دولت ائتلافی ژاپن از کسب دو سوم کرسی‌های سنا بازماند

بر پایه نتایج اولیه انتخابات ژاپن که بامداد دوشنبه، ۲۲ ژوئیه (به وقت اروپای مرکزی) منتشر شد، حزب لیبرال دموکرات به رهبری شینزو آبه و حزب “کومیتو” که دولت ائتلافی این کشور را تشکیل می‌دهند ۷۱ کرسی مجلس سنا را تصاحب کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز احزاب اپوزیسیون موفق شدند ۵۳ کرسی مجلس سنا را از آن خود کنند. انتخابات روز یک‌شنبه در ژاپن برای دست یافتن به ۱۲۴ کرسی مجلس سنا برگزار شد که در مجموع ۲۴۵ کرسی دارد.

با این انتخابات ۱۴۱ کرسی مجلس سنای ژاپن، که رقابت بر سر نیمی از کرسی‌های آن هر سه سال برگزار می‌شود، در اختیار دولت ائتلافی قرار دارد و ۱۰۴ کرسی بین نمایندگان احزاب اپوزیسیون تقسیم شده است.

نخست‌وزیر ژاپن در نخستین واکنش خود پس از اعلام رسمی نتایج اولیه انتخابات روز یک‌شنبه،  پیروزی احزاب ائتلافی را به معنای تائید سیاست‌های دولت از سوی اکثریت رای دهندگان خواند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

با این همه بازنگری در قانون اساسی ژاپن که مهم‌ترین هدف سیاسی شینزو آبه اعلام شده به سادگی میسر نیست. برای این کار داشتن رای موافق دو سوم نمایندگان سنا ضروری است.

قانون اساسی کنونی ژاپن، پس از شکست این کشور در جنگ جهانی دوم و اشغال آن توسط ارتش آمریکا تدوین شد. مطابق این قانون ژاپن از داشتن یک ارتش مستقل محروم است.

شینزو آبه قانون اساسی ژاپن را شایسته یک کشور مستقل نمی‌داند و از سال ۲۰۱۲ که ریاست دولت را در اختیار دارد اصلاح آن را یکی از اولویت‌های خود عنوان کرده است.

احزاب ائتلافی دولت ژاپن در مجلس نمایندگان دو سوم کرسی‌ها را در اختیار دارند و برای بازنگری در قانون اساسی باید نمایندگان احزاب کوچک‌تر در مجلس سنا را با خود همراه کنند. تغییر قانون اساسی در ژاپن چنانچه به تائید دوسوم نمایندگان هر دو مجلس برسد باید به همه‌پرسی گذاشته شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نخست‌وزیر ژاپن معتقد است که با توجه به قدرت‌گیری روز افزون چین و تهدیدات کره شمالی، تشکیل یک ارتش قدرتمند برای تضمین امنیت این کشور ضروری است.

شینزو آبه که همواره هدف از اصلاح قانون اساسی ژاپن را تقویت قدرت دفاعی این کشور اعلام کرده پس از مشخص شدن پیروزی دولت ائتلافی در انتخابات مجلس سنا، این پیروزی را نشانه حمایت اکثریت شهروندان از تغییر قانون اساسی توصیف کرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

طرح امنیتی روس‌ها برای منطقه همسو با پاسخ منفی آمریکا و انگلیس به اخاذی‌های جمهوری اسلامی

cafeliberal

صدور حکم ۳۰ سال حبس برای امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری

cafeliberal

زنی که برای جفری اپستاین "دلالی سکس" می‌کرد

cafeliberal

نخستین فضانورد عرب وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شد

cafeliberal

تنش ایران و آمریکا و راهی شدن میلیون‌ها پناهجو به سوی اروپا

cafeliberal

سخن کوتاه

cafeliberal