازمان ملل: شمار آوارگان جهان از مرز ۷۰ میلیون نفر گذشت

cafeliberal

تایید حکم آزادی محمد علی طاهری از سوی سخنگوی قوه قضاییه با وجود ادامه محرومیت‌های حقوقی و اجتماعی – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal