9.2 C
تهران
یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹

"دلیل مخالفت کرباسچی با نجفی اصرار بر شهرداری هاشمی بود"

اظهارات غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، در مورد مخالفت با شهرداری محمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، با واکنش‌های متعددی روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، محسن میردامادی، دبیرکل جبهه مشارکت، در یادداشتی که در اختیار پایگاه اطلاع‌رسانی حزب اتحاد ملت ایران قرار داده اظهارات کرباسچی را ناشی از “کینه شخصی” دانسته است.

کرباسچی، شهردار سابق ایران، اخیرا در مصاحبه‌ای با روزنامه اعتماد گفت، از ابتدا با انتخاب نجفی مخالفت کرده و “گفته است که این انتخاب خوب نیست”. او گفت: «هم به تنهایی و هم با چند نفر از دوستان به منزل آقای نجفی رفتیم و از ایشان خواهش کردیم و گفتیم که به مصلحت نیست این سمت را بپذیرید.» 

به گزارش مشرق، او در گفته‌های تازه خود در سرمقاله روزنامه سازندگی در روز یکشنبه ۱۹ خرداد (نهم ژوئن) مخالفت با شهردار شدن نجفی در سال ۹۶ را درست تلقی و اصلاح‌طلبان را متهم کرد که با “استراتژی نادرست برخی اصلاح‌طلبان نجفی را در موقعیت خطیری قرار دادند” و او را “قربانی” ساختند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کرباسچی در مورد روند شهردار شدن نجفی که این روزها به دلیل قتل میترا استاد، همسر دومش، خبرساز شده نوشت، از همان ابتدا “به مسئولیت خود عمل کرده” و در جلسه مشترک احزاب کارگزاران سازندگی و اتحاد ملت در منزل عبدالله نوری، وزیر کشور پیشین، بر سر عدم اصرار بر شهرداری ایشان به توافق رسیده‌اند.

اما به گفته او، مخالفت برخی از “دوستان” با شهرداری محسن هاشمی باعث می‌شود که در نهایت نجفی به سوی “مقصد مطلوب” ‌آن‌ها هدایت شده و شهردار شود.

کرباسچی همچنین نوشت که “نهادهای امنیتی و وزارت کشور با شهردار شدن نجفی مخالف بودند و اعمال فشار بر حسن روحانی”، رئیس‌جمهور باعث شده که او به وزیر کشور “دستور بدهد حکم شهرداری دکتر نجفی صادر شود”.

کرباسچی می‌گوید، در تابستان سال ۱۳۹۶ بعد از پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر تهران “در حضور چهار تن از اصلاح‌طلبان برجسته” در دفتر نجفی در مورد رابطه او با میترا استاد به او هشدار داده اما نجفی سعی کرده “با عبور از این مسئله آن را در حد یک آشنایی ساده تخفیف دهد”. در حالی که نجفی بعد از قتل میترا استاد در دادگاه گفت، آشنایی او با استاد در آغاز سال ۹۶ صورت گرفته است.

کرباسچی پیش از این در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد در مورد مخالفت خود با شهرداری نجفی گفته بود: «من قبلا هم مصاحبه کردم و گفتم که این انتخاب، خوب نیست. هم به تنهایی و هم با چند نفر از دوستان به منزل آقای نجفی رفتیم و از ایشان خواهش کردیم و گفتیم که به مصلحت نیست این سمت را بپذیرید.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

مخالفت میردامادی

محسن میردامادی، دبیرکل جبهه مشارکت، با اشاره به این که کرباسچی “به طور مکرر به دیگران و اخیرا به آقای جهانگیری و دوستان حزب اتحاد و مشارکت حمله می‌کند که باعث شدند آقای نجفی به عنوان شهردار تعیین شود در حالیکه او چنین عاقبتی را پیش‌بینی می‌کرده” تأکید کرد، به عنوان کسی که “در جریان شور و مشورت‌های آن زمان بوده” لازم است نکاتی را به آگاهی برساند.

