-0.1 C
تهران
شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸

دست کم ۲۱ کشته در راهپیمایی‌های عراق

خبرگزاری فرانسه از دست کم ۲۱ کشته در تظاهرات روز جمعه سوم آبان (۲۵ اکتبر) در بغداد و چند شهر جنوبی عراق خبر داده است. تنها هشت نفر در بغداد کشته شده‌اند. خبرگزاری رویترز از کشته شدن دست کم ۲۷ نفر و زخمی شدن حدود یکهزار و ۸۰۰ نفر خبر داده است.

پلیس و منابع درمانی به این خبرگزاری گفته‌اند، بیش‌ترین آمار کشته‌شدگان مربوط به زمانی است که تظاهرکنندگان قصد ورود به دفتر گروه شیعه مسلح “عصائب اهل الحق” را در دو شهر جنوبی کشور داشتند. این گروه مورد حمایت ایران قرار دارد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

رویترز نیز در گزارشی مشابه نوشته است، یک افسر اطلاعاتی دولت و یک عضو گروه “عصائب اهل الحق” در درگیری با تظاهرکنندگان در شهر عماره در جنوب این کشور جان خود را از دست دادند.

حدود ۱۸۰۰ نفر در سراسر کشور زخمی شده‌‌اند. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن راهپیمایان در نزدیکی منطقه دولتی یا “سبز” بغداد از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

Irak Bagdad Proteste (Reuters/K. al-Mousily)

پلیس و نیروهای امدادی می‌گویند، در ناصریه در جنوب عراق دست کم پنج نفر کشته شده و ۱۸ نفر زخمی شدند. هزاران نفر در این شهر به تظاهرات پیوسته و یک ساختمان دولتی را به آتش کشیدند.

در سماوه، از شهرهای جنوبی عراق نیز وقتی تظاهرکنندگان اقدام به آتش زدن دفاتر برخی احزاب کردند دست کم یک نفر جان خود را از دست داد و یک نفر دیگر هم از سوختگی جراحت برداشت.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اعتراضات عراق در اوایل ماه جاری علیه فساد و بیکاری آغاز شد. تظاهرکنندگان خواستار اصلاحات سیاسی گسترده و مقابله با نابسامانی‌های اقتصادی شده‌اند. فعالان از مردم خواسته بودند، روز جمعه در سالگرد نخستین روز نخست‌وزیری عادل عبدالمهدی به خیابان‌ها آمده و علیه دولت تظاهرات کنند.

در عراق از هر پنج شهروند یک نفر در فقر زندگی می‌کند. بانک جهانی می‌گوید، نرخ بیکاری جوانان این کشور حدود ۲۵ درصد است.

به گفته خبرگزاری فرانسه، عراق دومین تولیدکننده نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است و همزمان به گفته سازمان شفافیت بین‌المللی، در فهرست فاسدترین کشورهای جهان رتبه ۱۲ را داراست. 

در اوایل اکتبر در این کشور در اعتراضات وسیع ضد دولتی بیش از ۱۵۰ نفر جان خود را از دست دادند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

واکنش سپاه پاسداران نسبت به خمسه چه خواهد بود؟

Jahan

٧۵ درصد کاهش مبادلات بازرگانى ایران و اتحادیه اروپا در ٨ ماه

cafeliberal

چراغ ها در تأسیسات اتمی ایران یک به یک خاموش می‌شوند؟ رضا تقی زاده

cafeliberal

اعتماد به ظریف اشتباه بزرگی بود نفتکش ایرانی در حال حرکت به سوی سوریه است

cafeliberal

شکستن سیل‌بند سپاه پاسداران، آق‌قلا را دوباره زیر آب برد!

cafeliberal

فیفا از مسئولان فوتبال ایران خواسته زمانبندی ورود آزادانه‌ی زنان به استادیوم را روشن کنند

cafeliberal
ajax-loader