16.2 C
Tehran
پنج شنبه, 25 مهر , 1398

دولت آمریکا در حال حاضر برنامه‌ای برای تحریم محمدجواد ظریف ندارد

بر اساس اظهارات محافل نزدیک به دولت آمریکا، این کشور بر آن نیست که در حال حاضر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تحریم کند.

خبر چشم‌پوشی از تحریم ظریف از سوی خبرگزاری رویترز منتشر شده است. این خبرگزاری روز جمعه ۲۱ تیر (۱۲ ژوئیه) با انتشار گزارشی از واشنگتن این خبر را به نقل از منابع آگاه رسانه‌ای کرده است.

در این گزارش آمده است که روشن نیست طرح تحریم محمدجواد ظریف در آن هنگام با چه انگیزه‌ای مطرح شده بود. خبرنگار رویترز در ارزیابی خود سیاست تجدید نظر در تحریم وزیر امور خارجه ایران را اعلام آمادگی آمریکا برای پیشبرد گفت‌وگو و مذاکره تلقی کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بدیهی است که با تحریم وزیر امور خارجه ایران از سوی آمریکا امکان مذاکره و گفت‌وگوی دو کشور محدود می‌شد.

در گزارش رویترز آمده است: «چشم‌پوشی از تحریم ظریف می‌تواند به‌مثابه نشانه‌ای برای باز بودن راه مذاکرات دیپلماتیک بر سر مناقشه با ایران درباره توافق هسته‌ای تلقی شود.»

“خویشتنداری” دیپلماتیک

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود تحریم دیپلمات‌های ارشد و به‌ویژه وزیر امور خارجه یک کشور را پدیده‌ای نامتعارف ارزیابی کرده است. 

استیون منوچین، وزیر دارایی آمریکا روز ۲۴ ژوئن اعلام کرده بود که دولت آمریکا محمدجواد ظریف را به‌زودی به لیست اشخاص تحریم شده از سوی این کشور خواهد افزود. اکنون یکی از مسئولان دولت آمریکا به خبرنگار رویترز گفته است که ما در این مورد «خویشتن‌داری پیشه کردیم.» 

او گفته است که تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کمکی برای حل مناقشه و کاهش تنش نبود. این منبع گفته است که به این دلیل، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از اجرای سیاست تحریم ظریف خودداری کرده است.

تجدید نظر در سیاست تحریم ظریف در شرایطی صورت می‌گیرد که روز چهارشنبه دهم ژوئیه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از تشدید تحریم‌ها علیه ایران سخن گفت. او رهبران ایران را متهم کرد که از مدت‌ها پیش در خفا اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کرده و توافق هسته‌ای را نقض کرده‌اند.

دولت آمریکا بر آن است که با تشدید تحریم‌ها علیه ایران این کشور را برای مذاکره مجدد بر سر مناقشه هسته‌ای به پای میز مذاکره بکشاند. افزون بر آن آمریکا خواستار آن است که از جمله برنامه موشکی ایران نیز در این توافق منظور گردد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

شکنجه‌های وحشیانه زندانی سیاسی سابق ایوب ریگی برای گرفتن اعتراف توسط اطلاعات سپاه

cafeliberal

"ایران می‌تواند پیشنهاد مذاکره بدون ‌پیش‌شرط را به فرصت تبدیل کند"

cafeliberal

تظاهرات بیش از هزار کشاورز در اصفهان، آتش زیر خاکستر؛ شلیک هوایی توسط پلیس ضدشورش

cafeliberal

درگیری و ترسیدن سردار نقدی! در مقابل جوانان خوزستانی+ویدئو

Jahan

آزار سالمندان در ایران؛ رده سوم در خشونت‌های خانگی

cafeliberal

باستان‌شناسان آلمانی در یک تابوت‌ هزار ساله را گشودند

cafeliberal