35.6 C
Tehran
سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

دولت ائتلافی ژاپن از کسب دو سوم کرسی‌های سنا بازماند

بر پایه نتایج اولیه انتخابات ژاپن که بامداد دوشنبه، ۲۲ ژوئیه (به وقت اروپای مرکزی) منتشر شد، حزب لیبرال دموکرات به رهبری شینزو آبه و حزب “کومیتو” که دولت ائتلافی این کشور را تشکیل می‌دهند ۷۱ کرسی مجلس سنا را تصاحب کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز احزاب اپوزیسیون موفق شدند ۵۳ کرسی مجلس سنا را از آن خود کنند. انتخابات روز یک‌شنبه در ژاپن برای دست یافتن به ۱۲۴ کرسی مجلس سنا برگزار شد که در مجموع ۲۴۵ کرسی دارد.

با این انتخابات ۱۴۱ کرسی مجلس سنای ژاپن، که رقابت بر سر نیمی از کرسی‌های آن هر سه سال برگزار می‌شود، در اختیار دولت ائتلافی قرار دارد و ۱۰۴ کرسی بین نمایندگان احزاب اپوزیسیون تقسیم شده است.

نخست‌وزیر ژاپن در نخستین واکنش خود پس از اعلام رسمی نتایج اولیه انتخابات روز یک‌شنبه،  پیروزی احزاب ائتلافی را به معنای تائید سیاست‌های دولت از سوی اکثریت رای دهندگان خواند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

با این همه بازنگری در قانون اساسی ژاپن که مهم‌ترین هدف سیاسی شینزو آبه اعلام شده به سادگی میسر نیست. برای این کار داشتن رای موافق دو سوم نمایندگان سنا ضروری است.

قانون اساسی کنونی ژاپن، پس از شکست این کشور در جنگ جهانی دوم و اشغال آن توسط ارتش آمریکا تدوین شد. مطابق این قانون ژاپن از داشتن یک ارتش مستقل محروم است.

شینزو آبه قانون اساسی ژاپن را شایسته یک کشور مستقل نمی‌داند و از سال ۲۰۱۲ که ریاست دولت را در اختیار دارد اصلاح آن را یکی از اولویت‌های خود عنوان کرده است.

احزاب ائتلافی دولت ژاپن در مجلس نمایندگان دو سوم کرسی‌ها را در اختیار دارند و برای بازنگری در قانون اساسی باید نمایندگان احزاب کوچک‌تر در مجلس سنا را با خود همراه کنند. تغییر قانون اساسی در ژاپن چنانچه به تائید دوسوم نمایندگان هر دو مجلس برسد باید به همه‌پرسی گذاشته شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نخست‌وزیر ژاپن معتقد است که با توجه به قدرت‌گیری روز افزون چین و تهدیدات کره شمالی، تشکیل یک ارتش قدرتمند برای تضمین امنیت این کشور ضروری است.

شینزو آبه که همواره هدف از اصلاح قانون اساسی ژاپن را تقویت قدرت دفاعی این کشور اعلام کرده پس از مشخص شدن پیروزی دولت ائتلافی در انتخابات مجلس سنا، این پیروزی را نشانه حمایت اکثریت شهروندان از تغییر قانون اساسی توصیف کرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نتانیاهو از حمله نظامی دوباره اسرائیل به سوریه پرده برداشت و گفت که تلاش علیه حکومت ایران، در همه زمینه ها ادامه دارد

cafeliberal

حسن روحانی برای دیدار رسمی به عراق می رود، ولی دولت بغداد می کوشد تا حد امکان از رژیم ایران دور شود

cafeliberal

تحلیلگر آلمانی: تنها راه‌حل منطقی مذاکره مستقیم ایران و آمریکا است

cafeliberal

کناره‌گیری روزنستاین، معاون دادستان کل آمریکا

cafeliberal

مجتبی واحدی | رهبر غیر پاسخگو یا دیکتاتور حقیر

cafeliberal

فائزه هاشمی: فروپاشی محتوایی نظام اتفاق افتاده است

cafeliberal