27.3 C
Tehran
جمعه, 29 شهریور , 1398

دوباره نامه به مسئولان؛ این‌بار کارگران نیروگاه سبلان اردبیل

کارگران نیروگاه سبلان اردبیل در نامه‌ای سرگشاده به مسئولان جمهوری اسلامی نسبت به مشکلات و عدم دریافت حق و حقوق خود اعتراض کردند.

این کارگران در اعتراض به دریافتی‌های خود از قطع شدن ردیف‌هایی از حقوق و مزایای خود مانند اضافه‌کاری تشویقی، کارانه، حق لباس، کمک هزینه ازدواج و پاداش تولید خبر داده‌اند.

در این نامه آمده است که «نیروگاه سبلان اردبیل در سال ۱۳۹۰ بابت رد دیون دولت به بخش خصوصی واگذار شد و مالک جدید نیروگاه همان زمان به کارکنان قول مساعد داد که علاوه بر انتقال ۳۰ درصد از سهام شرکت بهره‌برداری به پرسنل، حقوق و دستمزد همانند مالک قبلی یعنی شرکت توانیر و بهره‌بردار قبلی، مدیریت تولید برق آذربایجان شرقی و حتی بیشتر هم پرداخت خواهد شد و تعدیل نیرویی در کار نیست.»

کارگان نیرگاه سبلان در ادامه آورده‌اند که «متاسفانه پس از تغییر و تحول نیروگاه و تسویه حساب همکاران از شرکت توانیر که با هزاران امید و آرزو و پس از چندین مرحله مصاحبه و گزینش در شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان استخدام شده بودند و استقرار مدیران جدید در نیروگاه سبلان شرایط به‌طور کامل عوض شد؛ به طوری که به مرور زمان اکثر مزایای انگیزشی توانیر که به خاطر حساسیت و استراتژیک بودن صنعت برق و پراسترس بودن فرآیند تولید پرداخت می‌شد، اعم از بند (ه) و اضافه‌کاری تشویقی، کارانه، حق لباس، کمک هزینه ازدواج و پاداش تولید و کنترل فرکانس و اورهال …. حذف شد و حتی درصد حق شیفت و آنکال و مرخصی و ساعات کاری نیز که طبق عرف قانون کار باید تغییری نمی‌کرد، دستخوش تغییر شد.»

درباره «عدم ذخیره سنوات» به عنوان یکی از موارد مورد اشاره کارگران در این نامه آمده است: «سنوات پرسنل در پایان سال حتی بدون اعمال حق جذب محاسبه و مبلغی ناچیز پرداخت می‌شود به طوری که در زمان بازنشستگی پرسنل هیچگونه پشتوانه‌ای نداشته و با دست خالی بازنشسته خواهند شد. در همه نیروگاههای دولتی و خصوصی کشور و حتی بسیاری از شرکتهای خصوصی کشور سنوات پرسنل ذخیره می‌شود.»

کارگران همچنین از «ندادن سهلام ترجیحی به پرسنل» خبر داده‌اند: «پیرو اصل ۴۴ قانون اساسی و فرآیند خصوصی‌سازی قرار بود که مقداری سهام ترجیحی به پرسنل نیروگاه سبلان واگذار شود که متاسفانه این کار نیز صورت نگرفت و این در حالی است که پرسنل اکثر نیروگاه‌های خصوصی کشور مانند نیروگاه دماوند، ارومیه، زنجان، نیشابور و خوی و… سهام ترجیحی گرفته‌اند.»

