دستکم ۲۷ کشته در حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران

Iran Selbsmordanschlag in Zahedan (FARS)

روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد حمله انتحاری، شامگاه چهارشنبه ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) «با استفاده از یک دستگاه خودرو مملو از مواد منفجره در مجاورت اتوبوس حامل یکی از یگان‌های قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه صورت گرفت».

این اطلاعیه، “تروریست‌های تکفیری و مزدوران سرویس‌های اطلاعاتی وابسته به نظام سلطه و استکبار” را عامل این حمله انتحاری معرفی کرد. قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه می‌گوید سرنشینان اتوبوس پس از اتمام ماموریت مرزبانی از منطقه عازم موطن خود بودند.

خبرگزاری مهر به نقل از یک منبع آگاه نوشت: «اتوبوس پرسنل شیفت سپاه در محدوده چانعلی جاده خاش-زاهدان براثر عملیات انتحاری منفجر شد.»

این اطلاعیه اشاره‌ای به تعداد کشته‌شدگان و مجروحان نکرده، اما رسانه‌ها نخست از دستکم ۲۰ کشته خبر دادند. خبرگزاری فارس به نقل از برخی منابع نوشت که تعداد سرنشینان اتوبوس ۴۰ نفر بوده است. خبرگزاری تسنیم از قول مقامات سپاه نوشت حداقل ۲۷ نفر در این حمله کشته‌ شده‌اند.

هیچیک از رسانه‌های رسمی ایران، تعداد مجروحان را قید نکرده‌اند. خبرگزاری فارس تنها به نقل از مسئول روابط عمومی قرارگاه قدس جنوب شرق ایران، از انتقال مجروحان به بیمارستان‌های زاهدان خبر داد.

ساعاتی پس از حادثه، گروه “جیش العدل” مسئولیت حمله را طی بیانیه‌ای بر عهده گرفت و گفت که تمامی سرنشینان اتوبوس کشته شده‌اند.

وزارت امور خارجه ایران در پیامی این حمله انتحاری را محکوم کرد. خبرگزاری ایسنا به نقل از بهرام قاسمی، سخنگوی این وزارت‌خانه نوشت: «قطعا فرزندان جان بر کف نظامی و اطلاعاتی ملت ایران انتقام خون شهدای این حادثه را خواهند گرفت.»

بهرام قاسمی با خانواده کشته شدگان و مجروحان این حمله ابراز همدردی کرده و گفته است: «توسل این گروهک تروریستی که مورد حمایت نظامی، مالی و فکری برخی کشورهای منطقه نیز قرار دارد به این گونه جنایات غیرانسانی، عزم ملت و دولت ایران را در ادامه راه مقابله با تروریسم در منطقه مصمم‌تر از گذشته خواهد کرد.»

استاندار سیستان و بلوچستان با محکومیت این حمله سه روز عزای عمومی در استان اعلام کرد. وبسایت “تابناک” نوشت: «گفته می‌شود در جریان حمله علاوه بر انفجار اتوبوس، سرنشینان شماری از خودروهای عبوری نیز قربانی این حمله تروریستی شده‌اند.»

آخرین حمله جیش العدل در ۱۳ بهمن به  قرارگاه سپاه شهرستان نیکشهر در سیستان و بلوچستان، یک کشته و پنج زخمی به جای گذاشته بود.

جیش العدل پس از فروپاشی گروه “جندالله” تأسیس شد. مقامات جمهوری اسلامی این گروه را “اشرار و تروریست‌های مسلح” می‌خوانند و پاکستان را متهم می‌کنند که به پناهگاه امنی برای آن‌ها تبدیل شده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

الحاق جمهوری اسلامی به FATF؛ فرصتی تا انتخابات بعدی آمریکا یا خدعه اروپایی‎ها؟

cafeliberal

مردم ایران افسرده‌ترین ساکنان روى زمین؛ در مدارس بیشتر به مراسم عزادارى توجه مى‌شود تا شادى

cafeliberal

هواداران ایران پادشاهی و فعالان مجاهدین خلق، در دو رشته تظاهرات جداگانه در ورشو شرکت کردند

cafeliberal

‍ استراتژی مشترک آمریکا و اسرائیل؛مهار ایران در منطقه و مقابله با سپاه و حزب الله در لبنان

Jahan

خشم مقامهای جمهوری اسلامی از نشست ورشو

Jahan

ژنرال اسراییلی که جلوی قاسم سلیمانی ایستاد که بود؟

cafeliberal