5.1 C
تهران
چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸

دولت آلمان: رسما از "ائتلاف ضد ایران آمریکا" با خبر نشدیم

جانشین سخنگوی وزارت خارجه آلمان با اشاره به گزارش‌های منتشر شده درباره طرح مایک پمپئو برای تشکیل یک ائتلاف فرامنطقه‌ای علیه جمهوری اسلامی اعلام کرد که این کشور تاکنون به طور رسمی در جریان این طرح قرار نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، کریستوفر بورگر دوشنبه ۲۴ ژوئن (سوم تیر) به خبرنگاران گفته که از طریق رسانه‌ها در جریان این طرح قرار گرفته و وزیر خارجه ایالات متحده تا کنون درخواستی برای پیوستن برلین به این ائتلاف ارائه نکرده است.

پمپئو روز یک‌شنبه در آستانه سفر به عربستان سعودی و امارات متحده عربی از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف ضد ایرانی خبر داد که به گفته او نه تنها کشورهای حوزه خلیج فارس بلکه کشورهایی از آسیا و اروپا را هم در بر خواهد گرفت.

وزیر خارجه آمریکا جمهوری اسلامی را “بزرگ‌ترین پشتیبان ترور در جهان” خواند و گفت این کشورها برای عقب راندن ایران اعلام آمادگی کرده‌اند. او از کشورهای آسیایی و اروپایی که آماده همکاری با ائتلاف مورد نظرش هستند نامی نبرده است.

برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس، از جمله قطر و عمان با جمهوری اسلامی روابط نسبتا خوبی دارند و در مورد اقدامات جمعی علیه ایران معمولا با خویشتنداری عمل می‌کنند.

ائتلافی شبیه دوران حمله به عراق؟

کریستوفر بورگر در پاسخ به این پرسش که آیا ائتلافی که پمپئو از آن سخن گفته او را به یاد ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در جنگ سال ۲۰۰۳ علیه عراق نمی‌اندازد، می‌گوید: «به گمان من باید در مورد چنین مقایسه‌های تاریخی خیلی محتاط بود.»

ایالات متحده در جنگ ۲۰۰۳ علیه حکومت صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق موفق شد بسیاری از کشورها را به لحاظ سیاسی و نظامی با خود همراه کند.

دیدار مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹

دیدار مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹

با این همه این عملیات که به سرنگونی صدام حسین منجر شد شکاف عمیقی میان کشورهای عضو پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) به وجود آورد. در آن زمان گرچه کشورهایی مانند بریتانیا و اسپانیا با ائتلاف به رهبری آمریکا همکاری کردند برخی دیگر از کشورهای غربی نظیر آلمان و فرانسه با حمله نظامی به عراق مخالف بودند.

مایک پمپئو در حالی که از تلاش برای تشکیل یک ائتلاف گسترده علیه جمهوری اسلامی خبر داده، گفته است که ایالات متحده آماده است “بدون پیش‌شرط” با ایران وارد مذاکره شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ نیز یک‌شنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی “ان‌بی‌سی” بار دیگر از آمادگی واشنگتن برای “مذاکره بدون پیش‌شرط” با تهران خبر داد. او همزمان اعلام کرد که روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی علیه جمهوری اسلامی اعمال خواهد شد.

موسوی: ائتلاف‌سازی بی‌نتیجه است

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این سخنان گفته است: «آیا واقعا تحریمی مانده که علیه ملت ما عملی نشده باشد و آیا این تحریم‌های چهل ساله نتیجه‌ای هم داشته است؟ البته ما هر تحریم را اقدامی خصمانه علیه ملت ایران می‌دانیم. شما تناقض را می‌بینید که صحبت از مذاکره و مذاکره بدون پیش‌شرط می‌کنند و در عین حال فشارها بر ملت ما ادامه دارد. قطعا از راه فشار نه مذاکره می‌کنیم و نه تسلیم خواهیم شد.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، عباس موسوی در نشست خبری سوم تیرماه خود با اشاره به سخنان روز گذشته مایک پمپئو، “ائتلاف‌سازی” را سیاستی خواند که بارها شکست خورده و گفت: «ایران جای پای محکمی در منطقه دارد و اگر هر هفته هم برای ائتلاف‌سازی به منطقه سفر کنند به نتیجه‌ای نخواهند رسید.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اظهارات همزمان مقامات ارشد ایالات متحده درباره آمادگی برای مذاکرات بدون پیش‌شرط و تشکیل ائتلاف و تشدید تحریم‌ها را ضد و نقیض و نشانه “بی‌سیاستی و تشتت آرا در تیم فعلی آمریکا” عنوان کرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حمایت سندیکاهای بین‌المللی از کارگران ایران

cafeliberal

جایزه ساخاروف برای اقتصاددان اویغور زندانی در چین

cafeliberal

مرتضی اسماعیل‌پور | حکومت خویشاوندسالار؛ ازدواج‌های سیاسی و عاقبت میترا استاد و محمدعلی نجفی

cafeliberal

راه‌اندازی شعبه پلیس فتا در سازمان محیط‌ زیست برای مبارزه با حیوان‌آزاری

cafeliberal

رکود مطلق در بازار آهن و فولاد ایران؛ توقف داد و ستدها در روزهای گذشته

cafeliberal

ایران؛ رتبه سوم مصرف شیشه در جهان

cafeliberal
ajax-loader