ضعف خدمات بیمه درمانی در این پالایشگاه از جمله موارد دیگر مورد اشاره کارگران است: «بیمه تکمیلی بسیار قوی در زمان توانیر که پرسنل حتی یک ریال بابت آن پرداخت نمی‌کردند به بیمه بسیار ضعیفی تبدیل شد که ۶۰ درصد هزینه آن را پرسنل نیروگاه می‌دهند و از لحاظ خدمات اصلاً قابل مقایسه با زمان گذشته نمی‌باشد.نه کمک‌هزینه ازدواج می‌گیریم، نه حق لباس و اضافه‌کاری»

این چندمین بار است که کارکنان یک واحد تولیدی، صنعتی یا خدماتی در نامه‌ای گروهی به مقامات نظام نسبت به شرایط خود اعتراض و یا حتی اولتیماتوم می‌دهند.

هفته گذشته نیز تعدادی از کارگران اخراج شده از پروژه‌های نفتی پارس جنوبی در نامه‌ای خطاب به بیژن نامدار زنگنه نوشته‌ بودند به دلیل بی‌پولی و از روی ناچاری نان خشک جمع می‌کنند و می‌فروشند!

در آن نامه آمده بود: «قصه ما را حتما شنیده‌اید؛ نزدیک به ۲۶۳ نفر از جوانان استان بوشهر با تحصیلات عالی دانشگاهی هستیم که هر کدام تا قبل از این بعضاً مشاغلی نیز داشته‌ایم که بنا به وعده‌های فراوان آن مشاغل را ترک گفته و کمر همت جهت خدمت در صنعت نفت بسته بودیم و از سال‌های ۹۶ و ۹۷ به عنوان کارگر، نیروی خدماتی، اداری، مکانیک و تاسیسات، آبدارچی، نگهداشت کمپ‌ها و… به سازمان منطقه ویژه پارس ورود پیدا کرده‌ایم.»

آنها خطاب به زنگنه نوشته‌ بودند: «جناب آقای وزیر می‌دانید که ما ۲۶۳ نفر زن و فرزند داریم و هرکدام بعضاً نان‌آور خانه‌های پدری و مادری نیز بوده و هستیم. نمی‌دانید چه شور و شعفی داشتند خانواده‌های ما وقتی ما مشغول به کار شده بودیم اما قصه ما تلخ شد. آقای وزیر شادی ما خیلی زود به تلخی رسید. حقوق و بیمه ما نسبت به ماه‌های اول کمتر شد، به اینهم راضی بودیم اما اینهم نماند و حقوق و بیمه قطع شد و ما ماندیم با خانواده‌های چشم‌انتظاری که حالا چشم‌هایشان به ما دوخته شده. ما که هیچ حرفی جز شرمندگی نداشتیم و بعضاً حتی کرایه رفتن تا خانه‌هایمان و سر زدن به فرزندانمان را هم نداشتیم. آقای وزیر محترم واقعا شرمنده هستیم و خجالت‌زده که بگوییم ما حتی نمی‌توانیم به صورت همسر و فرزندانمان نگاه کنیم و شرمنده هستیم از اینکه بگوییم بعضاً در عسلویه نان خشک جمع می‌کنیم تا بعد از ۱۴ روز کرایه رفتن به خانه‌هایمان را داشته باشیم و به خانواده‌هایمان هر سری باید وعده‌های تکراری و دروغ بدهیم که به زودی حقوق به ما خواهند داد.»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

واشنگتن پست گزارش می دهد که طرح صلح اسراییلی- فلسطینی پرزیدنت ترامپ اوایل تابستان و بعد از تشکیل کابینه جدید اسراییل رونمایی خواهد شد

cafeliberal

تملق‌های بی‌پایان مصباح‌: فرشتگان در برابر آیت‌الله‌خامنه‌ای خضوع می‌کنند

Jahan

۳۰۰ هکتار جنگل‌های ارسباران خاکستر شد

cafeliberal

‌ افشاگری هاشم خواستار: جدیدترین اختلاس‌گر «ولایی» کجاست؟

cafeliberal

حسن نصرالله: تمام مراکز حساس اسرائیل در تیررس ماست

cafeliberal

افشاگری علیه مقامات دفتر خامنه‌ای در بالاترین سطح نظام

cafeliberal