میردامادی می‌نویسد، کرباسچی در اکثر جلسات مشورتی آن زمان برای بررسی وضعیت نامزدهای شهرداری حضور داشت اما “بجز آقای کرباسچی که اصرار بر شهرداری آقای محسن هاشمی داشت، همه افراد دیگر نسبت به آقای نجفی نگاه مثبت داشتند.”

او تأکید می‌کند: «در هیچ یک از جلساتی که بحث آقای نجفی مطرح بود آقای کرباسچی یا فرد دیگری کلمه‌ای در مورد مسائلی که اخیرا حول و حوش آقای نجفی گفته می‌شود مطرح نکرد.»

میردامادی می‌گوید، حتی حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی که کرباسچی ارتباط نزدیکی با او دارد “و قاعدتا اگر نکته منفی در مورد آقای نجفی داشت باید حداقل به ایشان اطلاع می‌داد” در زمان بررسی نامزدهای شهرداری تهران “به دوستان شورا توصیه کرد به آقای نجفی برای مسئولیت شهرداری رأی دهند”.

همچنین به گفته او، مرعشی در زمان استعفای نجفی در مورد ارتباط‌های نجفی مورد سئوال قرار گرفته و پاسخ داده است که “در آن زمان اطلاعی از این مسائل نداشته است”.

او تأکید می‌کند که کرباسچی “تنها مخالف نجفی بود آن هم نه به دلیل مسائلی که امروز مطرح می‌کند بلکه به این دلیل که اصرار بر شهرداری آقای محسن هاشمی داشت”.

میردامادی می‌گوید، تلقی برخی این بود که کرباسچی “بیش از آنکه به فکر معضلات و مشکلات شهرداری باشد به دنبال نقش و نفوذ خود در شهرداری است و برای خود نقش شهردار سایه قائل است که طبعا با شهرداری آقای نجفی نمی‌توانست حاصل شود”.

میردامادی موضع کرباسچی را بیش از آن که “تشکیلاتی” باشد “شخصی” خواند و گفت: «اختلافات و کینه‌های شخصی آقای کرباسچی نسبت به آقای نجفی چقدر اهمیت داشته که دوست و همکار سی و چند ساله و هم‌حزبی بیست و چند ساله خود را که امروز، بخشی به دلیل خطای خود و بخشی با سناریویی که برای وی طراحی و اجرا شد، زمین خورده است شادمانه لگد می‌زند؟»

مخالفت الویری با سخنان کرباسچی

همزمان مرتضی الویری، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران هم در توییتی با اظهارات کرباسچی در مورد نجفی مخالفت کرد و گفت: «هنگام انتخاب محمدعلی نجفی به عنوان شهردار تهران هیچ نکته منفی از زندگی وی از طرف فرد یا نهادی به شورای شهر تهران اعلام نشده بود.»

میترا استاد در هفتم خردادماه سال جاری (۱۳۹۸) به ضرب گلوله در حمام منزل خود در تهران به قتل رسید. محمدعلی نجفی ساعاتی بعد با مراجعه به پلیس اقرار کرد که قتل توسط او انجام گرفته است.

علی القاصی‌مهر، دادستان تهران، اخیرا اعلام کرده که پرونده نجفی با سه مورد اتهامی و درخواست قصاص اولیای دم، به دادگاه کیفری ارسال شده است. اتهام‌ها عبارتند از قتل عمد میترا استاد، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نخستین دادگاه روح‌الله زم به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد + تصویر…

cafeliberal

نقدی بر رأی صبا کردافشاری

cafeliberal

کرونا در زندان قوچان – فوت يك زندانی در اثر ابتلا به ويروس كرونا

cafeliberal

حسین شیخ الاسلام که بر اثر ویروس کورونا هلاک شد، کلید حل معمای س…

cafeliberal

استفاده از مین مغناطیسی در انفجار نفتکش در دریای عمان توسط جمهوری‌اسلامی

cafeliberal

بحران کرونا؛ دستکم ۲۷ نفر در اهواز و کرج قربانی مصرف  الکل صنعتی شدند

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader